آیا بارداری می‌تواند آندومتریوز، کیست‌ها یا سندرم پیش از قاعدگی را درمان کند؟

آیا بارداری می‌تواند آندومتریوز، کیست‌ها یا سندرم پیش از قاعدگی را درمان کند؟

متأسفانه، خیر. اما این باور غلط همچنان وجود دارد، به ویژه در ارتباط با آندومتریوز.

اما این باور اشتباه به دههٔ ۲۰ میلادی برمی‌گردد که پزشکان متوجه شدند تعداد زیادی از زنان متأهل مبتلا به آندومتریوز شدید، هرگز باردار نشده بودند. آنها به درستی تشخیص دادند که آندومترویز در باردار شدن اختلال ایجاد می‌کند اما این فرضیهٔ ‌اشتباه را هم اضافه کردند که بارداری از ایجاد کیست جلوگیری می‌کند. این فرضیهٔ ‌اشتباه چند نسل‌ است که ادامه دارد و حتی در میان برخی از پزشکان هم باقی مانده است.

این به معنای آن نیست که زنان مبتلا به آندومتریوز در طول بارداری و شیردهی دردشان کم نمی‌شود، در واقع این اتفاق اغلب می‌افتد ولی با این حال، این گرفتگی‌های عضلات رحم است که از بین رفته است و نه خود آندومتریوز و آندومتریوز هنوز همان جاست، بنابراین وقتی چرخه‌‌های قاعدگی دوباره از سر گرفته می‌شود، احتمالاً درد هم بازمی‌گردد.

به همین ترتیب، هیچ شواهد علمی‌ای نیز وجود ندارد که نشان دهد بارداری دیگر مشکلات چرخهٔ قاعدگی مثل خونریزی شدید یا پریودهای نامنظم را درمان می‌کند. اگرچه برخی زنان در طول بارداری و شیردهی به علت نبود چرخه‌های قاعدگی، خلاصی از مشکلات مربوط به آن را تجربه می‌کنند اما این خلاصی قطعاً دائمی نیست.

چیزی که می‌‌تواند به این عارضه‌ها کمک کند در واقع فقط زمان است. در طول دورهٔ نوجوانی و اوایل بزرگسالی، زنان احتمال بیشتری برای خونریزی شدید و پریودهای نامنظم دارند، اما پس از دههٔ ۲۰ زندگی، بسیاری از خانم‌ها می‌بینند که پریودهایشان سبک‌تر و منظم‌‌تر شده است. وقتی این اتفاق می‌افتد، خانم‌ها فرض را بر این می‌گیرند که چنین چیزی نتیجهٔ بارداری یا بارداری‌های آنهاست، درحالی‌که این اتفاق فقط به دلیل گذشت زمان بوده است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید