آیا استفاده از ژل روان‌کننده یا همان لوبریکانت مانع از انجام لقاح می‌شود؟

آیا استفاده از ژل روان‌کننده یا همان لوبریکانت مانع از انجام لقاح می‌شود؟

بله، ممکن است. برخی شواهد متناقض در این باره وجود دارد اما تعدادی از پژوهش‌ها دریافته‌اند که لوبریکانت‌های واژنی می‌توانند هم به اسپرم آسیب بزنند و هم در توانایی آنها برای رسیدن به رحم اختلال ایجاد کنند. این یافته در مورد بسیاری از لوبریکانت‌های موجود در بازار و همچنین برای بسیاری از انواع خانگی آن مثل روغن زیتون نیز صدق می‌کند.

درحالی‌که pH یا همان اسیدیته مخاط رحمیِ تولیدشده قبل از تخمک‌گذاری برای بقا و تحریک اسپرم ایده‌آل است، اما اسیدیتۀ بیشتر لوبریکانت‌ها با اسپرم سازگار نیست و آن‌قدر اسیدی است که برای کشتن اسپرم کافی است. به علاوه، غلظت لوبریکانت‌ها می‌تواند حرکت کردن را برای اسپرم مشکل کند و محتوای آب لوبریکانت هم می‌تواند به اسپرم آسیب برساند، زیرا باعث جذب آب توسط اسپرم‌ها می‌شود.

وقتی هدفتان بارداری است، بهترین لوبریکانت معاشقه است. پس برای رابطۀ جنسی زمان بگذارید و از همسرتان بخواهید که لمس، در آغوش گرفتن و بوسیدن بیشتری انجام دهد. بسیاری از زنان می‌گویند آنها به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تحریک برای رسیدن به مود ذهنی برای رابطۀ جنسی نیاز دارند.

اگر با وجود تمام تلاش‌ها در معاشقۀ قبل از رابطۀ جنسی،‌ باز هم احساس خشکی در واژن می‌کنید، می‌توانید از آب گرم به عنوان لوبریکانت استفاده کنید، چون آب سمی نیست و در توانایی اسپرم برای رسیدن به دهانۀ رحم هم اختلالی ایجاد نمی‌کند.

اگر در حین تلاش برای بارداری هنوز هم به استفاده از لوبریکانت نیاز پیدا می‌کنید، بهتر است برندی را پیدا کنید که در آزمایشات کلینیکی برای باروری ایمن تشخیص داده شده است. این لوبریکانت‌ها معمولاً با عنوان سازگار با باروری؛ Fertility friendly، به فروش می‌رسند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید