کتاب چاپی یا کتاب الکترونیکی: کدام برای کودکتان بهتر است؟

کتاب چاپی یا کتاب الکترونیکی: کدام برای کودکتان بهتر است؟

کتاب چاپی یا کتاب دیجیتالی؟ بسیاری از والدین سؤال می‌کنند که کدام یک از آنها برای زمان داستان‌خوانی مفیدتر است. یک مطالعه‌ٔ جدید و کوچک نشان می‌دهد که کتاب‌های چاپی استاندارد، بهترین راه برای درگیر کردن کودکان نوپا در مهارت خواندن است.

محققان دانشگاه معتبری از 37 پدر و مادر در حین کتاب خواندن برای کودکان دو و سه ساله‌شان فیلم‌برداری کردند. این کتاب‌ها در سه قالب مختلف بود: یک کتاب چاپی، یک کتاب الکترونیکی ساده و یک تبلت با ویژگی‌های تعاملی مانند جلوه‌های صوتی و انیمیشن.

این تحقیق نشان داد که وقتی کتاب به صورت چاپی بود، والدین و کودکان نوپا در مقایسه با کتاب‌های دیجیتالی، در مورد داستان بیشتر گفت‌وگو می‌کردند. والدین همچنین هنگام خواندن کتاب چاپی، از زبان غنی‌تر و متنوع‌تری استفاده می‌کردند و کودکان آنها همکاری بیشتری با ورق زدن صفحه یا اشاره به تصاویر نشان دادند.

در مقابل، وقتی داستان در قالب کتاب الکترونیکی خوانده می‌شد، والدین تمایل داشتند که بیشتر روی خود این فناوری تمرکز کنند. برای مثال، به فرزندان خود می‌گفتند که میزان صدا را تغییر دهند، دکمه‌ها را فشار ندهند یا به صفحه‌ٔ بعدی نروند. آنها از کودکانشان همان تعداد سؤال را که هنگام خواندن کتاب چاپی و کاغذی معمولی پرسیده بودند، در مورد داستان نپرسیدند یا به همان اندازه در مورد آن اظهار نظر نکردند.

محققان می‌گویند که به نظر می‌رسد ابزارهای الکترونیکی بیشتر از کتاب‌های چاپی حواس کودکان را پرت می‌کنند، حتی اگر هیچ نوع جلوه‌های ویژه‌ای نداشته باشند. آنها به والدین توصیه می‌کنند که به همان کتاب‌های چاپی را برای بچه‌ها بخوانند و بخرند. اما اگر ترجیح شما کتاب الکترونیکی است، سعی کنید به همان شیوه‌ٔ کتاب‌های چاپی با آن برخورد کنید.

این مطالعه بسیار محدود بود، بنابراین برای تعیین این‌که آیا کتاب‌های چاپی واقعاً بر کتاب‌های دیجیتال برتری دارند، تحقیقات بیشتری لازم است. همچنین، محققان بعد از این‌که والدین کتاب‌ها را خواندند، میزان درک کودکان از کتاب را آزمایش نکردند.

کتاب خواندن برای فرزندتان بسیار مهم است. این کار به کودک نوپای شما کمک می‌کند مهارت‌های اولیه‌ٔ سوادآموزی را کسب کند، دایره‌ٔ واژگانی خود را گسترش دهد و همچنین تخیل خود را تحریک ‌کند. زمان کتاب داستان خواندن همچنین راهی عالی برای ایجاد پیوند و دلبستگی بین شما و فرزندتان است. 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید