آیا دست و پا چلفتی بودن کودک نوپای من نگران‌کننده است؟

آیا دست و پا چلفتی بودن کودک نوپای من نگران‌کننده است؟

خام‌حرکتی (Clumsy) یا اصطلاحاً دست و پا چلفتی بودن کودکان نوپا اغلب یک وضعیت بالینی نیست و جای نگرانی ندارد. یک کودک نوپا ممکن است  تنها به این دلیل دست و پا چلفتی باشد که سعی می‌کند به طور همزمان به چند مهارت فیزیکی جدید تسلط پیدا کند. او هرچه فعال‌تر باشد، احتمال بیشتری دارد که چیزها را بیندازد، به اشیا برخورد کند یا زمین بخورد.

اما اگر به نظر می‌رسد بی‌دست و پایی فرزندتان فراتر از افتادن‌ها و خراش برداشتن‌های نرمال برای کودکان نوپاست، مثلاً اگر اغلب روی پله‌ها سکندری می‌خورد، به دیوارها برخورد می‌کند، سعی می‌کند لگویی را روی میز بگذارد و در عوض آن را روی زمین می‌اندازد، ممکن است یک مشکل بینایی، مثل نزدیک‌بینی یا مشکل درک عمق داشته باشد. اگر گمان می‌کنید مسئله همین است، از پزشک کودک بخواهید بینایی او را بسنجد.

از طرف دیگر، این علائم می‌تواند نشان‌دهنده‌ٔ مشکلی در مهارت‌های حرکتی ظریف باشد. در واقع تشخیصی بالینی برای مشکلات کلی در هماهنگی حرکتی وجود دارد که کنش‌پریشی نام دارد. فرزندتان را زیر نظر بگیرید تا ببینید آیا مهارت‌های او  در یک زمینه‌ٔ خاص رو به زوال است یا نه و اگر این‌طور بود، با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید. اما اگر هماهنگی حرکتی کودک برای کارها یا فعالیت‌های خاصی به مرور زمان بهبود می‌یابد، او فقط در حال یادگیری کنترل بدن خود است و بدون مشکل پیشرفت می‌کند.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید