کودک من هنوز یاد نگرفته بخواند، چطور به او کمک کنم؟

کودک من هنوز یاد نگرفته بخواند، چطور به او کمک کنم؟

یکی از والدین می‌پرسد: «بچه‌های دیگر کلاس همه خواندن را یاد گرفته‌اند، اما فرزند من یاد نگرفته است. چگونه می‌توانم به او کمک کنم احساس بهتری داشته باشد؟»

تنها راهی که واقعاً به او کمک می‌کند تا حس بهتری نسبت به خودش داشته باشد، این است که بفهمد چرا نمی‌تواند بخواند و سپس کاری در مورد آن انجام دهد. اما قبل از شروع حل این مشکل مطمئن شوید که واقعاً مشکلی وجود دارد. از کجا می‌دانید که همۀ بچه‌های دیگر قادر به خواندن هستند؟ مثلاً شاید دوست صمیمی فرزندتان کمی بهتر از او می‌خواند و فرزندتان فقط به کمی پشتیبانی بیشتر نیاز دارد. مطلب ما در مورد تشخیص مشکل خواندن در کودکان را ببینید.

اولین قدم شما باید صحبت با معلم فرزندتان باشد. اگر او تأیید کرد که همۀ بچه‌های دیگر قادر به خواندن هستند و فرزند شما نیست، پس تازه آن زمان یک مشکل دارید که باید برای حل مشکل فرزندتان کمک بگیرید. 

یکی از رایج‌ترین دلایل موفق نبودن بچه‌ها در یادگیری خواندن ناتوانی آنها در شنیدن تفاوت صداهایی است که حروف مختلف ایجاد می‌کنند. بچۀ شما ممکن است به آموزش و تمرین فشرده در استفاده از صداها و حروف نیاز داشته باشد. از معلمش بپرسید که در خانه چه کمکی می‌توانید بکنید. حتی شاید بخواهید برای فرزندتان کمک آموزشی بیشتری فراهم کنید.

کتاب‌ها و مطالب متعددی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به ریشۀ مشکل او برسید. اگر کتاب‌ها و مطالب مربوط در سایت ما را دربارهٔ آموزش خواندن بخوانید، آن‌قدر اطلاعات کسب می‌کنید تا بتوانید مشکل فرزندتان را بفهمید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید