آیا کودکانی که پای پنجه کبوتری دارند دونده‌های خوبی می‌شوند؟

آیا کودکانی که پای پنجه کبوتری دارند دونده‌های خوبی می‌شوند؟

به طور قطعی نمی‌توان چنین چیزی گفت. بسیاری از بچه‌ها پای پنجه کبوتری دارند یا به قول پزشکان، درجاتی از انحراف پنجۀ پا به داخل دارند. بسیاری از ستارگان دوومیدانی نیز پای پنجه کبوتری دارند و برخی از کارشناسان ورزشی می‌گویند این دوندگان به دلیل نحوهٔ برخورد پاهایشان به زمین سریع‌تر هستند.

هنگام دویدن، اول قسمت بیرونی پا با زمین برخورد می‌کند، سپس پا به سمت داخل می‌چرخد و بعد دوباره در برخورد بعدی با زمین شخص را به جلو می‌راند. اما، در افرادی که پای پنجه کبوتری دارند آن چرخش مرحلهٔ دوم کمتر است، بنابراین امکان دارد بتوانند سریع‌تر به سمت جلو حرکت کنند.

البته، این بدان معنا نیست که هر کودکی که پنجۀ کبوتری دارد، تبدیل به یک ستارهٔ دو و میدانی خواهد شد. به عبارتی بهتر، چرخش پنجهٔ پا به داخل لزوماً از یک کودک دوندۀ سریع‌تری نمی‌سازد، اما می‌دانیم که به توانایی ورزشی او نیز آسیب نمی‌رساند.

در بیشتر موارد، انحراف پنجه به داخل معمولاً خفیف است و بدون مداخله و با افزایش سن برطرف می‌شود. اگر انحراف پنجه به اندازهٔ کافی خفیف باشد، کودک می‌تواند بدون هیچ مشکلی با آن زندگی کند. اما اگر انحراف پنجۀ کودکتان پس از شش ماهگی ادامه یافت، با پزشک او مشورت کنید تا ببینید آیا نیاز به ارجاع به ارتوپد دارد یا خیر.

اگر کودک شما نیاز به درمان دارد، از بریس‌ها و کفش‌های اصلاحی، کفی کفش، سیم‌های چرخاننده، تمرینات خاص یا دستکاری‌ پشت کودک مطلقاً دوری کنید، چون اینها ممکن است بیشتر ضرر داشته باشند تا منفعت. اگر انحراف پنجۀ پای کودک شما شدید باشد و تا سن 9 یا 10 سالگی ادامه یابد، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید