چقدر زمان نمایشگر برای فرزندتان مناسب است؟

چقدر زمان نمایشگر برای فرزندتان مناسب است؟

بر اساس یک مطالعهٔ جدید، مدت زمانی که کودکان در مقابل نمایشگرها می‌گذرانند در سن یک تا سه سالگی سه برابر می‌شود که بسیار بیشتر از مقدار توصیه‌شده برای گروه سنی آنهاست. از آنجا که عادت‌های مربوط به نمایشگرهای دیجیتال زود شکل می‌گیرند، به والدین توصیه می‌شود هرچه زودتر استفاده از آنها را محدود کنند.

محققان این مطالعه پس از تجزیه و تحلیل داده‌های نظرسنجی دریافتند که در فاصلۀ سنی 12 ماهگی تا سه سالگی، زمان استفاده کودکان از نمایشگرها، از کمتر از یک ساعت در روز به میانگین دو ساعت و نیم در روز افزایش یافته است.

در هشت سالگی، کودکانی که زمان استفادۀ آنها از نمایشگر در دورۀ نوپایی بیشترین افزایش را داشت، باز هم بیشتر از کودکانی از نمایشگرها استفاده می‌کردند که در سه سال اول زندگی‌ خود افزایش چشمگیری در استفاده از نمایشگر نداشتند. نویسندگان این تحقیق خاطرنشان کردند که فرزندان اول و کودکانی که در خانه از آنها مراقبت شده بود و به مهدکودک نرفته بودند، بیشترین زمان استفاده از نمایشگرها را در سن‌های دبستان داشتند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که عادات مربوط به نمایشگرها در اوایل زندگی ایجاد می‌شود و مداخلهٔ زودهنگام برای جلوگیری از استفادهٔ زیاد کودکان از نمایشگرها در دوران نوپایی می‌تواند به آنها کمک کند تا در سن‌ای بالاتر عادت‌های سالم‌تری در این زمینه داشته باشند. اما چقدر زمان نمایشگر برای فرزندتان مناسب است؟ کارشناسان موارد زیر را توصیه می‌کنند:

  • زیر 18 ماه: بدون زمان نمایشگر بجز برای تماس تصویری با افراد خانواده
  • 18 ماه تا پنج سال: حداکثر یک ساعت در روز و محدود به برنامه‌ها و اپ‌های باکیفیت. بهتر است برنامه‌ها را همراه کودکان تماشا یا بازی کنید تا به آنها کمک شود آنچه را می‌بینند درک کنند، به خصوص اگر کودک شما بین 18 ماه تا دو سال دارد.
  • شش سال و بالاتر: محدودیت‌های زمانی را برای استفادهٔ خانواده از رسانه تعیین کنید.

مشکل واقعی صرف زمان زیاد برای نمایشگرها این است که جایگزین سایر فعالیت‌های مهمی می‌شود که به رشد و سلامت کودکان کمک می‌کند؛ فعالیت‌هایی مانند خوابیدن، صحبت کردن و تعامل با مردم اطرافشان.

مغز کودکان در سه سال اول زندگی‌شان سریع‌ترین رشد را دارد، بنابراین همهٔ کارشناسان در مورد یک چیز اتفاق نظر دارند؛ این‌که بسیار مهم است که کودکان داده‌های ورودی حسی را از تعاملات و بازی‌های واقعی دریافت کنند و استفاده از نمایشگرهای منفعل چنین داده‌هایی را فراهم نمی‌کند. 

در مورد زمان نمایشگر بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید