«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

تغذیۀ نوزاد با شیر گاو

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
تغذیۀ نوزاد با شیر گاو

برای دادن شیر گاو به نوزاد، باید حداقل تا ۱۲ ماهگی کودک صبر کنید. نوزادان نمی‌توانند شیر گاو را مانند شیر مادر یا شیر خشک به راحتی و به طور کامل هضم کنند. شیر گاو حاوی غلظت بالایی از پروتئین و مواد معدنی است که می‌تواند به کلیۀ نابالغ کودک شما فشار زیادی وارد کند. در این مطلب می‌توانید با دلایل منع دادن شیر گاو به نوزاد حداقل تا قبل از یک سالگی آشنا شوید.

دلایل منع تغذیۀ نوزاد با شیر گاو

شیر گاو فاقد مقدار مناسب آهن، ویتامین C و دیگر مواد مغذی برای نوزادان است. شیر گاو می‌تواند پوشش دستگاه گوارش نوزاد را تحریک کند و منجر به ایجاد خون در مدفوع شود، حتی ممکن است در برخی نوزادان باعث کم‌خونی ناشی از فقر آهن شود. در نهایت، شیر گاو چربی لازم و مناسب را برای بدن نوزادان در حال رشد تأمین نمی‌کند.

بنابراین نوزاد تازه متولدشدۀ خود را با شیر گاو تغذیه نکنید. همچنین این کار تا یک سالگی کودک توصیه نمی‌شود، زیرا شیر گاو مواد مغذی مناسب و در اندازه‌های درست برای یک نوزاد در حال رشد را ندارد، بنابراین لازم است از دادن شیر گاو قبل از یک سالگی به کودک خودداری کنید و بعد از آن هم با نظر پزشک کودکتان میزان و مقدار آن را تعیین کنید و به کودک بدهید.

پس از شروع به دادن شیر گاو به کودک از یک سالگی به بعد نیز، نیازی به گرفتن شیر مادر از کودک وجود ندارد. محققان معتقدند تا زمانی که شما و فرزندتان از تغذیۀ کودک با شیر مادر لذت می‌برید، لازم است تا دو سالگی کودک به شیردهی ادامه دهید.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری