هفتهٔ اول بارداری

هفتهٔ اول بارداری

آیا در هفتهٔ اول بارداری واقعاً شما باردار محسوب می‌شوید؟ اولین علامت بارداری معمولاً فقدان یک دوره پریود است و پس از آن، شایع‌ترین علائم شامل حالت تهوع یا استفراغ، احساس خستگی، تکرر ادرار و ورم سینه‌ها و حساسیت آنها به لمس است که تمام این علائم می‌تواند در بین خانم‌ها از خفیف تا شدید باشد. شما با داشتن تقویم بارداری مادرشو از تمام مراحل قبل از بارداری شامل تشخیص روز تخمک‌گذاری، روند بارداری، عوارض شایع و راهکارهای آن و روز زایمانتان به صورت روزانه و شخصی‌سازی‌شده آگاه خواهید شد. در این مطلب می‌توانید بیشتر با اولین هفته از بارداری آشنا شوید.

تغییرات بدن و زندگی شما

بیشتر متخصصان زنان و زایمان، شروع بارداری را از اولین روز آخرین پریود شما حساب می‌کنند، زیرا تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری و زمان لقاح واقعاً دشوار است، اما دیدن علائم فیزیکی قاعدگی بسیار ساده‌تر است. بنابراین یک‌ هفته باردار، به این معنی است که شما در دورهٔ قاعدگی یا پریود خود هستید و هنوز باردار نیستید! در واقع، تا دو یا سه هفته بعد و بسته به طول چرخهٔ قاعدگی‌تان باردار نخواهید بود.

اگر تازه متوجه شده‌اید که باردارید، ممکن است فکر کنید این اولین هفته از بارداری شماست، اما حالا احتمالاً حدود چهار هفته است که باردارید. وقتی برای اولین ویزیت بارداری خود مراجعه کنید، ماما یا متخصص زنان و زایمان برآورد دقیق‌تری به شما خواهد داد. همچنین می‌توانید مقالهٔ ما در مورد هفتهٔ چهارم بارداری را نیز ببینید.

این روزها بدنتان تنها در حال دفع کردن تخمک ماه گذشته نیست، بلکه شروع به ایجاد یک پوشش رحمی جدید می‌کند که تخمک ماه بعد را نگه می‌دارد، یعنی همان تخمکی که امیدوارید بارور شود، رشد کند و به یک جنین تبدیل شود.

تخمک‌های انسانی بزرگ‌ترین سلول‌های بدن هستند. تخمک به اندازهٔ یک کرک هلو یعنی حدود یک دهم میلی‌متر است. بدنتان یک تخمک یا در موارد نادر، دو تخمک را در فاصلهٔ بین روزهای ۱۰ و ۱۹ چرخهٔ پریودتان و یا حدود ۱۴ روز قبل از موعد شروع قاعدگی بعدی‌تان آزاد می‌کند. تخمک می‌تواند تا حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آن بارور شود. البته، داشتن رابطهٔ جنسی قبل از آن نیز مفید است، زیرا اسپرم می‌تواند بین سه تا پنج یا شش روز در بدن یک زن زنده بماند.

برای داشتن اطلاعات هفته به هفتهٔ بارداری‌ خود، ایمیلتان را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید تا مادرشو تمام لحظه‌های بارداری‌ کنار شما باشد.

علائم هفتهٔ اول ‌بارداری

به یاد داشته باشید علائمی که در این مرحله تجربه می‌کنید همان علائمی است که در قاعدگی هم دارید، زیرا در حقیقت شما باردار نیستید. این علائم ممکن است سه تا هفت روز طول بکشد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

بنابراین، اولین نشانه‌های بارداری فوراً ظاهر نخواهد شد. در واقع، بسیاری از زنان تا هفتهٔ چهارم که بینند پریود نمی‌شوند، حتی احساس متفاوتی هم ندارند. اما برخی از نشانه‌های اولیهٔ بارداری در هفته‌های اول پس از لقاح شامل درد سینه یا حساسیت سینه به لمس، تهوع، خستگی و نیاز مکرر به دفع ادرار است.

مراقبت‌ پزشکی هفتۀ اول بارداری

در این هفته نیازی به سونوگرافی برای بارداری نخواهید داشت. اما اگر مدتی است که برای باردار شدن تلاش می‌کنید و به متخصص باروری مراجعه کرده‌اید، ممکن است برای بررسی وجود برخی مشکلات در باروری مثل وجود فیبروم رحمی، اندازه‌گیری تعداد فولیکول‌های موجود در تخمدان‌ها که به تخمک تبدیل می‌شوند یا اندازه‌گیری ضخامت پوشش رحمتان لازم باشد سونوگرافی انجام شود.

اگر مشکلی وجود داشته باشد، پزشکتان می‌تواند نوعی درمان برای باروری را که منجر به حاملگی شما شود تجویز کند. اما اگر مشکلی در زمینهٔ باروری ندارید و سنتان هم زیر ۳۵ سال است، در حال حاضر بهتر است برای باردار شدن بیشتر روی رابطهٔ جنسی خود تمرکز کنید.

خودمراقبتی هفتۀ اول بارداری

در هفته یک بارداری، یعنی وقتی امیدوارید به زودی باردار شوید، احتمالاً به این فکر هستید که چگونه می‌توانید بدن خود را برای حمل جنین آماده کنید. فکر خوبی است که بارداری را با وزن سالم و به دور از عادت‌های ناسالم مثل سیگار کشیدن و نوشیدن مایعات نامناسب مثل الکل شروع کنید. مصرف کافئین خود را در روز کاهش دهید.

همچنین هر روز یک مکمل بارداری که حاوی ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک باشد مصرف کنید و چرخهٔ پریودتان خودتان را دنبال کنید تا روز تخمک‌گذاری و روزهای اوج باروری خود را راحت‌تر مشخص کنید. برای پیدا کردن این روزها می‌توانید ماشین حساب بارداری یا اپلیکیشن بارداری مادرشو را نصب کنید تا علاوه بر این، از بسیاری عوارض و علائم بارداری خودتان به صورت شخصی‌سازی‌شده مطلع شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط