بدن کودکتان بین دو تا چهار سالگی چه تغییراتی می‌کند؟

بدن کودکتان بین دو تا چهار سالگی چه تغییراتی می‌کند؟

اگرچه سرعت رشد ماهانه در سال‌های خردسالی و قبل از دبستان در مقایسه با دو سال اول زندگی کودکتان کمتر است، اما نتیجه‌ٔ نهایی، یعنی این که فردی با ظاهری فوق‌العاده متفاوت ظهور می‌کند، تقریباً در مورد بیشتر کودکان یکسان است. در این مطلب با بدن در حال تغییر فرزندتان بین دو تا چهار سالگی آشنا شوید.

کودکتان چقدر رشد می‌کند؟

بچه‌ها در این مرحله سالانه به طور متوسط ​​۶/۳ تا ۷/۶ سانتی‌متر افزایش قد و یک کیلو و ۳۰۰ گرم تا ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم افزایش وزن دارند. کودکان دو ساله معمولاً بیشترین رشد را دارند و به طور متوسط ​​یک کیلو و ۸۰۰ گرم تا ۲ کیلو و ۷۰۰ گرم وزن اضافه می‌کنند و به طور باورنکردنی یک کودک تا دو سال و نیمگی به طور معمول به ۵۰ درصد از قد بزرگسالی خود می‌رسد. با این حال، هیچ کودکی به صورت کاملاً خطی رشد نمی‌کند، بنابراین این رشد ممکن است طی جهش‌هایی صورت بگیرد.

ژنتیک و سبک زندگی نقش زیادی در رشد دارند، به همین دلیل کودک شما ممکن است از بچه‌های هم‌سن خودش کوتاه‌تر یا بلندتر، یا سنگین‌تر یا لاغرتر باشد.

جثهٔ کودکتان چه شکلی می‌شود؟

تا سه سالگی، میان‌تنهٔ پرتر، شکم برآمده و دست‌ها و پاهای نسبتاً کوتاه غالب است. در سن سه و چهار سالگی بدن به تدریج بلندتر می‌شود. با شکل‌گیری عضلات شکم، این ناحیه صاف می‌شود و دست و پاها بلندتر می‌شود و کودکتان بیشتر به یک بچه‌ٔ بزرگ شباهت دارد.

معمولاً توده‌ٔ عضلانی پسرها حتی در این سن نسبت به دخترها بیشتر است. در چهار سالگی، ترجیح فرزندتان نسبت به دست چپ یا راست نسبتاً ثابت و پایدار خواهد بود. سر تقریباً به اندازه‌ٔ سر بزرگسالان است، اما چون بدن این گونه نیست، سر به طور نامتناسبی بزرگ به نظر می‌رسد. اجزای صورت نیز به رشد خود ادامه می‌دهند.

داخل بدن کودکتان چه خبر است؟

یک تغییر داخلی مفید این است که مثانه بزرگ‌تر می‌شود! این بدان معناست که کودکتان حالا به اندازه‌ٔ دوران نوپایی‌اش به استفاده از توالت نیاز ندارد. به طور متوسط، یک کودک دو ساله روزانه ۱۲ بار ادرار می‌کند، درحالی‌که یک کودک سه تا شش ساله این کار را هشت تا ۹ بار در روز انجام می‌دهد و می‌تواند برای چند ساعت خشک بماند.

اما به دلایلی که هنوز مشخص نیست ولی ممکن است به ژنتیک و سابقهٔ خانوادگی ارتباط داشته باشد، ۱۵ تا ۲۰ درصد از پسرها در پنج سالگی هنوز شب‌ها تشکشان را خیس می‌کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید