چرا کودک نوپای من هیچ کاری را تا وقتی تمام نشود رها نمی‌کند؟

چرا کودک نوپای من هیچ کاری را تا وقتی تمام نشود رها نمی‌کند؟

اول از همه بدانید که فرزند شما لجباز یا حرف‌گوش‌نکن نیست، بلکه این نشان می‌دهد او یک کودک بابرنامه است! داشتن ثبات قدم و پشتکار شاخص مهمی برای موفقیت در آینده است، پس او از این لحاظ تأمین است. همچنین این ویژگی، نماد یک کودک سرزنده و پرشور است، پس خوشحال باشید. با این حال، موقع خوردن غذا که خانواده دور هم هستند یا هر فعالیت خانوادگی دیگری که حضور کودکتان هم لازم است، احتمالاً شما هم می‌خواهید راهی پیدا کنید تا او در پیوستن به شما در زمان‌های لازم متقاعد شود. در این مطلب با چند راهکار ساده آشنا شوید.

راه‌حل اول

شما می‌توانید یک ساعت قبل از آماده شدن شام بررسی کنید که فرزندتان در حال انجام چه کاری است و او را به سمت فعالیتی سوق دهید که تمام کردنش مدت زیادی طول نکشد.

به عنوان مثال، ساختن لگو و پازل‌ها بچه‌ها را چنان مجذوب می‌کند که حاضر به رها کردن آن نیستند. اما شما می‌توانید با اعمال کنترل روی چیزهایی که کودکتان با آنها بازی می‌کند شروع کنید. پس هرچند درست کردن لگوها یا کامل شدن یک پازل ممکن است چند ساعت زمان ببرد، اما روی هم چیدن تعداد کمی لگو، مثلاً ۲۰ عدد از آنها نمی‌تواند زیاد طول بکشد، بنابراین می‌توانید تعداد مناسبی از لگوها را بردارید.

راه‌حل دوم

گاهی نیز ممکن است در زمان‌هایی که می‌دانید به زودی باید کار مشخصی را در کنار هم انجام دهید یا به جایی بروید، به جای بازی با لگو و پازل‌ها به کودکتان خمیرهای بازی بدهید تا با آنها بازی کند و ذهن و توجهش را از وسایل بازی پیچیده و وقت‌گیر در این زمان‌ها منحرف کنید، زیرا هیچ آغاز یا پایان روشنی برای فرایند بازی با خمیر بازی وجود ندارد.

راه‌حل سوم

یکی دیگر از راه‌حل‌ها این است که با عبارت‌های تشویق‌کننده برای یک کار جدیدتر ترغیبش کنید تا فعالیتش را برای مدتی متوقف کند. مثلاً می‌توانید به او بگویید: «می‌بینم که کارت تموم نشده، ما یه جای مخصوص (با اشاره به یک میز گوشه‌ای از خانه یا قفسه‌ای بی‌خطر) داریم که بتونی پروژهٔ خودت رو اونجا نگه داری و به محض اینکه غذا بخوری می‌تونی دوباره برگردی و بقیه‌ش رو انجام بدی.»

در نهایت هم، اگر این موارد جواب نداد، می‌توانید چند لگو را سر میز غذا ببرید و آنها را کنار محل نشستن او بگذارید تا به این ترتیب در انتقال از زمان بازی به زمان غذا به او کمک کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط