رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه ۱۷

کودک ۱۷ ماههٔ شما با پایان این هفته وارد ماه ۱۸ زندگی‌اش خواهد شد. در این مطلب می‌توانید با بخشی از زندگی و رفتار کودک در هفتهٔ چهارم ماه ۱۷ بعد از تولدش آشنا شوید.

لحن و زبان بدن

کودکان نوپا بامزه هستند، حتی وقتی کاری را انجام می‌دهند که نباید انجام دهند. سخت است که جلوی خودتان را بگیرید و به کارهایشان نخندید، اما خندیدن شما این پیام را به آنها می‌دهد که شما خیلی هم اهمیتی نمی‌دهید که فرزندتان با کفش روی مبل بالا و پایین بپرد یا دم گربه را بکشد. در این سن کلماتی که كودكان متوجه می‌شوند بسیار بیشتر از کلماتی است که می‌توانند به زبان بیاورند، اما زبانی که آنها بهتر از هر زبان دیگری می‌فهمند زبان بدن است. لبخند زدن شما هر بار دستور «این کار رو نکن» را برایش لغو می‌کند.

وقتی فرزندتان کاری را انجام می‌دهد که شما دوست ندارید، مطمئن شوید که حالت صورت و لحن صدای شما ناخشنودیتان را منتقل می‌کند. سر کودک داد نزنید، اما اخم کنید و وقتی می‌گویید «دم گربه رو نکش. گربه دردش میاد» از لحن ناخشنودی استفاده کنید، همچنین ثبات رأی داشته باشید. اگر یک بار در مورد کار خطایی تذکر بدهید، اما دفعه‌ٔ بعد آن را نادیده بگیرید، پیام‌های گیج‌کننده‌ای در مورد انتظارات خود به کودکتان می‌دهید.

بستن کمربند صندلی ماشین کودک

بستن کمربند یک کودک ۱۶ ماهه روی صندلی ماشین کودک خیلی شبیه بستن کمربند یک گربه است. او فریاد می‌زند و جنجال به پا می‌کند. یک کودک نوپای پرجنب‌وجوش دوست ندارد که محدود شود اما به خاطر حفظ ایمنی‌‌اش، کمربندش باید همیشه و هر بار بسته شود.

برای ساده‌تر کردن این کار از وسیله‌ای برای پرت کردن حواسش استفاده کنید. یک اسباب‌بازی یا کتاب خاص را در ماشین بگذارید و فقط هنگام سواری در ماشین آن را بیرون بیاورید. ترانه‌ٔ خنده‌داری بخوانید یا کاری احمقانه انجام دهید، مثلاً درحالی‌که تسمه‌ها وکمربند صندلی را می‌بندید چشمانتان را ببندید و وانمود کنید که نمی‌توانید او را ببینید. غلغلک نیز ممکن است جواب بدهد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید