رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه ۱۵

رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه ۱۵

حالا کودک شما وارد هفتهٔ چهارم از ماه ۱۵ تولدش شده است و با پایان این هفته وارد ماه ۱۶ زندگی خود خواهد شد. در این مطلب می‌توانید با هفتهٔ چهارم ماه ۱۵ زندگی کودکتان آشنا شوید.

آداب غذا خوردن

کودک نوپای شما طی این روزها در حال کسب مهارت‌های جدیدی در تمام زمینه‌هاست. از دست تکان دادنش به عنوان خداحافظی تا نوشیدن شیر از فنجان یا لیوانش مثل شما، اما چیزی که او هنوز در آن مهارت پیدا نکرده، آداب غذا خوردن است که این مورد هم جای نگرانی ندارد، چون هنوز برای او خیلی زود است که بتواند تمیز و با ظرافت غذا بخورد.

در این سن، آداب غذا خوردن مهارتی است که کودک شما در حال یادگیری بیشتر آن است‌ و به صورت عملی آموخته می‌شود. برای پیشگیری از کثیف‌کاری زیاد، یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که یک تشک ضدآب یا مقداری روزنامه را زیر صندلی کودک قرار دهید و این رشد و مراحل یادگیری و ریخت‌وپاش او را با خوشحالی تماشا کنید. همچنین می‌توانید یک قاشق یا قاشق چنگالی کودک که ترکیبی است از قاشق و چنگال، با دستهٔ کوتاه و اندازهٔ مناسب بخرید و اجازه دهید کودک نوپا با آهنگ و سرعت خودش کار با آن را یاد بگیرد و برای آموزش استفاده از قاشق و چنگال واقعی به او فشار نیاورید.

ترک دادن شیشه‌شیر

پزشکان اغلب در یک سالگی کودک به والدین توصیه می‌کنند که عادت شیر و مایعات نوشیدن از شیشه‌شیر را ترک دهند، اما بسیاری از بچه‌ها شاید تا مدت‌ها پس از اولین سالگرد تولدشان هنوز شیشه‌شیر می‌خورند.

مشکل عمدهٔ شیشه‌شیر، ارتباط آن با پوسیدگی دندان است. پرسه زدن و چرخیدن کودک با یک شیشه‌شیر در دست و ساعت‌ها نوشیدن از آن یا رفتن به رختخواب با یک شیشه‌شیر، دهان کودک را محیطی خوب و آماده برای پوسیدگی و کرم‌خوردگی‌ها می‌کند و به قندهای موجود در شیر، شیر خشک یا آب‌میوه‌ای که کودک می‌نوشد، فرصت خوبی برای نابودی دندان‌های کودکتان خواهد داد.

اگر موافق نیستید که شیشه‌شیر را از فرزندتان بگیرید، برای حفظ سلامت دندان‌های او، نوشیدن شیر، شیر خشک و آب‌میوه را، صرف نظر از اینکه آن را با شیشه‌‌شیرش بخورد یا در یک لیوان کوچک، به زمان وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها محدود کنید. شیر خوردن قبل از خواب ایرادی ندارد، اما بعد از آن باید دندان‌های کودک تمیز شوند، چون شما قطعاً نمی‌خواهید دندان‌های کودکتان به زودی قهوه‌ای‌رنگ و نازیبا شود.

اگر کودکتان دوست دارد با شیشه‌شیر به رختخوابش برود، می‌توانید یک شیشه‌شیر یا لیوان نی‌دار مخصوص کودک و پرشده از آب به او بدهید. به این ترتیب، اگر بخواهد می‌تواند احساس رضایت حاصل از مکیدن را داشته باشد. شما می‌توانید در صورت نیاز آب را به تدریج در طول چند روز یا چند هفته جایگزین شیر کنید. یعنی اول ۳۰ میلی‌لیتر آب برای ۳۰ میلی‌لیتر شیر، سپس ۶۰ میلی‌لیتر آب به ازای ۳۰ میلی‌لیتر شیر و به همین ترتیب میزان آب را بیشتر کنید.

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که زمان مناسبی برای کنار گذاشتن شیشه‌شیر به طور کامل است، می‌توانید آن را به طور ناگهانی و بی‌مقدمه هم ترک دهید یا رویکرد تدریجیی‌تری در پیش بگیرید. روش ناگهانی سریع‌تر است، اما احتمالاً شامل مقداری گریه و زاری و احتمالاً چند شب بی‌خوابی است.

انجام این کار به صورت آهسته و تدریجی می‌تواند به این صورت باشد که ابتدا شیشه‌شیر زمان ناهار را با یک لیوان کوچک شیر جایگزین کنید و این رویه را برای چند روز ادامه دهید. سپس در یک وعدهٔ دیگر مثلاً شیشه‌شیر عصر را با یک لیوان شیر جایگزین کنید. به همین ترتیب ادامه دهید تا همهٔ وعده‌های شیشه‌شیر با لیوان جایگزین شوند. یادتان باشد شیشه‌شیر قبل از خواب اغلب سخت‌تر از همه ترک می‌شود و باید آخر از همه به سراغ آن بروید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط