رفتار کودک ۲۰ ماههٔ شما

رفتار کودک ۲۰ ماههٔ شما

حالا ۲۰ ماه از روز زایمان شما گذشته و کودک شما هم تا چهار ماه دیگر دو ساله خواهد شد. در این مطلب می‌توانید با برخی از موارد در رفتار یک کودک ۲۰ ماهه‌ و راهکارهای مواجهه با آنها آشنا شوید.

رفتار جدید این ماه: پرخاشگری

زدن، چنگ و پنجول کشیدن و گاز گرفتن رفتارهای معمولی در کودکان نوپاست، اما آگاهی از این حقیقت هم کمک چندانی نمی‌کند، چون وقتی کودکتان با این رفتارها شروع به ترساندن همبازی‌های خود یا شما می‌کند، فقط دانستن این موارد به کارتان نمی‌آید.

منبع خشونت کودک نوپا معمولاً ترکیبی از مهارت‌های زبانی جدید، تمایل شدید به مستقل شدن و میل رشدنیافتهٔ کنترل کردن دیگران است. کودک نوپایتان بالغ‌تر که می‌شود، در نهایت یاد می‌گیرد تا سرخوردگی و کلافگی خود را با کلمات بیان کند نه با جیغ کشیدن و زدن و گاز گرفتن، اما کاری که شما می‌توانید بکنید چیست؟

برای شروع و اگرچه بسیاری از کودکان نوپا مرحله‌ای از رفتار تهاجمی را می‌گذرانند، اما وظیفهٔ شما این است که به فرزند خود یاد بدهید که درست نیست به دیگران صدمه بزند. بهترین روش برای تأدیب یک کودک نوپا، آموزش رفتارهای قابل قبول به اوست.

وقتی کودک نوپایتان با کودکان دیگر بازی می‌کند، او را به دقت زیر نظر داشته باشید. لحظه‌ای که شروع به زدن، گاز گرفتن یا هل دادن کسی می‌کند، او را از آن موقعیت خارج کنید و به آرامی اما با قاطعیت به او یادآوری کنید که زدن دیگران کار درستی نیست. آماده باشید که این پیام را بارها و بارها تکرار کنید تا این رفتار بالاخره متوقف شود. پیشنهاد می‌کنیم صبور باشید، چون شما پدر یا مادر هستید و صبر مثل یکی از اعضای بدن والدین است!

اگر کودک دیگری او را هل داد یا زد و شما احساس می‌کنید که کودکتان ممکن است واکنش متقابلی نشان دهد، ذهن هر دو کودک را با هدایت آنها به سوی یک فعالیت جدید منحرف کنید. در هنگام بازی آنها را با دقت زیر نظر بگیرید و آماده باشید که در صورت لزوم دوباره مداخله کنید. همچنین وقتی می‌بینید که در کاری با هم همکاری می‌کنند مانند به اشتراک گذاشتن یک اسباب‌بازی یا بازی کردن با آرامش از آنها تعریف کنید.

شما هرگز و تحت هیچ شرایطی نباید برای درس دادن به فرزندتان، او را بزنید. بعضی از والدین این کار را انجام می‌دهند تا به کودک نشان دهند که زدن چه حسی دارد؛ با این تصور که اگر فرزندشان احساس درد کند، تمایلی به آسیب رساندن به دیگران نخواهد داشت. متأسفانه، این روش معمولاً اثری برعکس دارد. اگر فرزندتان را بزنید یا اجازه دهید دیگران او را بزنند، این پیام را به او می‌دهید که زدن هیچ ایرادی ندارد.

موضوع جدید این ماه: تفاوت خلق‌وخو

در برابر وسوسهٔ مقایسه کردن رفتار یا بدرفتاری کودک ۲۰ ماهه‌ی خود با رفتار فرزند بزرگ‌ترتان وقتی ۲۰ ماهه بود یا مقایسه‌ٔ رفتار او با کودک دیگری در همان سن و سال مقاومت کنید. هر کودک خلق‌وخوی متفاوتی دارد و به موقعیت‌ها به شکل متفاوتی واکنش نشان می‌دهد.

صرف نظر از اینکه کودکان نوپا چه خلق‌وخویی دارند، گرسنگی یا خستگی بهترین دلیل برای انفجار خشم و عصبانیت آنهاست. به همین دلیل، باید سعی کنید که زمان خواب یا تغذیهٔ کودکتان اهمیت ویژه‌ای بدهید و کارهای بیرون خانه یا کارهای دیگرتان را در زمانی‌هایی انجام دهید که کوکتان به قدر کافی خوابیده و غذایش را هم خورده است. شاید همیشه امکان‌پذیر نباشد، اما احتمال اینکه بیرون رفتن‌های شما، به ویژه رفتن به کافه یا رستوران، راحت و بی‌دردسر پیش برود بیشتر است اگر، هر وقت که می‌توانید آنها را با توجه به ساعت خواب و برنامهٔ غذایی کودکتان زمان‌بندی کنید.

همچنین غذا خوردن‌های دیروقت که با ساعت خواب کودک تداخل دارد اغلب بزرگ‌ترین عوامل الم‌شنگه هستند. پس همچنان به بچه‌ها در ساعت‌های دیروقت شب غذا ندهید. اگر هم خیلی دوست دارید بیرون غذا بخورید، می‌توانید خانوادهٔ خود را برای ناهار دیروقت یا شام زودهنگام بیرون ببرید. اگر چاره‌ای ندارید، یک میان‌وعدهٔ مغذی آماده کنید و کالسکهٔ کودک را هم همراه ببرید تا فرزندتان بتواند در صورت لزوم چرتی بزند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط