وسایل غذادهی به کودکان شیرخوار

وسایل غذادهی به کودکان شیرخوار

با بزرگ‌تر شدن کودک و رشد بیشتر و آمادگی دستگاه گوارش او، کم‌کم نیاز به خوردن غذاهای دیگری غیر از شیر مادر و شیر خشک احساس خواهد شد و برای غذا خوردن کودکان شیرخوار بهتر است برخی وسایل و لوازم را در خانه داشته باشید، اما یادتان باشد لازم نیست خیلی هزینه کنید. شما با داشتن وسایلی ساده و ارزان‌قیمت‌تر هم می‌توانید به کودکتان خوب غذا بدهید. در این مطلب می‌توانید با برخی از این وسایل آشنا شوید.

وسایل مورد نیاز برای دادن غذاهای کمکی به کودک

اگر تمایل داشته باشید می‌توانید برای غذا دادن به کودک برخی وسایل را از قبل تهیه کنید. این وسایل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • پیش‌بند
  • یک صندلی بلند مخصوص غذا خوردن کودک
  • ظرف‌های مخصوص غذای کودک
  • قاشق‌های پلاستیکی برای محافظت از لثه‌های حساس کودک
  • یک لیوان دردار و سوراخ‌دار یا لیوان نی‌دار به نام لیوان مخصوص کودک
  • زیراندازی پلاستیکی یا یک‌بارمصرف برای جلوگیری از کثیف شدن زمین یا فرش
  • ظروفی از جنس شیشه برای گذاشتن باقی‌ماندۀ غذا در یخچال

برخی والدین برای ذخیره و فریز کردن غذا از قالب‌های یخ یا وسایل دیگری که مخصوص غذای کودک ساخته شده‌ است استفاده می‌کنند. همچنین ابزاری برای پوره کردن غذا مثل یک مخلوط‌کن یا آسیاب غذای کودک می‌تواند به شما کمک کند.

مکان و جای غذا دادن به کودک

شما به یک محل محکم و راحت برای نشستن او نیاز دارید که ارتفاعش برای شما هم مناسب باشد. برای شروع شاید بتوانید از یک صندلی فنری یا حتی صندلی مخصوص ماشین کودک استفاده کنید، فقط مطمئن شوید که پشت کودکتان به اندازۀ کافی عمودی است تا بتواند غذا را به خوبی ببلعد و دچار خفگی نشود.

اما وقتی کودک بتواند خودش بنشیند، یک صندلی بلند مخصوص غذاخوری کودک بهترین گزینه است. در این صورت، کودکتان می‌تواند در وعده‌های غذای خانواده شرکت کند و شما هم قادر خواهید بود همزمان که غذای خودتان را می‌خورید به او هم غذا بدهید. همچنین به کودک یاد می‌دهد که صندلی بلند جایی است که باید در آن غذا بخورد.

در ضمن به خودتان یادآوری کنید که تمیز کردن ریخت‌وپاش و خرابکاری‌های دلچسب کودکتان بعد از اینکه او غذایش را کاملاً تمام کرد راحت‌تر خواهد بود و نیازی نیست مدام نگران کثیف شدن زمین و لک شدن رومیزی‌ها باشید. سخت نگیرید و لذت ببرید، همه می‌دانیم که این روزها قابل برگشت نیست.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط