فهرست لوازم شیردهی

فهرست لوازم شیردهی

درست است که شما برای شیردهی فقط به کودک و سینه‌هایتان احتیاج دارید اما برخی از وسایل می‌توانند شیردهی را برای شما آسان‌تر کنند. هیچ لزومی وجود ندارد تا همۀ وسایلی را که دیگران به شما پیشنهاد می‌کنند بخرید. با توجه به نیازتان و بسته به بودجه‌، فضای نگهداری و زمانی که برای خرید در نظر می‌گیرید، ممکن است برخی از وسایل را لازم و برخی را غیر لازم بدانید. در این مطلب با وسایل شیردهی آشنا شوید تا خودتان بتوانید برای یک خرید اقتصادی برنامه‌ریزی کنید.

سوتین شیردهی

احتمالاً سینه‌های شما در دوران بارداری و شیردهی طوری رشد کند که دیگر نتوانید از سوتین‌های قبلی خود در این دوران استفاده کنید. همچنین با توجه به افزایش وزن سینه‌های شما در دوران شیردهی نیاز به سوتینی با ویژگی‌هایی خواهید داشت که بهتر از آنها نگهداری کند. یک سوتین شیردهی دکمه‌هایی روی کاپ‌هایش دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا هنگام شیردهی آن را باز کنید و به راحتی به سینه‌تان دسترسی داشته باشید.

کرم‌ شقاق سینه

ممکن است در طول دوران شیردهی گاهی دچار خشکی، زخم و ترک در ناحیۀ نوک پستان شوید. کرم‌های شقاق سینه می‌تواند برای مرطوب کردن، تسکین دادن و درمان ترک‌های نوک پستان مفید باشد. این کرم‌ها مخصوصاً در هفته‌های اول شیردهی که این مشکل رایج‌تر است می‌تواند به شما کمک کند.

پد سینه

در اواخر بارداری و هفته‌های اول پس از زایمان، ممکن است به طور ناگهانی مقداری شیر از سینه‌های شما ترشح شود. نشت شیر به این دلیل است که بدن شما در حال تنظیم برای تولید مقدار کافی شیر مورد نیاز فرزند شماست. استفاده از پد سینه یا پد شیردهی، می‌تواند به شما در جذب این ترشحات کمک کند. پد سینه می‌تواند از خیس و کثیف‌ شدن لباس‌های شما در اثر نشت شیر جلوگیری کند.

شیردوش

برای تخلیۀ سینه‌هایتان، ذخیرۀ شیر و تحریک سینه‌ها برای افزایش شیر می‌توانید از شیردوش استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید شیرتان را با دست بدوشید. اما شیردوش‌ها برای مادران شاغل، زنانی که زایمان زودرس داشتند یا به هر دلیلی فرزندشان در بیمارستان بستری است مفیدتر خواهد بود. اگر هفته‌ای یک یا دو بار از شیردوش استفاده می‌کنید، یک شیردوش دستی برای شما گزینۀ مناسبی است. برای استفادۀ مداوم از شیردوش، می‌توانید یک مدل برقی آن را انتخاب کنید. شیردوش برقی سریع‌تر است و فشار کمتری به دست‌های شما وارد می‌کند اما گران‌تر از انواع دستی آن است.

ظروف نگهداری شیر مادر

اگر شیرتان را می‌دوشید تا برای مواقع خاص ذخیره کنید، به ظروف مخصوصی برای نگهداری آنها احتیاج دارید. این ظروف معمولاً بطری یا کیسه‌هایی هستند که می‌توان آنها را در یخچال و فریزر قرار داد. برای ذخیره‌سازی شیرتان به مدت‌ زمانی که می‌توانید از آن برای کودک استفاده شود توجه کنید.

صندلی شیردهی

دسته‌های این صندلی طوری است که هنگام شیردهی می‌توانید دست‌هایتان را روی‌ آن قرار دهید تا کوچولویتان را راحت‌تر در آغوش بگیرید. این صندلی‌ها معمولاً دارای زیرپایی است تا با قرار گرفتن پاها روی آن کودکتان را بهتر در وضعیت شیردهی قرار دهید. صندلی شیردهی کمک می‌کند تا فشار کمتری به دست‌ها، شانه‌ها، کمر و گردن شما وارد شود.

بالش شیردهی

این بالش‌ها به شما کمک می‌کند تا هنگام شیردهی، کودک شما مقداری بالاتر قرار بگیرد. در این صورت زمانی که می‌خواهید سینه‌تان را در دهان او قرار دهید لازم نیست زیاد خم شوید. خم شدن زیاد می‌تواند به شانه، گردن، کمر و بازوهای شما فشار وارد کند.

لباس‌ شیردهی

تاپ، بلوز و پیراهن مخصوص شیردهی دارای دکمه‌هایی روی سینه است که دسترسی به سینه را برای شیردهی آسان می‌کند. اگر لباس‌های راحت برای دوران شیردهی دارید لازم نیست دوباره هزینه کنید و لباس‌های مخصوص بخرید. اما اگر در این دوران به لباس‌های جدید نیاز دارید، بهتر است هنگام خرید، به دسترسی آسان به سینه‌هایتان توجه داشته باشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط