نشانه‌های داشتن یک پرستار کودک بد

نشانه‌های داشتن یک پرستار کودک بد

فهمیدن اینکه آیا مراقب کودکتان کارش را درست انجام می‌دهد یا خیر همیشه آسان نیست. برای اطمینان شاید لازم باشد کمی بیشتر دقت کنید و وسواس‌ به خرج دهید. برخی از والدین که در مورد پرستار کودکشان شکی دارند، تجهیزات لازم مثل دوربین‌های مدار بسته را برای نظارت روی کار پرستار تهیه می‌کنند اما اغلب می‌توان بدون این کار هم فهمید که مشکلی وجود دارد یا همه چیز مرتب است. در این مطلب می‌توانید با نشانه‌هایی آشنا شوید که با دقت به آنها بتوان فهمید آیا پرستار کودک شما خوب است یا لازم است برای داشتن پرستار دیگری اقدام کنید.

کودکتان از دیدن پرستارش خوشحال نیست

اگر کودکتان می‌ترسد یا مضطرب و کناره‌گیر شده است می‌تواند نشانهٔ وجود یک مشکل باشد. یک مراقب معمولی هرگز نمی‌تواند جایگزین مادر یا پدر شود اما کودک باید بتواند به پرستارش اعتماد کند و او را دوست داشته باشد. شاید کودک و مراقبش با هم پیوندی ایجاد نکرده‌اند یا پرستار محبت و تسکین مورد نیاز کودکتان را فراهم نکرده است. مثل هر ارتباط دیگری، تأثیر عاطفی متقابلی که آن دو روی هم می‌گذارند و شیمی انسانی نامیده می‌شود اهمیت دارد.

در بسیاری از موارد،‌ کودکان برای کنار آمدن با یک مراقب جدید به فرصت نیاز دارند. آنها ممکن است در ابتدا گریه کنند،‌ قهر کنند یا جار و جنجال به پا کنند که واکنش‌هایی طبیعی است اما اگر کودکتان به نظر ترسیده می‌رسد یا ناراحتی او ادامه یافته، لازم است حتماً ببینید علت آن چیست.

پرستار دربارهٔ برنامهٔ روزانه مخفی‌کاری می‌کند

اینکه کودک شما و مراقبش چگونه با هم وقت می‌گذرانند نباید یک راز باشد. شما هم وقتی به خانه برمی‌گردید احتمالاً ‌مشتاقید بدانید در این فاصله‌ای که از کودکتان جدا بوده‌اید چه اتفاقاتی افتاده است. اگر مراقب کودک پیش‌قدم تعریف کردن آن نمی‌شود یا در برقراری ارتباط با شما مهارت زیادی ندارد یا چیزی هست که می‌خواهد از شما پنهان کند. مراقبان یا پرستار کودک باید بتوانند فراز و نشیب‌های هر روز کودک را به مادر هر کودک انتقال دهند و درک کنند که شما چرا می‌خواهید آنها را بدانید بدون اینکه دلخوری خاصی به وجود بیاید.

کودک شما صدمه دیده است

کودکان ممکن است به دلایل مختلفی زخمی شوند اما اگر کودکتان جراحت‌هایی دیده است که به راحتی می‌شد از آنها پیشگیری کرد، احتمالاً مشکلی وجود دارد. پرستار باید چشمش به کودک باشد و همیشه بداند که او در حال چه کاری است تا از جراحت و صدمه جلوگیری کند.

اگرچه کودکانی که چهار دست‌وپا می‌روند و تازه در حال یادگیری راه رفتن هستند مستعد جراحت هستند، ‌اما اگر کودکتان در قسمت‌های غیرمعمولی از بدنش مثل شکم، ‌گونه‌ها،‌ ‌گوش‌ یا ران‌هایش صدمه دیده است، ظن سوءرفتار با او وجود دارد یا شاید او کودکتان را در حین بازی کردن یا خوابیدن تنها رها می‌کند.

خواستهٔ شما را رعایت نمی‌شود

اگر متوجه شده‌اید که پرستار کودکتان درخواست‌هایتان را دنبال نمی‌کند احتمالاً شما نیز احساس بدی دارید. لازم است با هم همکاری کنید تا از کودکتان مراقبت کنید، بنابراین مراقب نباید طوری رفتار کند که انگار دربارهٔ کودکتان یا بزرگ کردن بچه‌ها بیشتر از شما می‌فهمد. اگر متوجه شده‌اید که این رفتار تکرار می‌شود و شما حس خوبی ندارید بهتر است یا با او در مورد تغییر رفتارش صحبت کنید یا در مواقع ضروری‌تر عذر پرستار را بخواهید.

به نظر می‌رسد مخالف شیوهٔ تربیتی شماست

برای تربیت و پرورش کودکتان باید یک تیم باشید. شما باید از پیشنهادهای سودمند پرستارتان استقبال کنید، به ویژه ‌اگر او زمان زیادی را با کودک در حال رشد و تغییرتان می‌گذراند. اما اگر این حس را دارید که در مورد موضوعات اساسی مثل تغذیه، خواب و ایمنی کودک توافق ندارید، ارتباط شما ممکن است در درازمدت کارآمد نباشد.

او اغلب دیر می‌رسد

یک مراقب غیرقابل اتکا بارها و بارها شما را معطل می‌گذارد و دیر می‌رسد. بهتر است کسی را پیدا کنید که می‌دانید به کارش تعهد دارد و ملاحظهٔ نیازهای شما را نیز می‌کند. دیر کردن و غیبت‌های غیرقابل توضیح به معنای این است که او در زمینه‌های دیگر نیز غیرقابل اتکاست.

کودک شما همیشه کثیف است

بچه‌ها وقتی بازی می‌کنند کثیف می‌شوند اما اگر کودکتان همیشه به عنوان مثال خرده‌های غذای ناهارش را تا بعدازظهر روی انگشت‌هایش دارد یا وقتی او را می‌بینید همیشه نیاز به عوض کردن لباس دارد بدانید که این اتفاق اصلاً قابل قبول نیست. اگر مراقبتان نمی‌تواند به این موضوعات ابتدایی رسیدگی کند، ممکن است نشانهٔ آن باشد که در مورد تأمین نیازهای دیگر کودک نیز پاسخگو نیست.

کودکتان همیشه گرسنه یا خسته است

اگر وقتی به خانه می‌رسید و به کودکتان غذا می‌دهید، او طوری غذا می‌خورد که انگار تمام روز چیزی نخورده یا به قدری خسته است که نمی‌تواند چشم‌هایش را باز نگه دارد، ‌این نشانهٔ یک رسیدگی بد است، زیرا مراقب شما ممکن است برنامهٔ معمول غذا خوردن یا خوابیدن را دنبال نکند.

حرف‌های او با هم جور درنمی‌آید

اگر متوجه شده‌اید که پرستار کودکتان حرف‌هایی در رابطه با مراقبت از فرزندتان می‌زند که بعد آنها را فراموش می‌کند یا حرف‌های متناقضی می‌زند، احتمالاً در رفتارش دچار مشکلی است. همچنین هرگز کسی را که ‌دروغ می‌گوید یا به هر شکل شما را فریب می‌دهد تحمل نکنید. برای اینکه این رابطه و روابط دیگرتان با مراقبان، مربیان و معلم‌های دیگر کارآمد و پاسخگو باشد، شما باید بتوانید به مراقبتان کاملاً اعتماد کنید و چنین مراقبی مناسب شما نیست.

فقط احساس بدی دربارهٔ پرستار دارید

وقتی در مورد تمام موارد گفته‌شده یا هر مورد دیگری تردید دارید،‌ لازم است به احساس درونی‌تان گوش کنید. غریزهٔ شما احتمالاً درست می‌گوید، بنابراین اگر احساس می‌کنید او پرستار مناسب شما نیست، احتمالاً حق دارید که ‌یک نفر دیگر را پیدا کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط