رشد جنین در هفتۀ سی‌ام

رشد جنین در هفتۀ سی‌ام

در هفتۀ ۳۰ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک بادمجان است. قد او حدود ۴۰ سانتی‌متر و وزنش حدود یک کیلو و ۴۰۰ گرم خواهد بود. سر همچنان بزرگ‌تر می‌شود تا با اندازۀ مغز مطابقت داشته باشد. در هشت هفتۀ آینده، حجم چربی بدن فرزند شما افزایش می‌یابد. این بافت چربی برای کمک به کنترل دمای بدن ضروری است.

از این هفته ظاهر کودک نیز به یک نوزاد تازه متولدشده شباهت بیشتری پیدا می‌کند و حالا که ابرو‌ها و مژه‌ها کاملاً تشکیل شده‌اند، موهای سر او نیز ضخیم‌تر می‌شود و تعداد چروک‌های صورتش کاهش می‌یابد. کرک‌های سطح بدن نیز به مرور از بین می‌رود. در هفته‌های باقی‌مانده از دوران بارداری، رشد بیشتر توسط اضافه کردن وزن ادامه می‌یابد. البته هنوز هم برخی اندام‌های مهم مثل ریه‌ها و دستگاه گوارشی در حال تکامل است و بدن کودک با ذخیرۀ مواد مغذی مثل آهن، کلسیم و فسفر برای اولین ماه‌های زندگی در بیرون از رحم مادر آماده خواهد شد. 

شما در کدام هفتهٔ بارداری هستید؟ مقالهٔ مادرشو را در مورد جدول زمانی رشد جنین ببینید تا بتوانید وارد هفتهٔ بارداری خودتان شوید. برای دریافت اطلاعات هفته به هفتهٔ رشد جنینتان، ایمیل خود را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط