رشد جنین در هفتۀ شانزدهم

رشد جنین در هفتۀ شانزدهم

در هفتۀ ۱۶ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده تقریباً به اندازۀ یک هلو است که از سر تا نشیمنگاه در حدود ۱۲ سانتی‌متر خواهد بود و تقریباً ۱۰۰ گرم وزن دارد. در حال حاضر با داشتن ساختار استخوانی بیشتر در پشت و همچنین عضلات قوی‌تر، بدن صاف‌تر است و سر می‌تواند در یک موقعیت محکم‌تر حمایت شود. نسبت اندازۀ بدن به سر، در حال افزایش است. چشم‌ها باید شروع به جهت‌گیری به سمت روبه‌رو کنند. کودک هنوز نمی‌تواند حالات صورتش را کنترل کند و عضلات او مراحل زیادی را در تشکیل اجزای صورت طی می‌کند.

برای داشتن اطلاعات هفته به هفتهٔ رشد جنین خود، ایمیلتان را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید.

قلب، روزانه در حدود ۵۰ پیمانۀ نیم لیتری خون را پمپ می‌کند. سیستم تنفسی و گوارش کودک نیز همراه با تمرینات تنفس او رشد می‌کنند. اولین مدفوع جنین که مکونیوم نام دارد نیز ممکن است در روده تشکیل شود. سیستم گردش خون شروع به کار می‌کند و روزانه حدود ۲۴ تا ۲۵ لیتر خون را به گردش درمی‌آورد. اکنون سیستم عصبی نوزاد به اندازه‌ای رشد کرده است که قادر به گره کردن مشت خود باشد و دست‌هایش بتوانند در زمان به هم رسیدن، یکدیگر را بگیرند. حرکات کودک در اطراف به رشد و هماهنگی عضلاتش کمک می‌کند. این هفته زمانی است که مادران باردار برای اولین بار حرکت کودک خود را حس می‌کنند. با این حال، ممکن است درک حرکات کودک تا هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ اتفاق نیفتد، زیرا اولین احساس‌های جنبش کودک بسیار خفیف است. گوش‌‌ها نیز قادر به درک صداهای محیط خارج هستند.

شما در کدام هفتهٔ بارداری هستید؟ مقالهٔ مادرشو را در مورد جدول زمانی رشد جنین ببینید تا بتوانید وارد هفتهٔ بارداری خودتان شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط