رشد جنین در هفتۀ بیست و یکم

رشد جنین در هفتۀ بیست و یکم

در هفتۀ ۲۱ بارداری از آنجا که پاها صاف‌تر شده است، می‌توان اندازۀ کودک را از سر تا پاشنۀ پا بررسی کرد. در این هفته، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک هویج خواهد بود که طولی در حدود ۲۷ سانتی‌متر دارد و وزنی نزدیک به ۳۶۰ گرم خواهد داشت. تاکنون وزن جفت از کودک بیشتر بوده است، اما این وضعیت به زودی تغییر می‌کند، زیرا کودک از این به بعد با چربی که در بدنش انباشته خواهد شد با سرعت بیشتر و به شکل مداوم، وزن اضافه می‌کند.

برای دریافت اطلاعات هفته به هفتهٔ رشد جنینتان، ایمیل خود را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید.

کودک ممکن است اکنون بتواند صدای شما را نیز تشخیص دهد. ابروها، مژه‌ها و ناخن‌ها باید شکل گرفته باشد و حتی ممکن است خود را بخاراند. با رشد کامل جوانه‌های چشایی، حس چشایی تکامل خواهد یافت و به ‌زودی ممکن است حتی قادر باشد هنگام قورت دادن جرعه‌هایی از مایع آمنیوتیک برای تمرین عمل بلع، بتواند مزه‌ها را در مایع آمنیوتیک تشخیص دهد. استخوان‌ها آمادۀ ساختن گلبول‌های قرمز هستند. این گلبول‌ها قبلاً در کبد و طحال کودک تولید می‌شدند. روده‌ها نیز ممکن است آمادۀ جذب مقادیر کوچکی از قند موجود در مایع آمنیوتیک باشد و این اولین باری است که جفت تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک را فراهم نمی‌کند. هرچند دیگر می‌توانید حرکت کودک را در شکم خود حس کنید، ولی انتظار نداشته باشید که تمام مدت این حرکات را احساس کنید، زیرا گاهی اوقات کودک شما خواب است؛ امیدواریم این خواب همزمان با سونوگرافی شما نباشد تا شما بتوانید فعالیت کودک خود را ببینید.

شما در کدام هفتهٔ بارداری هستید؟ مقالهٔ مادرشو را در مورد جدول زمانی رشد جنین ببینید تا بتوانید وارد هفتهٔ بارداری خودتان شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط