رشد جنین در هفتۀ بیست و چهارم

رشد جنین در هفتۀ بیست و چهارم

در هفتۀ ۲۴ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک کاهوپیچ کوچک است که از سر تا پاشنۀ پا حدود ۳۰ سانتی‌مترطول دارد و وزنی حدود ۶۰۰ گرم خواهد داشت. کودک از این پس، هر هفته حدود ۹۰ گرم وزن اضافه خواهد کرد. افزایش وزن بیشتر ناشی از تودۀ استخوان، ماهیچه‌ها و اندام‌هاست که با افزایش وزن کودک بزرگ‌تر می‌شوند. مغز ممکن است آن‌قدر بزرگ شده باشد که کودک بتواند اجزای صورت خود را کنترل کند. اگر شما چیزی تلخ یا با مزه‌ای عجیب بخورید، کودک ممکن است آن را از طریق مایع آمنیوتیک ببلعد و با صورتش نارضایتی خود را نشان دهد.

از این هفته رگ‌های خونی که در ریه‌ها تشکیل می‌شود، امکان تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن در ریۀ کودک را فراهم می‌کند. اگر ریه‌ها و سایر اندام‌های حیاتی به اندازۀ کافی رشد کرده باشند، این احتمال وجود دارد که با تولد پیش از موعد و در هفتۀ ۲۴، ‌بتواند خارج از رحم زنده بماند. در طول چهار هفتۀ آینده، شما باید حرکات مکرر کودک را به شکل ضربات و چرخش درون رحمتان حس کنید. حرکات پاها قوی‌تر و بیشتر شبیه به یک مشت یا لگد به نظر می‌آید، اما زمانی که تمام بدن کودک می‌چرخد، حرکات نرم‌تر خواهد بود. اگر سر و صدای ناگهانی شنیده شود، شما حتی ممکن است متوجه شوید که کودک با یک جهش سریع و وحشت‌زده واکنش نشان می‌دهد.

شما در کدام هفتهٔ بارداری هستید؟ مقالهٔ مادرشو را در مورد جدول زمانی رشد جنین ببینید تا بتوانید وارد هفتهٔ بارداری خودتان شوید. برای دریافت اطلاعات هفته به هفتهٔ رشد جنینتان، ایمیل خود را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط