رشد جنین در هفتۀ بیست و دوم

رشد جنین در هفتۀ بیست و دوم

در این هفته، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک میوۀ بِه بزرگ است که از سر تا پاشنۀ پا حدود ۲۸ سانتی‌متر طول و نزدیک به ۴۵۰ گرم وزن دارد. کودک شما اکنون شبیه یک نسخۀ لاغر از یک نوزاد تازه متولدشده است که هنوز هم پوست شفاف و چروکیده‌ای دارد، اما این وضعیت به تدریج و با اضافه وزنش تغییر خواهد کرد. رشد سریع مغز باید اکنون آغاز شده باشد؛ رشدی که در طول سال‌های اول پس از تولد کودک نیز ادامه خواهد داشت. لب‌ها اکنون باید کاملاً شکل گرفته باشد و جوانۀ دندان‌های پیشین و نیش باید درست زیر خط لثه درآمده و آمادۀ بیرون آمدن طی چند ماه پس از تولد نوزاد باشد. جوانه‌های چشایی نیز روی زبان تشکیل می‌شود و چشم‌های کودک در زیر پلک‌های بسته حرکت می‌کند و عنبیه در حال رشد است.

برای دریافت اطلاعات هفته به هفتهٔ رشد جنینتان، ایمیل خود را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید.

طی این هفته با وجود فضای زیادی که هنوز هم برای حرکت در کیسۀ آب وجود دارد، کودک به راحتی حرکت خواهد کرد. اگر همسرتان دست خود را روی برآمدگی شکم شما بگذارد، ممکن است بتواند حرکات کودک را حس کند. با رشد حواس پنج‌گانۀ کودک، ممکن است در صورت فشار ملایم روی شکم خود پاسخی از او دریافت کنید یا وقتی حمام می‌کنید، متوجه حرکات او شوید که خود را با تغییرات دما وفق می‌دهد.

شما در کدام هفتهٔ بارداری هستید؟ مقالهٔ مادرشو را در مورد جدول زمانی رشد جنین ببینید تا بتوانید وارد هفتهٔ بارداری خودتان شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط