رشد جنین در هفتۀ پنجم

رشد جنین در هفتۀ پنجم

در هفتۀ پنجم بارداری، رویان یا جنین ابتدایی تقریباً به اندازۀ یک دانه کنجد است که طولی حدود ۲ تا ۴ میلی‌متر و وزنی در حدود ۰/۱۹ گرم خواهد داشت و در حال شکل گرفتن و نزدیک شدن به ظاهر گلابی‌شکل یک جنین است. شیار عصبی در حال شکل‌گیری است. این شیار عصبی، مغز، نخاع یا سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می‌دهد و به زودی سر کودک شما از این سیستم شکل خواهد گرفت. بافت‌های جنینی در حال ایجاد ساختاری است که به زودی قلب را تشکیل خواهد داد.

درحالی‌که بافت‌های جنین در حال شکل‌گیری است، پرزهای کوریونی در حال رسیدن به دیوارۀ رحم برای ایجاد جفت است. این پرزها حاوی عروق خونی هستند که به جریان خون بدن شما متصل می‌شوند تا زمانی که دیگر نیازی به کیسۀ زرده نیست، به مواد مغذی مورد نیاز برای رشد بیشتر دسترسی پیدا کنند. قلب یک ساختار لوله‌مانند ابتدایی است که یک برآمدگی در مرکز جنین به وجود می‌آورد. رگ‌های خونی نیز تا پایان این هفته شکل می‌گیرد. برخی از این رگ‌های خونی بخشی از بند ناف را تشکیل خواهند داد. جفت و بند ناف رشد می‌یابند تا به تغذیۀ جنین شما کمک کنند. جفت مسئول پمپاژ اکسیژن، دفع مواد زاید و تأمین مواد مغذی ضروری جنین در طول بارداری است.

شما در کدام هفتهٔ بارداری هستید؟ مقالهٔ مادرشو را در مورد جدول زمانی رشد جنین ببینید تا بتوانید وارد هفتهٔ بارداری خودتان شوید. همچنین برای دریافت اطلاعات هفته به هفتهٔ رشد جنینتان، ایمیل خود را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط