قوانین هواپیمایی جهت صدور مجوز پرواز برای مادران باردار

قوانین هواپیمایی جهت صدور مجوز پرواز برای مادران باردار

سفر با هواپیما ممکن است سفری امن، سریع و راحت برای مادر باردار به نظر برسد. اما باید به این موضوع توجه کنید که بسیاری از خطوط هواپیمایی شرایط خاصی را برای مادران بارداری که قصد پرواز دارند در نظر گرفته است. این قوانین برای اطمینان از سلامت مادر باردار در طول پرواز است. لازم است قبل از تهیۀ بلیت نسبت به قوانین خطوط هواپیمایی در مورد پرواز زنان باردار آگاهی پیدا کنید و مطمئن شوید که امکان پرواز برای شما وجود دارد. در این مطلب می‌توانید با قوانین صدور مجوز پرواز برای مادران باردار توسط خطوط هواپیمایی آشنا شوید.

قوانین شرکت‌های هواپیمایی برای پرواز

سه ماهۀ دوم بارداری بهترین زمان برای داشتن یک مسافرت امن در دوران بارداری است. با این حال بسیاری از خطوط هواپیمایی هیچ محدودیتی برای پرواز زنان باردار، قبل از هفتۀ ۲۸ بارداری ندارند. قوانین بیشتر شرکت‌های هواپیمایی داخلی در مورد خانم‌های باردار یکسان است و تقریباً همۀ شرکت‌ها از ابتدای هفتۀ ۳۵ بارداری به مادر باردار مجوز پرواز نمی‌دهند. در صورت داشتن یک بارداری معمولی و بی‌خطر، بیشتر خطوط هواپیمایی داخلی در شرایط زیر مشکلی با اجازۀ پرواز ندارند:

  • در بارداری اول تا انتهای هفتۀ ۳۲ بارداری برای پروازهای کمتر از دو ساعت
  • در بارداری اول تا انتهای هفتۀ ۲۸ بارداری برای پروازهای بیشتر از دو ساعت
  • در بارداری دوم تا انتهای هفتۀ ۲۸ بارداری
  • داشتن گواهی پزشکی معتبر از پزشکتان با ذکر سن بارداری، تاریخ تقریبی زایمان و مجوز پرواز شما

خطوط هواپیمایی داخلی مثل هما، ایران ایرتور، آسمان، ماهان، کیش ایر، قشم و تابان از جمله خطوط هواپیمایی است که شرایط بالا را برای پرواز در نظر می‌گیرند. در بیشتر این خطوط از ابتدای هفتۀ ۳۵ در هیچ صورتی اجازۀ پرواز داده نمی‌شود. اگر بارداری شما بدون عارضه نباشد یا سن بارداری شما بیشتر از حد مجاز باشد، برای گرفتن مجوز پرواز لازم است با بخش پزشکی خط هواپیمایی مربوطه تماس بگیرید. در هر صورت برای اطمینان از امکان اجازۀ سفر برای شما، قبل از تهیۀ بلیت با پزشک معالج خود و خط هواپیمایی مربوطه تماس بگیرید و دربارۀ جزئیات دقیق سؤال کنید. این قوانین به منظور حفظ سلامت مادر و جنین در طول پرواز تدوین شده است. بنابراین بههیچ‌وجه بارداری خود را از شرکت هواپیمایی و مهمانداران پنهان نکنید و هنگام سوار شدن حتماً مهماندار را در جریان قرار دهید.

گواهی پزشک برای برخی شرکت‌های هواپیمایی ۴۸ ساعت و برای برخی دیگر ۷۲ ساعت اعتبار دارد. پس توجه کنید که خیلی زودتر از زمان پرواز گواهی را دریافت نکنید و برای هماهنگی بیشتر قبل از تهیۀ بلیت با شرکت مربوطه تماس بگیرید. توجه داشته باشید که مواردی مثل خونریزی و فشار خون کنترل‌نشده، ممکن است باعث شود که پزشک به خانم باردار مجوز پرواز ندهد. در صورت داشتن مجوز پرواز و با دانستن اطلاعاتی در مورد یک پرواز امن می‌توانید سفری راحت در پیش داشته باشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط