تغییرات بافت و سطح پستان‌ها

تغییرات بافت و سطح پستان‌ها

تغییرات هورمونی در طول دوران بارداری موجب افزایش جریان خون و تغییر بافت پستان‌ها می‌شود. این تغییرات باعث متورم شدن، دردناکی و حساس شدن آنها نسبت به لمس خواهد شد. این حساس شدن می‌تواند شبیه به درد و حساسیت پستان‌ها پیش از عادت ماهانه باشد. حساسیت پستان یکی از اولین علائم بارداری است. این حساسیت از حدود هفته‌های چهارم تا ششم آغاز می‌شود. در این مطلب با این تغییرات پستان‌ها و برخی از راهکارها برای بهبود آن آشنا خواهید شد.

تغییرات در پستان‌ها

تغییرات پستان‌ها در دوران بارداری می‌تواند یکی از موارد زیر یا شامل مجموعه‌ای از این تغییرات در کنار هم باشد:

رشد پستان‌ها: این فرایند از حدود هفته‌های ششم تا هشتم آغاز می‌شود. شما ممکن است متوجه بزرگ شدن تدریجی آنها شوید. در طول بارداری‌، آنها به رشد خود ادامه خواهند داد و ممکن است یک تا دو سایز بزرگ‌تر شوند، به خصوص اگر اولین بارداری شما باشد. همان‌طور که پستان‌های شما بزرگ و پوست آن کشیده می‌شود، ممکن است احساس خارش کنید یا آثار ترک روی آنها نمایان شود.

نمایان شدن رگ‌ها و تغییر رنگ: ممکن است بتوانید رگ‌های زیر پوست پستان‌ها را مشاهده کنید و نوک آنها نیز بزرگ و تیره‌تر ‌شود. پس از چند ماه ابتدایی ممکن است ناحیۀ تیرۀ دور نوک پستان‌ها نیز بزرگ‌تر و تیره‌تر شود.

برجستگی‌های تیرۀ اطراف نوک پستان‌: تا پیش از این زمان ممکن است شما متوجۀ برجستگی و دانه‌های کوچک اطراف نوک پستان‌ها نشده باشید، اما حالا شاید این دانه‌ها که نوعی از غدد تولید چربی است و برآمدگی‌های مونتگومری نامیده می‌شود، آشکارتر شود. این تغییرات در پستان‌‌ها به دلیل آماده شدن بدن برای شیردهی به نوزاد است.

ترشحات پستان‌: از حدود ماه سوم بارداری پستان‌های شما شروع به تولید آغوز می‌کند. آغوز اولین شیری است که کودک شما در شروع تغذیه دریافت می‌کند. ممکن است در چند ماه آخر بارداری مقدار کمی از این مادۀ غلیظ زرد رنگ از پستان‌های شما ترشح شود، البته ممکن است این فرایند در برخی زنان زودتر و در برخی دیگر اصلاً رخ ندهد.

راه‌هایی برای کاهش درد و ناراحتی پستان‌ها

بهترین گزینه برای کاهش مشکلات پستان، استفاده از سوتین‌های مناسب بارداری است. برای پیدا کردن موردی که مناسب شماست با یک فروشندۀ آگاه مشورت کنید. ممکن است هنگام استفاده از سوتین‌هایی که دارای فنر است، کمتر احساس راحتی کنید. برای جلوگیری از ایجاد ناراحتی، سوتین‌هایی استفاده کنید که جنس نرمی دارد و در ناحیۀ اطراف نوک پستان دارای درز نیست. سوتین‌هایی که از نخ تهیه شده است، نسبت به آنهایی که از مواد مصنوعی تهیه شده‌، راحت‌تر است و باعث می‌شود پوست شما بهتر نفس بکشد. در قسمت زیر به انواع سوتین‌هایی اشاره شده است که می‌تواند در دوران بارداری برای شما مناسب باشد:

سوتین‌های مخصوص بارداری و شیر دادن: برای راحتی بیشتر در طول روز از سوتین‌های مخصوص بارداری استفاده کنید. در طول سه ماهۀ سوم شاید بد نباشد که یک سوتین مخصوص شیر دادن خریداری کنید، زیرا به هر حال برای زمان شیردهی به یکی از آنها نیاز خواهید داشت.

سوتین‌های مخصوص خواب: سوتین‌های مخصوصی که نرم، آزاد و نخی باشد، انتخاب خوبی برای زمان خواب است.

سوتین‌های مخصوص زمان ورزش: در طول زمان ورزش به این علت که پستان‌های شما سنگین‌تر شده‌اند، پوشیدن سوتین مناسب بسیار مهم است. سوتینی که برای زمان ورزش تهیه شده است، بیشتر از پستان‌های شما حمایت می‌کند و باعث می‌شود کمتر اذیت شوید.

سعی کنید سوتین‌های خود را کمی بزرگ‌تر بخرید، زیرا ممکن است پستان‌های شما طی ماه‌های آینده تا دو سایز بزرگ‌تر شود. مدلی را انتخاب کنید که در تنگ‌ترین حالت کمی فضای آزاد داشته باشد تا مقداری فضا برای رشد پستان‌ها وجود داشته باشد. این نکته به خصوص زمانی مهم است که پیش از زایمان قصد خرید سوتین مخصوص شیردهی دارید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط