پرهیز از مقایسۀ وضعیت خود با سایر مادران

پرهیز از مقایسۀ وضعیت خود با سایر مادران

همۀ پدر و مادرها دلشان می‌خواهد کودکشان در بهترین شرایط بزرگ شود، به ویژه مادرها که دوست دارند خودشان بهترین مادر روی زمین باشند. بعضی از مادرها خودشان را در یک رقابت سخت با دیگر مادرها می‌بینند و فکر می‌کنند هر کاری را که مادران دیگر می‌کنند، باید بهتر و بیشتر از آنها انجام دهند یا در مواردی وارد بازی مقایسۀ کودک خود با دیگر کودکان می‌شوند. این مقایسه‌ها گاهی تمام ابعاد زندگی یک مادر را به خود اختصاص می‌دهد و او کمتر به این نکته توجه می‌کند که نوزادش محبت و عاطفۀ او را بیشتر از وسایل اضافی و برخی تجملات بی‌استفاده یا مقایسه‌های غلط می‌خواهد. در این مطلب می‌خوانید که مادرها کجاها خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و چطور باید جلوی آن را گرفت تا خانواده و زندگی سالم و آرامی داشت.

رابطه با همسر

شما ممکن است دوست یا همکاری داشته باشید که دائم از همسر عالی و بی‌نظیرش تعریف کند یا به نظرتان همسر خواهرتان خیلی بیشتر از همسر شما به خانواده‌اش اهمیت بدهد. به یاد داشته باشید که شما با همسر او زندگی نمی‌کنید و در نتیجه همۀ داستان را نمی‌دانید. آنها ممکن است با مشکلات و سختی‌های دیگری در زندگی روبه‌رو باشند که شما به ‌طور کامل از آن بی‌خبر هستید. بهتر است سعی کنید فقط روی درک و تحسین کمک‌های همسر خودتان تمرکز کنید تا ذهن و زندگی سالم و آرامی داشه باشید. گاهی لازم است کمی بیشتر با خودتان فکر کنید تا بفهمید که شما هم مانند دیگران عیب‌هایی دارید که می‌تواند بخشیده شود و بعد از آن است که می‌توانید همین نظر را در مورد همسر خودتان هم داشته باشید. اگر همسرتان به اندازه‌ای که نیاز دارید به شما کمک نمی‌کند، مطمئناً لازم نیست تحمل کنید و هیچ تغییری در شیوۀ رفتار با همسرتان ندهید، اما فریاد زدن و مقایسۀ علنی و واضح او با شوهر دوستتان هم بدون شک کمکی به شما نخواهد کرد.

مدیریت خانه و خانه‌داری

خانۀ دوستتان که او هم یک مادر است، همیشه تمیز به نظر می‌رسد. او غذای کودکش را خودش می‌پزد و لباس‌هایش هیچ‌‌وقت چروک ندارد. اما شما خانه‌ای آشفته و شلوغ دارید و شاید چند روز است که دوش نگرفته‌اید و مدام از خودتان می‌پرسید که چرا نمی‌توانید مثل او باشید. مقایسۀ منفی خودتان با یک مادر به نظر فوق‌العاده در ذهنتان، تنها به شما احساس شکست می‌دهد و انرژی و نشاط شما را می‌گیرد. به جای آن بهتر است وقتی فکر مقایسه شروع می‌شود، خیلی منطقی کمی زمان را صرف تمرکز روی نقاط قوت خود به عنوان یک مادر کنید و ببینید به چه چیزی در مورد خودتان بیشتر افتخار می‌کنید و ویژگی ضعیف‌ترتان چیست. نباید فکر کنید که اگر بخواهید هم نمی‌توانید در برخی زمینه‌ها پیشرفت کنید، پس اجازه بدهید حسادت شما به جای ایجاد تلخی، به عنوان یک منبع الهام‌بخش عمل کند. از مادران دیگر بیاموزید و از آنها مشاوره بگیرید و نقاط مثبت زندگی آنها را یاد بگیرید و مطمئن باشید که احتمالاً شما هم در مواردی که حتی خودتان نمی‌دانید، الهام‌بخش مادرهای دیگر خواهید بود.

خرید وسایل نوزاد

خرید وسایل نوزاد یکی از مواردی است که شاید بعضی از مادران همواره با آن درگیر باشند. اگر قصد دارید برای کودکان وسایلی مثل شیشه‌‌شیر و سرشیشه یا لباس بخرید، این که از دیگر مادران مشورت بگیرید، فکر خوبی است اما لزومی ندارد دقیقاً همان وسایل را بخرید. همچنین این راه درستی نیست که وسایل گران بخرید، زیرا همیشه وسایل گران‌تر لزوماً کارایی خیلی بهتری ندارد. بنابراین اول به بودجۀ خود فکر کنید و بعد در مورد آن از طریق اینترنت یا تماس با فروشگاه کمی تحقیق کوتاه و خلاصه داشته باشید. اگر هم وسیله‌ای را خریده‌اید، سعی کنید بدون این که وسواس به خرج دهید، به بهترین شکل از آن استفاده کنید و دیگر از دوستانتان راجع به وسایل کودک آنها نپرسید. به عنوان مثال اگر گهواره خریده‌اید و آن گهواره کارایی خوبی دارد، لازم نیست دائم راجع به گهوارۀ بچۀ دوستانتان و قیمت آن سؤال کنید. اما اگر می‌خواهید صندلی ماشین بخرید و دوست شما قبلاً آن را خریده است، می‌توانید در مورد قیمت و سایز مناسب از او سؤال کنید. یادتان باشد وقتی دائم وسایل نوزاد خود را با دیگران مقایسه می‌کنید، باعث می‌شود نتوانید به خوبی از آن وسیله استفاده کنید و دائم به فکر وسیله‌های جدید باشید. در نهایت ممکن است ببینید که از یک وسیله چند نوع خریده‌اید که با بزرگ شدن نوزاد، دیگر هیچ‌کدام کارایی ندارد.

تناسب اندام

مادران با توجه به میزان اضافه وزنی که در طول بارداری دریافت کرده‌اند‌، بعد از زایمان وزن از دست خواهند داد. اگر بیشتر یا کمتر از دوستتان وزن اضافه کرده‌اید، دائم به او نگاه نکنید. شاید دوست شما کمی خوش‌اندام‌تر از شما باشد و طی مدت کوتاه‌تری وزن کم کرده باشد ولی این موضوع نباید باعث شود که شما از اندام خودتان ناراضی باشید. بهتر است در روزهای بعد از زایمان و تا زمانی که کودکتان شیرخوار است، تغذیۀ مناسبی داشته باشید و فعالیت‌های ورزشی مناسب بعد از زایمان را انجام دهید. با رعایت نکاتی ساده می‌توانید تناسب اندام خود را دوباره به دست آورید. توجه کنید تا مدتی که نوزاد شما شیرخوار است، نباید رژیم‌های سخت و نامناسب بگیرید. می‌توانید در این مدت با پوشیدن لباس‌های زیبا و آراستگی موها، ظاهر بهتری پیدا کنید و وضعیت فعلی خود را بپذیرید و آن را دوست داشته باشید تا همه چیز در اطرافتان نیز بهتر شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط