ملاقات خواهر یا برادر بزرگ‌تر با نوزاد

ملاقات خواهر یا برادر بزرگ‌تر با نوزاد

دیدار خواهران و برادران بزرگ‌تر در بیمارستان با نوزاد باعث آمادگی بهتر آنها برای پذیرش عضو جدید خانواده خواهد شد. اما قوانین بیمارستانی برای چنین ملاقات‌هایی ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. برخی بیمارستان‌ها چنین اجازه‌ای را به کودکان نمی‌دهند و برخی از آنها حتی ممکن است امکاناتی برای حضور خواهر و برادران نوزاد در بخش لیبر و زایمان، بعد از زایمان و بخش هم‌اتاقی مادر و نوزاد داشته باشند. بعد از آمدن شما به خانه نیز لازم است برای ملاقات کودکان با یکدیگر و رسیدگی و مراقبت از نوزاد و کودک قبلی در کنار هم برنامه‌ریزی کرده باشید تا کمتر دچار مشکل شوید، به خصوص اگر کودک بزرگ‌تر شما بیمار شده است. در این مطلب می‌توانید با توضیح دادن آمادگی لازم قبل از این ملاقات به کودکان و رعایت نکاتی برای ملاقات با نوزاد توسط خواهر یا برادران بزرگ‌ترش آشنا شوید.

لزوم آمادگی کودکان برای ملاقات با نوزاد

برای درک بهتر ورود کودک جدید به زندگی بچه‌های دیگرتان، لازم است آنها در طول بارداری آمادگی‌های لازم را پیدا کنند. در ملاقاتی که قرار است در بیمارستان با نوزاد داشته باشند نیز، لازم است افراد بزرگ‌تر مثل پدر یا یکی از افراد آگاه خانواده یا پرستاران، آنها را همراهی کنند و طی این ملاقات هم قوانین ملاقات با نوزاد رعایت شود.

به عنوان مثال اگر در این ملاقات لازم باشد تماس فیزیکی بین نوزاد و کودکان بزرگ‌تر خانواده برقرار شود، امکان دارد بیماری‌های عفونی ویروسی احتمالی، توسط آنها به نوزاد منتقل شود. بچه‌ها باید بدانند قبل از برقراری تماس فیزیکی با نوزاد باید دست‌های خود را بشویند و بچه‌هایی که دچار یک بیماری عفونی هستند، نباید با نوزاد تماس مستقیم داشته باشند، پس این موارد را از قبل به کودکان بزرگ‌ترتان توضیح دهید یا خودتان آنها را در نظر بگیرید تا نه آنها ناراحت شوند و نه نوزادتان بیمار یا دچار مشکلی شود. همچنین تمام این مراقبت‌ها را لازم است پس از ترخیص نوزاد و بردنش به خانه نیز رعایت کنید.

رعایت نکاتی برای ملاقات کودکان با نوزاد در بیمارستان

بیمارستان‌هایی که اجازۀ ملاقات سایر خواهران و برادران با نوزاد را می‌دهند، برای حفظ سلامت و ایمنی نوزاد تازه متولدشده، نکاتی لازم و ضروری را قبل از ملاقات نوزاد بررسی و گوشزد می‌کنند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

  • خواهران و برادران بزرگ‌تر باید در زمینۀ سلامت و بیماری نوزاد، آموزش‌های لازم را ببینند.
  • قبل از این ملاقات، لازم است یکی از پرسنل بهداشتی آموز‌ش‌دیده، سلامت فعلی آنان را بررسی کند.
  • کودکان تب‌دار یا دارای علائم حاد بیماری، اجازۀ ملاقات با نوزاد را ندارند.
  • کودکانی که دچار بیماری‌های واگیردارمثل آبله‌مرغان هستند نیز اجازۀ ملاقات با نوزاد را ندارند.
  • غیر از موارد مربوط به سلامت، لازم است کودکان آمادگی این ملاقات را هم داشته باشند.
  • کودکان باید بهداشت دست‌ها را رعایت کنند و قبل از ملاقات، دست‌های خود را تمیز بشویند.
  • پرستار مسئول یا افراد بزرگ‌تر باید فعالیت‌های کودکان ملاقات‌کننده را در طول مدت ملاقات تحت نظر داشته باشد و کنترل کند.

به علت کم بودن اطلاعات در زمینۀ منافع یا مضرات این ملاقات، تا انجام تحقیقات بیشتر در زمینۀ اثرات روانی و انتشار بیماری‌های عفونی طی این ملاقات، توصیه می‌شود نوزادان بستری در بخش مراقبت‌های ویژۀ NICU به علت پیشگیری از برخی بیماری‌های مسری مانند آبله‌مرغان یا آلودگی‌های احتمالی توسط هیچ‌یک از افراد خانواده و کودکان دیگر ملاقات نشوند.

رعایت نکاتی برای ملاقات کودکان با نوزاد در خانه

بعد از مرخص شدن نوزاد از بیمارستان و رفتن به خانه نیز می‌توانید با مواردی در رابطه با نحوهٔ رفتار شما با بچه‌های بزرگ‌ترتان و چگونگی ارتباط و آشنایی کودکان با یکدیگر آشنا باشید تا این روزهای شما، خانواده و کودکانتان همواره پر از شادی و همراه با نگرانی کمتری باشد. همچنین سعی نکنید بدون دلیل کودکان را از نوزاد دور کنید یا مانع از دیدار آنها با یکدیگر شوید. اما اگر کودک بزرگ‌تر شما مریض شده است، برخی از نکاتی که می‌توانید به آنها توجه بیشتری کنید شامل موارد زیر است:

دست‌های کودکان بزرگ‌تر را بشویید: دست‌های تمام افراد و بچه‌ها معمولاً میکروب‌هایی دارد که بدن نوزاد در برابر آنها بی‌دفاع است. اگر کودک شما کوچک است، قبل از بغل کردن یا دست زدنش به نوزاد، دست‌هایش را بشویید و به بچه‌های بزرگ‌تر توضیح دهید که نوزاد خیلی ضعیف است و به اندازهٔ آنها قوی نیست و نیاز به مراقبت بیشتری دارد، پس لازم است آنها دست‌هایشان را قبل از دست زدن و بغل کردن او بشویند تا خواهر یا برادر جدیدشان مریض نشود. اما یادتان باشد این کار را با لبخند و یک ترفند مادرانه و دور از پرخاش انجام دهید و کودک را حساس و مجبور به شستن مداوم دست‌هایش نکنید، زیرا ممکن است باعث رنجیدن و لج کردن آنها شود.

برای کودکان بیمار از ماسک استفاده کنید: اگر کودک بیماری دارید، تأکید جدی روی دور کردنش از نوزاد باعث دوری و دلخوری او خواهد شد، پس سعی کنید در مواقع بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی کودکان بزرگ‌تر بیشتر مراقب آنها باشید و از ماسک برای دیدار او با نوزاد استفاده کنید. با زبانی کودکانه به او توضیح دهید که به شما کمک کند تا نوزاد بیمار نشود، چون آن‌وقت نگهداری از هر دوی آنها سخت‌تر می‌شود.

برای کودک بیمارتان وقت بیشتری بگذارید: اگر کودک بزرگ‌ترتان مریض شده است و دوران نقاهتش را می‌گذراند، به شکلی که ناراحت و متوجه نشود، یکی از والدین یا کسی از اعضای خانوادهٔ شما وقت بیشتری را با او در اتاق خود کودک یا جایی دیگر از خانه یا حتی خانهٔ مادربزرگ بگذراند تا مجبور نباشید مدام به او یادآوری کنید که مریض است و نباید نوزاد را ببیند.

اگر هم بچه‌های دیگر شما مدرسه می‌روند و درک و آگاهی بیشتری دارند، بهتر می‌توانید این مسائل را برایشان توضیح بدهید و از آنها بخواهید به شکلی که برایشان خسته‌کننده نباشد به شما کمک کنند و در مراقبت از نوزاد سهیم باشند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط