شرایط و روند ترخیص نوزاد از بیمارستان

شرایط و روند ترخیص نوزاد از بیمارستان

نوزادان نیز پس از تولد مانند تازه‌مادران نیازمند داشتن شرایطی طبیعی برای مرخص شدن از بیمارستان و رفتن به خانه همراه والدینشان هستند. پس از انجام اقدامات پزشکی ضروری بعد از تولد نوزاد که از اتاق زایمان شروع می‌شود و تا اتاق مادر و نوزاد ادامه دارد، در طول زمان اقامت مادر و نوزاد در بیمارستان نیز، آنها تحت مراقبت‌های خاصی قرار می‌گیرند که آخرین آن معاینه و بررسی وضعیت نوزاد برای مرخص شدن همراه مادرش و رفتن به خانه است. قبل از ترخیصتان معمولاً به شما یک پوشه می‌دهند که مشخصات نوزاد و تاریخ مراجعهٔ بعدی شما برای نوزاد در آن نوشته شده که لازم است این موارد را بخوانید یا به شخص آگاه و مورد اعتمادی بسپرید تا موارد مهم آن را به شما یادآوری کند. در این مطلب می‌توانید با شرایط عمومی و جسمی نوزاد برای ترخیص از بیمارستان، آموزش‌های ضروری به مادر قبل از ترخیص نوزاد، فرایند ترخیص نوزاد و مراقبت‌ها و پیگیری‌های لازم پس از ترخیص نوزاد توسط مراکز بهداشت آشنا شوید.

بررسی‌ها و معاینات لازم هنگام ترخیص نوزاد

در صورت یک زایمان بدون عارضه و وجود شرایط مناسب و طبیعی مادر و نوزاد، ترخیص آنها ۲۴ ساعت پس از زایمان طبیعی و ۴۸ ساعت پس از سزارین امکان‌پذیر است. شروع این معاینات از اولین معاینه در اتاق زایمان است که نوزاد به صورت کلی بررسی می‌شود، ولی لازم است در طول ۲۴ ساعت اول بستری نوزاد، معاینۀ کامل او توسط فوق تخصص نوزادان، دستیار فوق تخصصی نوزادان، متخصص کودکان، دستیار تخصصی کودکان یا پزشک عمومی انجام گیرد تا در صورت وجود هر گونه مشکل، اقدامات تشخیصی و ‌درمانی سریع‌تر انجام شود. طی آخرین معاینه، تمام نوزادان باید شرایطی را داشته باشند تا بتوانند از بیمارستان مرخص شوند که این بررسی‌ها به شکل زیر انجام می‌شود:

 • طبیعی و ثابت بودن علائم حیاتی نوزاد مثل تنفس، حرارت و دمای بدن و ضربان قلب
 • سالم بودن نوزاد طی معاینۀ کامل فیزیکی اعضای بدن
 • توجه به وزن مناسب
 • نبود علائم و عوامل خطر و رفع آن در صورت وجود
 • نبود مشکلات نوزاد ناشی از بیماری و عوارض بارداری و زایمان
 • اطمینان از دفع ادرار و اولین مدفوع نوزاد به نام مکونیوم
 • در صورت ختنۀ نوزاد، نبود خونریزی و حداقل یک بار ادرار کردن او
 • بررسی تغذیۀ بدون مشکل نوزاد
 • وضعیت شیردهی، پستان گرفتن، مکیدن و بلعیدن صحیح شیر توسط نوزاد
 • وجود نداشتن عارضۀ زردی طی ۲۴ ساعت اول عمر
 • بررسی انجام آزمایش‌های لازم نوزاد
 • اطمینان از ایمن‌سازی نوزاد مثل تزریق واکسن هپاتیت B ، سل یا ب ث ژ و فلج اطفال
 • کنترل هویت و جنسیت نوزاد
 • اطمینان از آموزش‌های لازم به مادر برای مراقبت از نوزاد

آموزش‌های ضروری به مادر قبل از ترخیص نوزاد

قبل از ترخیص نوزاد بعد از تولدش لازم است امکان دسترسی مداوم والدین به پزشک، در صورت بروز عوارض یا بیماری بررسی شود و آموزش‌های لازم به مادر داده شود. برخی از این آموزش‌ها شامل موارد زیر است:

در صورت نیاز به بستری نوزاد یا مادر طی هفته‌های اول پس از زایمان نیز، لازم است شرایط مناسب ارتباط و تداوم شیردهی به نوزاد بستری‌شده انجام شود. پزشکتان نیز لازم است از انجام تمام این فرایندها مطمئن شود و آموزش‌های لازم را به مادر بدهد. شما هم اگر سؤالی داشتید یا چیزی را نمی‌دانستید، بهتر است قبل از مرخص شدن، آن را از پزشکان یا پرستاران بپرسید. همچنین اگر به هر دلیلی تصمیم بگیرید که زودتر از زمان لازم از بیمارستان مرخص شوید، باید بدانید که احتمال زیادی برای وقوع خطراتی جدی برای خودتان و نوزاد وجود دارد، پس لازم است گذشت زمان مورد نیاز را برای مرخص شدن خود و کودکتان جدی بگیرید.

فرایند ترخیص نوزاد و زمان شروع مراقبت‌های بعدی

برای دریافت شناسنامۀ نوزاد، لازم است از بیمارستان گواهی ولادت دریافت کنید و برای دریافت گواهی ولادت، باید شناسنامه و کارت ملی مادر، شناسنامه و کارت ملی پدر را به بیمارستان تحویل دهید و سپس گواهی ولادت را دریافت کنید. پس از انجام و بررسی شرایط نوزاد، والدین برای گرفتن گواهی ولادت راهنمایی می‌شوند و برای صدور مجوز ترخیص، همسر یا یکی از همراهان مادر می‌تواند روند ترخیص نوزاد را برای دریافت این گواهی دنبال کند. زمان مراجعۀ بعدی شما همراه نوزادتان در پشت کارت مشخصات نوزاد یا مدارک مربوط به مشخصات نوزاد درون پوشه‌ای که هنگام ترک بیمارستان به شما می‌دهند ثبت می‌شود و به والدین تحویل داده خواهد شد. غیر از آن یادتان نرود که خود شما هم باید از زمان مراقبت‌های بعدی پس از زایمان برای مراجعه به پزشکتان آگاه باشید و به دوران بهبود خودتان اهمیت خاصی بدهید.

اگر در هر صورتی اطلاعی از مراقبت‌های بعدی به شما داده نشد، لازم است بدانید که بین روزهای سوم تا پنجم بعد از تولد باید برای تشکیل پرونده به یکی از مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید تا مراقبت‌های ضروری بعدی کودکتان مثل آزمایشات غربالگری انجام شود. آزمایشات غربالگری نوزاد برای اطمینان از سلامت نوزادتان در برابر برخی بیماری‌های قابل پیشگیری طی روزهای سوم تا پنجم بعد از تولدش انجام می‌شود که لازم است از این زمان اطلاع داشته باشید، زیرا این بیماری‌ها در صورت تشخیص به‌موقع قابل کنترل و درمان است. این مراجعات همچنین فرصت مناسبی است که شما سؤالات و نگرانی‌هایتان را با مراقبان این مراکز مطرح و توصیه‌های لازم را دریافت کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مربتط