برقراری پیوند عاطفی مادر و نوزاد

برقراری پیوند عاطفی مادر و نوزاد

پیوند با نوزاد، نوعی ارتباط قوی و شدید عاطفی است که شما با کودک خود برقرار می‌کنید. همین احساس است که باعث می‌شود بخواهید او را با عشق و محبت بزرگ کنید یا برای محافظت از او، جان خودتان را بدهید. برای برخی از والدین، این اتفاق طی چند روز اول یا حتی چند دقیقۀ اول پس از تولد می‌افتد و برای برخی دیگر ممکن است قدری بیشتر طول بکشد. محققانی که روند این فرایند را در گذشته مطالعه می‌کردند، معتقد بودند صرف زمان زیادی با نوزاد طی چند روز اول پس از تولد برای برقراری پیوند سریع بسیار مهم است، اما امروز می‌دانیم که برقراری پیوند می‌تواند به مرور زمان نیز اتفاق بیفتد و مادرهایی که به دلایل پزشکی، فرزندشان بلافاصله پس از تولد از آنها جدا شده است نیز روابط عاشقانۀ شدید و نزدیکی را با فرزندشان برقرار خواهند کرد. در این مطلب می‌توانید با مدت زمان لازم برای برقراری پیوند عاطفی با نوزاد، روش‌هایی برای ایجاد این پیوند و مواردی که بهتر است با پزشکتان یا یکی از اطرافیان آگاهتان در مورد آن صحبت کنید آشنا شوید.

زمان لازم برای برقراری پیوند

پیوند بین مادر و فرزند پیچیدگی زیبایی دارد و اغلب برای محکم شدن نیاز به گذشت زمان دارد. اگر شما مراقب نیازهای اساسی کودکتان هستید و به طور مرتب او را در آغوش می‌گیرید، ولی هنوز با او پیوند عمیقی برقرار نکرده‌اید ناراحت نباشید، زیرا کودک شما قادر به تشخیص این جزئیات نیست. برخی از مادرها، اگر پیوند خارق‌العاده‌ای را با کودکشان حس نکنند، بلافاصله دچار احساس گناه می‌شوند. اما لازم است بدانید که برقراری پیوند واقعاً یک تجربۀ منحصربه‌فرد است و رشد آن طی زمان به همان اندازهٔ آنی ایجاد شدن قابل قبول خواهد بود.

همچنین تازه‌والدین بودن ممکن است طاقت‌فرسا باشد و شاید گاهی در این مورد احساس استرس و درماندگی کنید، پس به خودتان زیاد سخت نگیرید و کمی هم استراحت کنید. شیر دادن به نوزاد نیز می‌تواند به برقراری پیوند با کودک کمک کند، اما شما نباید انتظار زیادی داشته باشید، زیرا سیلی از هورمون‌ها را روانۀ بدنتان می‌کند که می‌تواند شما را در معرض یک گردباد عاطفی قرار دهد و اگر شما یک زایمان طولانی یا زایمانی خارج از برنامه نیز داشته‌اید، ممکن است لازم باشد قبل از تمرکز برای ایجاد پیوند با نوزادتان، در روزهای اول زایمان، خود را بازیابی کنید و برای بهبود به خودتان زمان بدهید.

بهترین راه برای برقراری پیوند

کودک شما ناز و دوست‌داشتنی است، اما یک فرد کاملاً جدید است که باید او را بشناسید. ایجاد پیوند واقعی بین مادر و کودک محصول مراقبت‌های روزانه از اوست و هیچ فرمول جادویی‌ای برای آن وجود ندارد، اما برخی نکات می‌تواند به پیشرفت این فرایند کمک کند. همچنین این پیوند عاطفی فقط مخصوص به مادر نیست و همسر شما هم لازم است با نکاتی برای برقراری ارتباط پدر با کودک آشنا باشد و به این موضوع اهمیت خاصی بدهد. برخی از نکاتی که ممکن است به شما کمک کند شامل موارد زیر است:

  • مدام با او حرف بزنید.
  • با صدایی آرام و شاد برایش آواز بخوانید.
  • مستقیم به چشم‌هایش نگاه کنید.
  • زمان‌هایی را برای نوازش او یا لمس کردن پوستش اختصاص دهید.
  • همسرتان را نیز برای انجام تمام این کارها تشویق کنید.

اگر قصد زایمان سزارین دارید، از پزشک خود در مورد تماس پوست با پوست نوزاد با خودتان در لحظۀ تولدش سؤال کنید. همچنین اگر کودک شما باید زمانی را تحت مراقبت‌هایی ویژه باشد و توسط سیم‌هایی به مانیتور وصل شده باشد، از کارکنان بیمارستان بخواهید به شما کمک کنند تا در صورت امکان بتوانید کودکتان را لمس کنید. با گذشت زمان، کودک خود را خواهید شناخت و از بودن کنار او لذت خواهید برد. یاد می‌گیرید چطور آرامش کنید و احساساتتان نیز عمیق‌تر خواهد شد و یک روز، شاید اولین باری که لبخندش را ببینید، متوجه شوید که سرشار از عشق نسبت به او هستید.

موارد نیازمند صحبت با پزشک یا یک فرد آگاه

اگر پس از چند هفته، متوجه شده‌اید که پیوند و احساس راحتی شما با کودکتان از روزهای اول بیشتر نشده است یا اگر واقعاً احساس جدا شدن و ناراحتی نسبت به نوزاد دارید، در مورد آن با یک شخص آگاه و کاردان صحبت کنید. همسرتان، خانواده و دوستان می‌توانند به شما کمک کنند تا کمتر احساس جدا شدن و تنهایی کنید، اما بهتر است از اطلاعات فردی که در حد یک پزشک آگاهی و تجربه‌های علمی درستی در این زمینه دارد استفاده کنید. صحبت در مورد این احساسات با پزشک کودکتان یا پزشک خودتان هم تأثیر بسیار زیادی در بهبود پیوندتان دارد و انتخاب بهتری است. افسردگی پس از زایمان نیز یک دلیل واقعی دیگر است که می‌تواند مانع ایجاد این پیوند شود. پس در صورت احساس افسردگی نیز لازم است خیلی زود با پزشکتان صحبت کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط