ریزش مو بعد از زایمان

ریزش مو بعد از زایمان

بسیاری از تازه‌مادران از دیدن افزایش ریزش موهایشان در چند ماه اول بعد از زایمان تعجب می‌کنند. اما این ریزش مو طبیعی است و نیازی به وحشت کردن نیست، پس نگران نشوید و بدانید که تا تولد یک سالگی فرزندتان مو‌های شما دوباره به وضعیت قبل از زایمانتان برمی‌گردد. در این مطلب می‌توانید با دلایل ریزش مو پس از زایمان و راهکارهای شما برای ریزش موها آشنا شوید.

چرا موهای شما بعد از زایمان می‌ریزد؟

حدود ۸۵ تا ۹۵ درصد از موهای سر شما به طور معمول در حال رشد است و ۵ تا ۱۵ درصد دیگر اصطلاحاً در حال استراحت است. بعد از تمام شدن دورۀ استراحت، اغلب هنگام برس کشیدن یا شست‌وشوی موها، این مو‌ها می‌ریزد و مو‌های تازه جایگزینشان می‌شود که هر روز به طور متوسط حدود ۱۰۰ تار موی خانم‌ها می‌ریزد. در دوران بارداری با افزایش سطح استروژن بدن، مرحلۀ رشد مو طولانی‌تر می‌شود و تعداد مو‌های کمتری در مرحلۀ استراحت خواهد بود، بنابراین هر روز موی کمتری می‌ریزد و در نتیجه مو‌هایتان ضخیم‌تر و پرتر می‌شود.

بعد از زایمان، سطح استروژن بدن کاهش پیدا می‌کند و تعداد بسیار بیشتری از فولیکول‌های مو وارد مرحلۀ استراحت می‌شود. خیلی زود می‌بینید که موقع برس کشیدن یا شست‌وشو، ریزش موی بیشتری دارید. این ریزش غیرمعمول به مرور کاهش پیدا می‌کند و حدود ۱۲ ماه بعد از زایمان یعنی نزدیک به روز تولد کودکتان، موهای شما به ضخامت پیش از بارداری برمی‌گردد. در ضمن، تمام زنان در دوران بارداری یا بعد از زایمان متوجه تغییر قابل توجهی در موهایشان نمی‌شوند و از بین مادرانی که متوجه این تغییرات می‌شوند، کسانی که موهایی بلند دارند طبیعتاً شاهد تغییرات واضح‌تری هم هستند.

برای ریزش موها پس از زایمان چه کار کنید؟

به‌طورکلی، شما نمی‌توانید مانع ریزش موهایتان در این دوره شوید، اما می‌توانید برخی کارها و روش‌ها را امتحان کنید تا هم کمتر متوجه ریزش موهایتان شوید و هم کم شدن حجم موهایتان کمتر به چشم بیاید. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که برای پایان دادن به جمع کردن موها از گوشه و کنار خانه، موهایتان را کوتاه کنید. همچنین نگهداری از مدل موی کوتاهی که بعد از شست‌وشو به آراستگی و درست کردن نیاز ندارد، در دورانی که گرفتار کار‌های خانه و مراقبت از نوزاد هستید نیز راحت‌‌تر است.

یک راه دیگر نیز استفاده از مدل‌های آرایش مو مثل پیچیدن موها یا سشوار کشیدن و حالت دادن یا محصولات مختلفی برای حجم دادن به موهاست که باعث می‌شود تا در این دوران گذرا موهایتان پرتر به نظر برسد. اما در نهایت بهتر است زیاد نگران ریزش موهایتان نباشید، زیرا آنها به زودی دوباره برمی‌گردند.

تورنیکه مویین یا پیچیدن مو دور انگشتان یا دیگر اعضای بدن نوزاد

در رابطه با ریزش موی مادران پس از زایمان یک نکتهٔ دیگر نیز وجود دارد که در مورد کودک شماست و بهتر است هنگام ریزش موها آن را بدانید و به آن دقت کنید. موهای تازه‌مادرانی که بلند نیز هست ممکن است محکم دور انگشتان دست، انگشتان پا، مچ دست و مچ پای کودک یا آلت تناسلی نوزاد پسر گره بخورد. این حالت که می‌تواند برای فرزندتان بسیار دردناک باشد، تورنیکه مو نام دارد. پس اگر دیدید نوزادتان بی‌هیچ دلیلی گریه می‌کند، یکی از کارهایی که برای گریۀ بی‌دلیل یک نوزاد سالم که بیمار هم نیست باید انجام دهید این است که با دقت نگاه کنید تا ببینید رشته‌های مویتان دور قسمت‌هایی از دست و پا یا آلت تناسلی او پیچیده نشده باشد و اگر تورنیکه اتفاق افتاده بود، خیلی آرام آن را باز و رها کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط