پیشگیری از بارداری مجدد با آمنورۀ ناشی از شیردهی

پیشگیری از بارداری مجدد با آمنورۀ ناشی از شیردهی

شیردهی در تازه‌مادران منجر به تأخیر در بازگشت دورۀ قاعدگی می‌شود. شیردهی یک تکنیک طبیعی جلوگیری از بارداری بر اساس این حقیقت است که شیردهی و تولید شیر در سینۀ مادر باعث آمنوره یا توقف قاعدگی می‌شود. اما شیردهی تنها شرط موفق بودن این روش جلوگیری از بارداری نیست و این روش به علت اشتباهات زیادی که مادران در مورد رعایت انجام آن دارند، معمولاً با شکست مواجه می‌شود. به همین دلیل، به عنوان یک روش مطمئن به مادران توصیه نمی‌شود. در این مطلب می‌توانید با این روش، چگونگی فرایند آن و داشتن شرایط لازم برای موفقیت این روش به طور کامل آشنا شوید.

روش آمنورۀ ناشی از شیردهی

بر اساس تحقیقات، زنانی که فرزندانشان فقط از شیر مادر تغذیه می‌کنند و شیردهی را در کل شبانه‌روز به طور منظم انجام می‌دهند و قاعدگی آنها نیز شروع نشده است، احتمال کمی دارد که در شش ماه اول بعد از زایمان باردار شوند، زیرا شیردهی در آزاد شدن هورمون‌های مورد نیاز برای تخمک‌گذاری اختلال ایجاد می‌کند. بنابراین هرچه بیشتر به نوزادتان شیر بدهید، کمتر امکان دارد که تخمک‌گذاری در بدن شما اتفاق بیفتد. با تمام اینها، تعداد بسیار کمی از زنان، فقط به این روش آمنوره شیردهی برای جلوگیری از بارداری اکتفا می‌کنند که علت آن تا حد زیادی به دلیل دسترسی آسان به دیگر شیوه‌های جلوگیری است.

به علاوه، برخی از زنان به مدت بسیار طولانی و به میزان زیاد به نوزادشان شیر نمی‌دهند و از روش‌های ایجاد مانع مانند کاندوم، آی یو دی و روش‌های جلوگیری دیگر استفاده می‌کنند که فقط حاوی پروژستین است مانند برخی قرص‌های ضدبارداری پروژسترونی که همگی با شیردهی سازگاری دارد. برخی مادران نیز روش آمنوره شیردهی را با روش جلوگیری دیگری به صورت ترکیبی به کار می‌برند. البته آمنوره شیردهی هیچ‌گونه محافظتی در برابر بیماری‌های آمیزشی ندارد. بنابراین اگر با ریسک ابتلا به این بیماری‌ها مواجه هستید، به هر حال لازم است از کاندوم استفاده کنید. اگر بدون هیچ ایرادی از این روش استفاده کنید و تمام شرایطش را داشته باشید، احتمال باردار شدنتان در شش ماه بعد از زایمان بسیار کم است.

شرایط مادران برای استفاده از روش آمنورۀ شیردهی

برای پیشگیری از بارداری مجدد در دوران شیردهی با روش آمنوره شیردهی باید شرایطی را به صورت همزمان و خیلی جدی دنبال کنید. مادران برای استفاده از این روش، باید به شرایط زیر توجه کنند:

تغذیه فقط با شیر مادر

فرزندتان فقط از شیر سینۀ شما تغذیه کند، یعنی کل تغذیه‌اش فقط از سینۀ مادر باشد. پس برای استفاده از این روش باید هر وقت که فرزندتان گرسنه بود، در روز و شب به او شیر بدهید و فاصلۀ بین شیردهی در طول روز بیشتر از چهار ساعت و شب‌ها بیشتر از شش ساعت نباشد.

شروع نشدن قاعدگی

قاعدگی‌تان هنوز شروع نشده باشد. شروع قاعدگی نشانۀ واضحی برای شروع مجدد تخمک‌گذاری شماست که این روش را کاملاً بی‌تأثیر می‌کند.

زایمان در کمتر از شش ماه قبل

باید کمتر از شش ماه قبل زایمان کرده باشید. درست است که بسیاری از زنان تا ماه‌ها بعد از زایمان قاعدگی ندارند، اما نمی‌توان پیش‌بینی کرد این اتفاق کی می‌افتد و از آنجا که معمولاُ تخمک‌گذاری قبل از قاعدگی صورت می‌گیرد، ممکن است حتی قبل از اولین قاعدگی‌تان باردار شوید. در واقع، حتی اگر فقط فرزندتان را از شیر خودتان تغذیه کنید، باز هم ممکن است این اتفاق بیفتد و به همین دلیل است که روش آمنوره شیردهی ۱۰۰ درصد مؤثر نیست.

مکیدن شیر توسط نوزاد

مکیدن نوک سینۀ شما توسط نوزاد برای شیر خوردن، نقش مهمی در سرکوب تخمک‌گذاری دارد و دوشیدن شیر به این اندازه مؤثر نیست. هرچه بیشتر شیر بدهید و هرچه مدت شیردهی طولانی‌تر باشد، بهتر است و حتی یک بار استفاده از شیشه‌شیر به معنی یک بار از دست دادن شیردهی مستقیم از سینه است.

در واقع، بسیاری از متخصصان معتقدند که حتی اگر استفاده از پستانک در تمایل نوزاد به مکیدن سینۀ مادر تداخل ایجاد کند، بهتر است از پستانک استفاده نکنید. مادران شاغلی که به سر کار برمی‌گردند و از فرزندشان جدا می‌شوند نیز باید از روش جلوگیری دیگری به صورت همزمان استفاده کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط