وسایل مورد نیاز مادران در خانه پس از زایمان

وسایل مورد نیاز مادران در خانه پس از زایمان

بعد از تولد نوزاد و آمدن یک تازه‌مادر به خانه همراه کودکش، او به وسایلی برای مراقبت از نوزاد احتیاج دارد. اما مادران غیر از این وسایل، به لوازمی نیز برای خودشان نیاز دارند که این وسایل انواع مختلفی دارد و ضرورتشان نیز برای مادران متفاوت است. برخی از مادرها وجود این وسایل را ضروری می‌دانند و بعضی احتیاجی به آنها پیدا نمی‌کنند یا کمتر به آنها نیاز دارند. در این مطلب می‌توانید با برخی از وسایل مورد نیاز مادران پس از زایمان در خانه که ممکن است بیشتر مورد استفادۀ اغلب مادران قرار گیرد آشنا شوید.

سوتین شیردهی

برای راحتی بیشتر در دوران شیردهی به نوزاد، بهتر است سوتین شیردهی بدون فنر و ۱۰۰ درصد پنبه‌ای بخرید. برخی سوتین‌های شیردهی از قسمت بند باز می‌شود و برخی از بین دو کاسۀ سوتین. می‌توانید مدل‌های مختلفی را امتحان کنید تا ببینید با کدامشان راحت‌تر هستید. قیمت این سوتین‌ها تقریباً با انواع معمولی آن یکسان است.

لباس شیردهی

برای این که بتوانید راحت و سریع به کودکتان شیر بدهید، به بلوز یا پیراهنی که در قسمت یقه دارای دکمه یا زیپ داشته باشد احتیاج دارید. می‌توانید از لباس‌هایی که قبلاً در کمدتان داشته‌اید استفاده کنید یا پیراهن‌های مخصوص شیردهی تهیه کنید. این پیراهن‌ها را به راحتی می‌توانید از طریق سفارش آنلاین بخرید تا نیاز کمتری به رفتن به فروشگاه‌های شلوغ در سطح شهر پیدا کنید.

پدهای شیردهی

قرار دادن یکی از این پدها در هر کاسۀ سوتین می‌تواند پیراهن شما را بین دو وعدۀ شیردهی خشک نگه دارد. این پدها در هر دو نوع پارچه‌ای و یک‌بارمصرف موجود است. در نوع یک‌بارمصرف، آنهایی را بخرید که نوار خودچسب دارد. پدهای پارچه‌ای نیز قابلیت شسته شدن مکرر دارد. پدهای یک‌بارمصرف در دسته‌هایی با تعداد متفاوت عرضه می‌شود و معمولاً قیمت یک پد ۳۰تایی سادۀ آن می‌تواند از ۱۰ هزارتومان به بالا باشد.

نوار یا پد بهداشتی

شما به چند بسته نوار بهداشتی بزرگ با جذب بالا برای خونریزی پس از زایمان نیاز دارید، به خصوص اگر زایمان طبیعی کرده باشید. وقتی ترشحات واژن، معمولاً پس از دو هفته کم می‌شود، شاید به چند بسته از پد معمول و همیشگی‌تان نیز نیاز پیدا کنید.

پماد هموروئید یا بواسیر

اگر دچار مشکل بواسیر یا هموروئید پس از زایمان شده‌اید، برای درمان با ماما یا پزشک خود مشورت کنید و تحت نظر او و در صورت لزوم از پمادهای هموروئید با بواسیر استفاده کنید. همچنین بدیهی است که خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه، توصیۀ بهتری از مصرف داروها خواهد بود.

کمپرس یخ

اگر در طول زایمان دچار پارگی ناحیۀ پرینه شده‌اید، کمپرس خنک‌کنندۀ یخ که می‌تواند باعث کاهش ورم و بی‌حس کردن این ناحیه شود، به کم شدن درد ناحیۀ پرینه کمک خواهد کرد.

کرم ترک نوک سینه

اگر دچار خشکی یا ترک نوک سینه شده‌اید، کرم ترک نوک سینه، این خشکی را کاهش می‌دهد، پوست ترک‌خورده را ترمیم می‌کند و درد آن را تسکین خواهد داد. نوعی از این کرم‌ها که نیازی به شست‌وشوی بعد از استفاده ندارد، در داروخانه‌ها با قیمتی حدود ۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

شیردوش

هر مادری ممکن است گاهی نیاز به دوشیدن و پمپ کردن شیر خودش پیدا کند. شیردوش‌ها دو نوع دستی و برقی دارد. هر دو نوع این دستگاه‌ها با ایجاد کشش، شیر مادر را خارج می‌کنند. با این تفاوت که در شیردوش‌های دستی خودتان باید این کشش را ایجاد کنید و در نوع برقی آن، کشش به وسیلۀ برق یا باتری انجام می‌شود. قیمت نوع دستی این شیردوش‌ها ارزان‌تر است و نوع برقی یا خودکار آن معمولاً قیمتی گران‌تر دارد.

شورت سرجی‌فیکس

همچنین برای روزهای اول پس از سزارین، می‌توانید برای نگه داشتن پد یا نوار بهداشتی خود، به جای شورتی که ممکن است جای کش آن روی زخم جراحی قرار گیرد و آزاردهنده باشد، از شورت‌های سرجی‌فیکس استفاده کنید. این شورت‌ها کش ندارد و پس از زایمان در بیمارستان از آنها استفاده می‌کنید. شما می‌توانید یک یا دو عدد از آنها را در خانه هم داشته باشید. خرید سرجی‌فیکس ضرورت ندارد و با توجه به خواست مادران خریداری می‌شود. در غیر این صورت می‌توانید از شورت‌هایی استفاده کنید که بلند است و با زخمتان تماس نخواهد داشت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط