سومین مراقبت پزشکی پس از ترخیص زایمان

سومین مراقبت پزشکی پس از ترخیص زایمان

بین روزهای ۳۰ تا ۴۲ بعد از زایمان، زمان سومین ملاقات شما با پزشکتان خواهد بود. اگر شرایط جسمی و روحی شما مساعد و همه چیز طبیعی باشد، این احتمالاً آخرین ملاقات ضروری شما با پزشک پس از زایمانتان خواهد بود. پس بهتر است در تقویمتان روزی را بین این روزها بعد از تاریخ زایمان مشخص کنید و یک وقت ملاقات در مطب پزشکتان یا بیمارستانی که پزشک زایمانتان در آن حضور دارد تنظیم کنید. در این مطلب می‌توانید با مواردی که پزشک در سومین ملاقات پس از ترخیص زایمان از شما سؤال می‌کند، معاینات و آزمایش‌هایی که انجام می‌شود و مشاوره و آموزش‌هایی که به شما می‌دهد آشنا شوید.

تکمیل پروندۀ پزشکی

در جلسۀ سوم ملاقات با پزشک پس از ترخیص، پروندۀ شما دوباره بررسی می‌شود. در پروندۀ پزشکی شما، مشخصات و سابقۀ بیماری یا مشکلات دیگر شما نوشته شده است و پزشک دربارۀ مواردی که احتمال وقوع آن در شما بیشتر است، از شما سؤال می‌کند. پزشکان به طور معمول طی این جلسه دربارۀ موارد زیر از شما سؤال می‌پرسند و آنها را بررسی می‌کنند:

معاینات جلسۀ سوم

در این جلسه پزشک با انجام معاینات لازم، وجود مشکل یا نبود آن را در شما بررسی می‌کند. پس از انجام این معاینات، پزشک مشخص می‌کند که شما به آزمایش‌های تکمیلی یا مراجعۀ مجدد احتیاج دارید یا نیازی به مراجعه و پیگیری‌های بعدی وجود ندارد. مواردی که پزشک شما در این ملاقات معاینه می‌کند به صورت زیر است:

  • تمام علائم حیاتی مثل فشار خون، نبض و دمای بدن
  • معاینۀ چشم و بررسی مخاطات برای تشخیص کم‌خونی یا آنمی
  • وضعیت سینه‌ها
  • معاینۀ واژن
  • وضعیت شکم و رحم
  • محل بخیه‌ها در صورت وجود
  • ورم اندام‌ها

همچنین در این ملاقات احتمالاً و در صورت نیاز، پزشک برایتان یک تست پاپ‌اسمیر انجام خواهد داد. با استفاده از این تست می‌توان به وجود برخی تغییرات سلولی در دهانۀ رحم و نیز برخی عفونت‌ها پی برد. برای انجام این تست، پزشک یک برس بسیار نرم و غیرمحسوس را روی دهانۀ رحم می‌کشد تا سلول‌های سطحی و ترشحات را بردارد. این کار هیچ‌گونه دردی ندارد و احتمالاً شما بارها آن را قبلاً انجام داده‌اید.

موضوعات آموزشی و مشاوره‌ای

برای کاهش مشکلات شما و جلوگیری از بروز برخی بیماری‌ها، پزشک شما مواردی را به شما آموزش می‌دهد و توصیه‌هایی به شما می‌کند. بهتر است در طول این ملاقات، یک برگ کاغذ و یک خودکار همراه داشته باشید تا بتوانید تمام نکات را یادداشت کنید. همچنین فکر بدی نیست که با اجازۀ پزشکتان، صدای او را ضبط کنید تا اگر چیزی را فراموش کردید، به صدای ضبط‌شده گوش دهید. برخی از مواردی که پزشک یا ماما به تمام زنان در جلسۀ سوم بعد از زایمان آموزش می‌دهند شامل موارد زیر است:

برای گرفتن جواب برخی از سوالات خاص نیز بهتر است از قبل آنها را در یک دفترچه یادداشت کنید و همراهتان به مطب ببرید. یادتان باشد وقتی از مطب خارج می‌شوید، نباید سوالی ذهن شما را مشغول کند، تا وقتی به خانه می‌رسید دیگر نگران نباشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط