شیر خوردن نوزاد فقط از یک سینه

شیر خوردن نوزاد فقط از یک سینه

نوزادان ممکن است در دوره‌هایی یکی از سینه‌های مادر را برای خوردن شیر به دیگری ترجیح دهند که این اتفاق مخصوصاً در مورد نوزادان تازه متولدشده طبیعی است. شما نیز مثل برخی از مادران دیگر شاید متوجه شوید که نوزاد در حین شیر خوردن از یک سینه بهانه‌گیر شده است و سروصدا می‌کند یا خود را عقب می‌کشد و از مکیدن یکی از سینه‌های شما امتناع می‌کند. در این مطلب می‌توانید با دلایل شیر خوردن نوزاد از یک سینه و راهکارهای بهبود آن آشنا شوید.

دلایل شیر خوردن نوزاد از یک سینه

گاهی ممکن است چفت کردن دهان نوزاد به دور یک سینه به هر علتی مثل احتقان پستان یا متورم‌تر بودن سینه یا تفاوتی در نوک سینه‌ها برایش سخت‌تر باشد و به همین دلیل، آن سینه را رد کند. نوزادان بزرگ‌تر نیز ممکن است یک سینه را به این دلیل که دریافت شیر از آن کم است یا جریان شیر کندتری دارد، رد کنند. ترجیح یک سینه توسط کودک می‌تواند تولید شیر مادر را دچار مشکل کند، زیرا اگر کودک شما از یک سینه بیشتر از دیگری شیر می‌خورد، ممکن است تولید شیر در سینۀ دیگرتان کم شود.

گاهی نیز نوزاد در یک سمت بدن مادر راحت‌تر است، پس اگر به نظر می‌رسد کودک شما به طور ناگهانی یک سینه را به دیگری ترجیح می‌دهد، ممکن است چیزی او را در سمت دیگر اذیت کرده باشد. برای مثال، شاید او در یکی از گوش‌هایش دچار عفونت شده است یا شاید به تازگی واکسینه شده و سمتی از بدنش که واکسن زده است، درد دارد.

همچنین اگر عمل جراحی در یک سینه داشته‌اید یا یک تفاوت فیزیکی در سینه دارید، ممکن است شیر کمتری در آن سینه داشته باشید و وجود یک مشکل در سینه نیز می‌تواند به کم بودن شیر منجر شود. اگر فکر می‌کنید که یکی از سینه‌های شما به اندازۀ دیگری شیر تولید نمی‌کند، خیلی بهتر است اگر با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

راهکارهای رفع ترجیح نوزاد برای شیر خوردن از یک سینه

اگر فرزند شما شیر کافی دریافت می‌کند و ترجیح سینۀ او مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند، هیچ ضرری ندارد که به او اجازه دهید به میل خودش شیر بخورد. بسیاری از مادران شیردهی را تنها از یک سینه و با موفقیت انجام می‌دهند، اما اگر این ترجیح نوزاد باعث شده است که یکی از سینه‌های شما مدام پر و دردناک باشد، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

شیردهی از سینۀ دیگر: سعی کنید با ملایمت و به طور مداوم کودک خود را تشویق به شیر خوردن از سینه‌ای کنید که نوزادتان کمتر تمایل به شیر خوردن از آن دارد. مثلاً زمانی که او گرسنه‌تر است، اول آن سینه را در دهانش بگذارید. همچنین می‌توانید زمانی که کودک تازه بیدار شده و شاید هنوز خواب‌آلود است، سینه‌ای که کمتر از آن شیر می‌خورد را به او بدهید.

امتحان وضعیت‌های شیردهی دیگر: وضعیت‌های شیردهی مختلف را امتحان کنید تا ببینید کودکتان با کدام روش راحت‌تر است و می‌تواند با امتحان آن از هر دو سینه شیر بخورد. در حین شیردهی نیز او را خیلی خیلی آرام در آغوشتان تاب بدهید.

دوشیدن شیر: اگر شما به طور مداوم از یک سینه شیردهی می‌کنید، لازم است با دوشیدن یا پمپ شیر، سینۀ دیگرتان را بدوشید تا سطح تولید شیر آن حفظ شود. همچنین می‌توانید زمانی که در خانه حضور ندارید، از این شیر دوشیده‌شده که در یخچال نگهداری شده است برای تغذیۀ کودک استفاده کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط