رشد فیزیکی کودک ۱۹ ماهه

رشد فیزیکی کودک ۱۹ ماهه

سطح فعالیت و انرژی کودکان به سرعت در حال تغییر است و بازی با یک کودک ۱۹ ماهه می‌تواند هم جذاب و هم خسته‌کننده باشد. برای داشتن اطلاعات بیشتر، در این مطلب می‌توانید با رشد فیزیکی و بدنی کودک در ۱۹ ماهگی و بازی‌هایی برای رشد جسمی بهتر یک کودک ۱۹ ماهه آشنا شوید.

انرژی زیاد

در این ماه کودک نوپای شما به احتمال زیاد همچنان در حال امتحان کردن مهارت‌های حرکتی خودش است. او از راه رفتن به سمت عقب، راه رفتن به سمت پهلوها؛ چپ و راست، و بالا و پایین رفتن از پله‌ها لذت می‌برد. کودکتان همچنین می‌خواهد بدود یا حداقل تلاش کند که بدود.

دویدن و تندتند رفتن او احتمالاً نه چندان موزون اما بسیار مشتاقانه خواهد بود و طبیعی است که خیلی متوازن ندود. همچنین انتظار داشته باشید که گهگاه زمین بخورد، بنابراین مهم است که جاهای امنی برای دویدن او فراهم کنید. از آنجا که کودکتان هنوز کنترل کاملی روی حرکاتش ندارد، مطمئن شوید که لبه‌های میزهای گوشه و کنار خانه و طاقچه‌ٔ شومینه به خوبی با پد محافظ پوشانده شده است. به یاد داشته باشید که کودک نوپای شما هیچ درکی از فاصله ندارد و همیشه نمی‌تواند به همان سرعتی که باید متوقف شود، بنابراین نصب گیت‌های محافظ در بالا و پایین پله‌ها نیز از او در برابر سقوط‌های خطرناک محافظت می‌کند.

در صورت تمایل و برای آگاهی بیشتر می‌توانید مطلب مادرشو در مورد کمک‌های اولیه در زمان آسیب‌ دیدن کودکان را بخوانید.

همچنین یکی از راه‌های جالب برای کمک به کودک نوپایتان در تمرین مهارت‌های جدیدش، بازی رژه رفتن است. به هر یک از اعضای گروه رژه یک ابزار موسیقی مانند یک زنگولهٔ کم‌صدا بدهید و آنها را در یک صف ردیف کنید. به کودک خود نشان دهید که هنگام نواختن ساز موسیقی، چگونه پاهایش را بلند کند. هرچه بچه‌های بیشتری را بتوانید وارد رژه کنید، این تمرین هیجان‌انگیزتر خواهد بود. بهتر است خیلی زود به این فکر نکنید که سروصدا اعصاب شما را به هم می‌ریزد، چون این روزها دیگر هرگز برنمی‌گردد، پس تا آنجا که می‌توانید لذت ببرید.

بازی و فعالیت

نقطهٔ عطف بزرگی که بیشتر کودکان در حدود ۱۹ ماهگی به آن می‌رسند، توانایی نگه داشتن یک ظرف، مثلاً یک سطل با یک دست، گذاشتن اشیای کوچکی مانند لگوها داخل آن با دست دیگر و سپس خالی کردن محتویات آن است. فرزند شما مهارت «گرفتن، نگه داشتن و رها کردن» را تمرین کرده و بالاخره تقریباً در این سه مرحله تسلط پیدا کرده است. بسیاری از کودکان نوپا از بازی با لگو لذت می‌برند، به ویژه الان که چابکی انگشتی لازم برای روی هم چیدن آنها را دارند، اما بیرون انداختن لگوها از جعبه‌شان و به هم کوبیدن آنها هنوز هم بهترین بخش تفریح آنها در این بازی است.

سعی کنید یک بازی پرتابی برایش ترتیب دهید. چند جوراب قدیمی را با لوبیا پر کنید، انتهای آنها را با روبان محکم ببندید و بدهید کودک نوپایتان پرتاب کند. حتی می‌توانید با ایجاد یک سوراخ بزرگ در یک تکه مقوا یا استفاده از یک سطل تمیز و خالی یا سبد رخت‌چرک‌ها، برای کودک هدف پرتابی درست کنید.

در این سن، بچه‌ها بیشتر شیفته‌ٔ اسباب‌بازی‌هایی مانند توپ، پازل، ماشین‌ها، حیوانات و آلات موسیقی می‌شوند. اسباب‌بازی‌های هل دادنی و کشیدنی، مانند یک کامیون یا کالسکه عروسک نیز بسیار سرگرم‌کننده هستند. اگرچه ممکن است وسوسه شوید اسباب‌بازی‌های مخصوص کودکان بزرگ‌تر را برایش بخرید، اما هنگام انتخاب اسباب‌بازی برای کودک نوپای خود به توصیه‌های سنی روی برچسب اسباب‌بازی‌ها توجه کنید، چون در بیشتر موارد، آنها به دلایل ایمنی و همچنین بر اساس تطبیق با سطح رشد کودکان تقسیم‌بندی شده‌اند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط