۲۷ ماهگی: گاز گرفتن

در ۲۷ ماهگی کودکان چه می‌گذرد و شما چه چیزهایی را تجربه می‌کنید؟ در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی فرزند ۲۷ ماههٔ خود آشنا شوید.

راهکارهای برخورد با گاز گرفتن

بچه‌های خردسال وقتی عصبانی می‌شوند یا احساس تهدید می‌کنند، گاهی گاز می‌گیرند که معمولاً به دلیل مشکل در بیان و انتقال احساساتشان است. اما اینکه گاز گرفتن قابل درک است به این معنی نیست که قابل قبول باشد. اما شما چه کارهایی می‌توانید بکنید؟

خیلی واضح به فرزندتان بفهمانید که این رفتار مجاز نیست. خونسرد اما قاطع باشید و بگویید: «گاز گرفتن نداریم، گاز گرفتن درد داره.» سپس توجه خود را به تسکین کودکی که گاز گرفته‌ شده است معطوف کنید.

بحث و جنجال فقط کودک را تشویق می‌کند که این روش جلب توجه را باز هم امتحان کند. بعداً می‌توانید در مورد اوضاع پیش‌آمده با او همدلی کنید و قانون شناساندن احساسات به کودک را تکرار کنید و بگویید: «تو عصبانی شدی، چون سلنا کامیونت رو گرفت، اما گاز گرفتن یه رفتار درست نیست. اگه عصبانی شدی باید با حرف زدن بگی یا بیای به مامان یا بابا بگی که از چی عصبانی هستی.»

گاهی اوقات هم «همه‌گیری گاز گرفتن» مثلاً در یک مهدکودک شیوع پیدا می‌کند. این اتفاق می‌افتد، چون خردسالان مشاهده‌گران تیزبینی هستند و رفتارهایی را که به نظر می‌رسد بزرگ‌ترها را تحریک و عصبانی می‌کند تقلید می‌کنند و این دلیل دیگری برای مواجهه با این موقعیت به روشی قاطع اما خونسرد است.

در مورد گاز گرفتن کودک بدانید.

نکتهٔ والدین: رشد بازه توجه 

شما به طور منطقی چه مدت می‌توانید انتظار داشته باشید فرزندتان ساکت باشد یا یک‌جا بنشیند؟ یک کودک خردسال که به طور طبیعی تکانشی و پرچنب‌وجوش است، هنوز مهارت‌های لازم برای رفتار مناسب در این شرایط را ندارد. یک قاعدهٔ خوب برای فهمیدن بازه‌ٔ توجه نرمال و طبیعی بچه‌ها به هر چیزی سه تا پنج دقیقه به ازای هر سال از عمرشان است.

اگر وقتی باید در یک جمع رسمی و ضروری شرکت کنید، حتماً وسایل حواس‌پرتی بی‌سروصدایی مانند کتاب، مداد رنگی، برچسب و استیکرها و یک اسباب‌بازی جالب و جدید را همراه داشته باشید. یک میان‌وعدهٔ مطلوب کودک نیز کمک می‌کند. همچنین بهتر است جایی بنشینید که در صورت لزوم بتوانید با عجله و با ملاحظه عقب‌نشینی کنید و بیرون بروید.

مطلب مادرشو در مورد آیا کودکم بیش‌فعال است را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط