چطور با نوزاد بازی کنیم؟

نیازی نیست تصور کنید بازی کردن با نوزاد تازه به دنیا آمده باید کار عجیب و غریب و پیچیده‌ای باشد. بسیاری از بازی‌های معمول را پدران و مادران به صورت غریزی با کودکان خود انجام می‌دهند، اما گاهی هم نیاز پیدا می‌کنیم تا به یاد بیاوریم که برخی از این کارها چقدر عالی هستند. باید به یاد داشته باشید که انجام این بازی‌های کوچک می‌تواند اضطراب شما بابت مراقبت صحیح از نوزاد و ارتباط برقرار کردن با او را کاهش دهد.

۸. برایش شکلک دربیاورید

این کار یکی از ساده‌ترین، کاربردی‌ترین و لذت‌بخش‌ترین بازی‌هایی است که می‌توانید با نوزاد خود انجام دهید. تحقیقات نشان می‌دهد نوزادان ترجیح می‌دهند به جای تماشای اسباب‌بازی یا هر رویداد دیگری به چهره‌ها نگاه کنند. در حقیقت آنها ترجیح می‌دهند به چهره‌هایی نگاه کنند که لبخند به لب داشته باشند، چشم‌هایشان باز باشد، مستقیم در چشم‌هایشان نگاه کنند و متعلق به والدین‌شان یا کسانی که از آنها نگهداری می‌کنند باشند و همچنین به کارهایشان واکنش نشان دهند. ارتباط و ادا درآوردن با چهرهٔ خودتان نه تنها باعث شادی نوزاد می‌شود بلکه پیوندهای شما را نیز برای ماه‌ها و سال‌هایی که در پی می‌آیند محکم‌تر می‌کنند.

۷. با او صحبت کنید

هنگام بازی کردن با چهره با او حرف بزنید. هنگام انجام هر کار دیگری مثل عوض کردن پوشک، حمام کردن و غذا دادن به نوزاد نیز حرف زدن با او را فراموش نکنید. بعد از سه ماهگی می‌توانید او را در آغوش بگیرید و اطراف خانه بگردانید و چیزهای مختلف را به او معرفی کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که هر چقدر تعداد واژگانی که کودک پیش از سه سالگی از زبان والدین خود می‌شنود بیشتر باشند، سطح هوش و توانایی برقراری ارتباط او در مدرسه بالاتر خواهد رفت. پس در طول روز به بهانه‌های مختلف با کودک خود حرف بزنید.

۶. او را بغل کنید

فواید زیادی برای نگه داشتن نوزاد نزدیک خودتان وجود دارد. در آغوش گرفتن نوزاد باعث می‌شود او در میان بازوهای شما احساس راحتی و امنیت کند. تحقیقات بسیاری از اهمیت تقویت پیوند با نوزاد به وسیلهٔ ارتباط پوست با پوست سخن گفته‌اند و در آغوش کشیدن نوزاد سبب افزایش این ارتباط و محکم‌تر شدن پیوندها، تسهیل شیردهی، مقابله با افسردگی بعد از زایمان و تنظیم دما و ضربان قلب نوزاد می‌شود. می‌توانید روش‌های مختلف بغل کردن نوزاد را امتحان کنید و حتی از آغوشی استفاده کنید.

۵. از کارهایش تقلید کنید

تقلید از کارهای نوزاد باعث جلب توجه او خواهد شد و علاوه بر آن می‌توانید با تقلید از صدا، حالات صورت و حرکات نوزاد اصول بنیادی شیوهٔ برقراری ارتباط را به او یاد بدهید. این کار باعث می‌شود نوزاد بفهمد که آنچه می‌گوید و انجام می‌دهد برای شما اهمیت دارد و یاد می‌گیرد که تلاشش برای برقراری ارتباط توسط شما پاسخ داده خواهد شد. پس در دنیای کوچک کودکتان با او همراه شوید و کارهایش را دنبال کنید.

۴. همراه با حرکت دست‌ها آواز بخوانید

آواز خواندن برای نوزاد بسیار عالی است و از آن بهتر این است که همزمان دست‌های کوچک او را به آرامی حرکت بدهید. همراه با آوازهایی که کودکتان بیشتر دوستشان دارد دست‌هایش را حرکت بدهید. حرکت دست‌ها را طوری برنامه‌ریزی کنید که به رشد توانایی‌های حرکتی نوزاد کمک کند. اگر به صورت روزانه این فرایند را تکرار کنید، متوجه خواهید شد که نوزاد به محض شنیدن اولین کلمات آواز لبخند می‌زند یا خودش را برای خندیدن آماده می‌کند.

۳. یک شیء برای لمس کردن به او بدهید

نوزاد از طریق لمس کردن می‌تواند دربارهٔ بدن خود و چیزهایی که محیط اطرافش را فرا گرفته‌اند اطلاعات کسب کند. هر چقدر اجسام بیشتری را لمس می‌کند توانایی مقایسه و تشخیص سطوح مختلف و شناخت آنها در او بالاتر می‌رود. اسباب‌بازی‌های مناسبی وجود دارند که با سطوح مختلفی پوشانده شده‌اند (مثل توپ‌ها، پتو‌ها، زنجیرها، زنگوله‌ها و جغجغه‌ها). پس وسایل و اسباب‌بازی مناسب سنش را در دستانش بگذارید یا بازی‌های ساده‌ای ترتیب بدهید که در آنها دست‌ها و پاهای نوزاد را روی سطوح مختلف قرار دهید.

۲. با صدای بلند کتاب بخوانید

این یک حقیقت است که هیچ زمانی برای کتاب خواندن برای نوزاد زود نیست. می‌توانید با کتاب‌هایی شروع کنید که تصاویر رنگی و ساده‌ای دارند. اگر راحت نیستید که برای نوزادی با این سن پایین کتاب بخوانید، مشکلی نیست. حتی می‌توانید هنگام غذا دادن به او کتاب‌ها یا مجله‌های خودتان را با صدای بلند بخوانید. خواندن متن می‌تواند کودک را به ارتباط زبانی، ریتم کلام، ساختار جمله و از همه مهم‌تر صدای شما عادت دهد. سعی کنید هنگام خواندن صداهای محیطی مزاحم کارتان نشوند، زیرا نوزاد هنوز توانایی تشخیص صداهای مهم‌تر را به طور کامل دارا نیست.

۱. همراه با نوزاد برقصید

ما به طور طبیعی زمانی که کودک را در آغوش می‌گیریم تا آرامش کنیم او را به آرامی به سمت عقب و جلو تاب می‌دهیم، پس چرا این کار را به یک بازی سرگرم‌کننده برای محکم‌تر کردن پیوندهایمان با نوزاد تبدیل نکنیم؟‌ رقصیدن عالی‌ترین نوع فعالیت است برای آماده شدن بدن و گسترش توانایی‌های حرکتی و بدن نوزاد طی این فرایند برای غلت زدن روی زمین نیز آماده می‌شود. پس همراه با موسیقی یا آوازی که خودتان می‌خوانید مشغول رقصیدن با نوزاد شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط