عملیات نجات فرش

فرش‌ها از دست بچه‌ها در امان نیستند. اگر شما هم فرزند کوچکی در خانه دارید، حتماً بارها با لکه‌هایی برخورد کرده‌اید که رنگ فرش را تغییر داده‌اند و شما هم کاری برای تمیز کردن آنها از دستتان برنمی‌آید. این مطلب روش‌هایی برای تمیز کردن فرش در اختیارتان می‌گذارد که جای دیگری شبیه‌اش را نخوانده‌اید و نگرانی‌هایتان را برطرف خواهد کرد. پس برای تمیز کردن فرش‌هایتان زمان را از دست ندهید.

تمیز کردن غذاهای تیره‌رنگ

مواد غذایی تیره‌رنگ، مثل شکلات، لکه‌های سیاهی روی فرش شما ایجاد می‌کنند که شاید در ظاهر تمیز کردن آنها کار دشواری باشد. برای تمیز کردن چنین لکه‌هایی نخست تا جایی که می‌توانید مواد غذایی اضافه را از روی سطح بردارید، سپس کمی صابون را با آب مخلوط کنید و روی آن بکشید. در نهایت سطح فرش را با آب ولرم بشویید.

کابوس لکه‌های چرب

لکه‌های روغنی غذاهای چربی مثل پیتزا ظاهر فرش را خراب می‌کنند. پس اگر برشی پیتزا از دستتان رها شد و روی فرش افتاد، از این ترفند استفاده کنید. مواد غذایی اضافه را به کمک یک چاقو از روی سطح فرش بتراشید. چند ورق دستمال کاغذی حوله‌ای روی لکه بگذارید و بعد اتو را با پایین‌ترین درجهٔ حرارت روی آن بکشید تا روغن جذب دستمال شود. از ترکیبی از سرکهٔ سفید، صابون و آب ولرم برای شست‌وشو استفاده کنید.

ریختن نوشیدنی روی فرش

اگر چای یا لکه‌های چای و قهوه رنگ فرشتان را عوض کرده‌اند یا اگر فنجان از دستتان رها شد و فرش را کثیف کرد، به سادگی از این روش استفاده کنید. نخست لکه را خشک کنید و سپس با آب گازدار آن را بشویید. همچنین می‌توانید از آب و صابون برای این کار استفاده کنید.

آرایش فرشتان را پاک کنید

اگر لکه‌های فرشتان با روش‌های دیگر تمیز نشد، بد نیست این روش را نیز امتحان کنید. فرش را مرطوب کنید و آن را با مایع ظرفشویی بسابید و بگذارید خشک شود. کمی پاک‌کنندهٔ آرایش روی لکه بزنید و سپس آن را تمیز کنید.

آدامس‌های مزاحم

اگر شما هم با مشکل آدامس‌هایی مواجه هستید که به فرش می‌چسبند و هر کاری می‌کنید لکهٔ آنها پاک نمی‌شود، حتماً این روش را امتحان کنید. مقداری یخ توی یک حوله بریزید و آن را روی قسمتی از فرش که آدامس به آن چسبیده قرار دهید تا مدتی بماند. حالا به راحتی لکه را از روی فرش بتراشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط