کمک‌های بزرگ بچه‌های کوچک

بعد از مرتب کردن خانه به پنج دقیقه نمی‌کشد که دوباره همه‌ چیز را به هم می‌ریزد. وقتی بچۀ همسایه می‌آید که دیگر خانه مثل صحنۀ جنگ می‌شود. عروسک‌های جبهۀ چپ به عروسک‌های جبهۀ راست حمله می‌کنند و به سمت هم ماشین و قابلمه پلاستیکی پرت می‌کنند. این است که مرتب بودن خانه با وجود یک یا چند کودک واقعاً کار مشکلی است و راه‌حل آن این است که بچه‌ها خودشان بحشی از راه‌حل باشند نه بخشی از مشکل. این یعنی باید با روش‌های مختلف آنها را به همکاری تشویق کنیم.

از سن پایین شروع کنید

کودکان نوپا عاشق کمک کردن هستند و از موفقیت خود احساس غرور زیادی می‌کنند. وقتی در خانواده‌ٔ شما تمیز کردن و جمع و جور کردن یک قانون طبیعی باشد، بچه‌ها به سرعت آن را درونی می‌کنند و می‌پذیرند که آنها هم بخشی از تیم نظافت خانه هستند. اما پیدا کردن کارهایی که در حیطهٔ توانایی کودکان باشد یک مسئله‌ٔ کلیدی است. برای دو سه ساله‌ها کمک کردن می‌تواند به معنای قرار دادن اسباب‌بازی‌ها سر جایشان یا جمع کردن بشقاب‌های سبک بعد از غذا باشد.

انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید

کودکان پیش‌دبستانی ممکن است هماهنگی بدنی یا مهارت و چابکی لازم را برای مرتب کردن تخت خود نداشته باشند، بنابراین اولین تلاش آنها مثلاً می‌تواند این باشد که هر روز صبح پتو را روی تخت بکشند. به تلاش کودکتان افتخار کنید و انتظار زیاده از حدی نداشته باشید.

دقیق باشید

آموزش‌ها و دستورها باید تا جای ممکن ساده باشد. مثلاً کودک نمی‌داند «اتاقت را تمیز کن» یعنی چه! اما اگر به او بگویید که ماشین‌ها و عروسک‌ها را در قفسه‌ٔ خودشان بگذارد، کاملاً درک می‌کند.

یک تصویر بکشید

برای کودکانی که هنوز خواندن و نوشتن بلد نیستند کمک‌های بصری می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ برای مثال یک عکس از چیزی که در داخل هر سطل یا جعبه قرار می‌گیرد بکشید و روی آن جعبه یا سطل بچسبانید تا کودکتان بداند آن ماشین‌های کوچک یا لگوها را کجا باید بگذارد.

کار آنها را خودتان مجدداً انجام ندهید

این کار مثل این است که به بچه‌ها بگویید کارشان خیلی خوب نبوده است. اگر این کار را بکنید، آنها دلسرد می‌شوند و در نتیجه دیگر دلشان نمی‌خواهد کار درست را انجام دهند. اگر نسبت به درست انجام دادن بعضی کارها حساس هستید، آنها را به بچه‌ها واگذار نکنید؛ مثلاً اگر در مورد تا کردن لباس‌های شسته‌شده سخت‌گیر هستید، بهتر است خودتان کار تا کردن را انجام دهید و کاری را که کمتر برایتان اهمیت دارد به بچه‌ها بسپارید.

قدردانی خود را نشان دهید

حتی اگر کاری دقیقاً طبق انتظارات شما انجام نشده است، سعی کنید تا جای ممکن پشتیبان و مشوق کودک باشید. شما باید از بچه‌ها برای سعی و تلاششان تشکر کنید. حواستان باشد که زیاده‌روی نکنید و آنها را برای انجام دادن نه‌چندان خوب کارها ستایش نکنید. دفعه‌ٔ بعد این کار را با هم انجام دهید و نکات مفید برای موفقیت بیشتر را به آنها بگویید.

نقش بازی کردن

کودکان پنج شش ساله عاشق نقش بازی کردن هستند، بنابراین سعی کنید آنها را به ایجاد شرکت خیالی مثل «خدمات نظافتی سارا و نیما» تشویق کنید. با کلاه، پیش‌بند و دستکش پلاستیکی، وسایل نقش آنها را آماده کنید. خودتان هم در نقش مشتری راضی فرو بروید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط