پول‌های دوست‌داشتنی من

شما هم به آخر ماه نرسیده پول‌هایتان تمام می‌شود و تازه یادتان می‌افتد که باید کمی محتاط‌تر خرج می‌کردید؟ اصلاً گاهی آدم نمی‌داند که پول‌هایش کی تمام شد و کجا رفت. به نظر من مدیریت مالی یکی از راز‌های موفقیت در زندگی است. اینکه آدم بداند کجا خرج کند، چقدر خرج کند و حساب و کتاب پولش را داشته باشد خیلی مهم است. اهمیت پس‌انداز را هم که همه می‌دانند. پس اگر شما هم می‌خواهید هزینه‌های خود را کم کنید و همچنین پول‌های دوست‌داشتنی‌تان پیشتان بماند، با ما همراه شوید تا کمی راه‌های صرفه‌جویی پول را با هم یاد بگیریم.

تلویزیون را خاموش کنید

یک راه عالی برای صرفه‌جویی در پول کاهش جدی میزان تماشای تلویزیون است. این کار مزایای مالی زیادی دارد؛ مثلاً تماشای کمتر پیام‌های بازرگانی و تبلیغاتی که همیشه شما را به خرید چیزهای جدید سوق می‌دهند یا کمتر بودن قبض برق و همچنین داشتن وقت بیشتر برای پرداختن به چیزهای دیگری مثل کارهای عقب‌مانده.

به جای خرید هدایایی که می‌دهید آنها را بسازید

اگر می‌خواهید در مصرف پولتان صرفه‌جویی کنید و در عین حال دست‌ و دلباز باشید، ساختن هدایا راهی برای رسیدن به هر دو هدف است. می‌توانید غذا، شمع، کیک یا شیرینی تازه و خیلی چیزهای دیگر را بسازید و به دوستانتان هدیه بدهید. این هدایا برای دیگران فوق‌العاده خواهد بود. چرا که آنها را با دست خودتان ساخته‌اید و مخصوص دوستتان است. چیزی نیست که از یک فروشگاه بتوان خرید و خیلی وقت‌ها هم قابل‌ مصرف هستند؛ یعنی وسیلۀ بی‌مصرفی که در کمد بماند نخواهند بود. خوب است نوشته‌ای با دست‌خط خودتان را هم با هدیه همراه کنید.

قبل از خرید رفتن یک لیست خرید بنویسید و به آن پایبند بمانید

یکی از ساده‌ترین را‌ه‌ها برای صرفه‌جویی در پول این است که هنگام خرید یک لیست به همراه داشته باشید. زیرا وقتی بدون لیست به خرید می‌روید معمولاً خریدها ناشی از هیجان آنی و برنامه‌ریزی‌‌نشده است که هزینۀ زیادی هم دارد. لیست خرید نه تنها کمک می‌کند چیزهایی بخرید که با برنامۀ غذایی‌تان متناسب است، بلکه باعث می‌شود آن مواد غذایی را که ممکن است استفاده نکنید نخرید. همیشه یک لیست بنویسید و مهم‌تر از آن به لیستتان پایبند بمانید.

برای سرگرم کردن بچه‌هایتان پول‌های کلان خرج نکنید

بیشتر بچه‌ها به ویژه کوچک‌ترها را می‌توان با هزینۀ خیلی کم هم سرگرم کرد. برای آنها از لوازم‌تحریری محلتان یک رول کاغذرنگی بخرید و بگذارید خلاقیتشان را نشان دهند. در حیاط پشتی والیبال،‌ وسطی یا فوتبال بازی کنید. با هم به پارک بروید. یک باغچه درست کنید. دوچرخه‌سواری را یکباره و بدون چرخ‌های کمکی به آنها یاد بدهید. بدانید بیشترین چیزی که بچه‌هایتان از شما می‌خواهند وقتتان است نه پولتان؛ در این صورت در جیبتان پول بیشتری خواهد بود و در قلبتان شادی بیشتری.

قیمت‌ها را مقایسه کنید و فروشگاه ارزان‌تری پیدا کنید

بیشتر ما عادت می‌کنیم که فقط از یک فروشگاه مواد غذایی خرید کنیم و حتی نمی‌فهمیم که آنجا بهترین قیمت‌ها را به ما ارائه نمی‌دهد. خوشبختانه راه ساده‌ای برای پیدا کردن ارزان‌ترین فروشگاه وجود دارد. فقط ۲۰ مورد از چیزهایی را که معمولاً می‌خرید مشخص کنید و بعد هر بار این آیتم‌ها را از یک فروشگاه جدید بخرید. در پایان، فروشگاهی را که بهترین قیمت‌ها را دارد انتخاب کنید. حالا آن فروشگاه مقصد همیشگی شماست و دیگر به صورت خودکار پول صرفه‌جویی می‌کنید.

از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید

اگر سیستم‌های حمل‌و‌نقل عمومی در نزدیکی محل زندگی شما هست، به جای خودرو با همان‌ها به سر کار بروید. خیلی ارزان‌تر است و مجبور نیستید به دردسر پیدا کردن جای پارک هم فکر کنید. اگر در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنید، هزینۀ کارت مترو و اتوبوس بسیار کمتر از هزینۀ استفاده از ماشین شخصی تمام می‌شود، به ویژه اگر کارت‌ها را سالانه بخرید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط