اثرهای خاموش صفحه‌های روشن

همه می‌دانند که کودکان عاشق بازی کردن هستند. تخیل بچه‌ها آن‌قدر قوی است که می‌تواند یک بالش را به یک جت و یک چوب را به عصای جادویی تبدیل کند. حالا فکر کنید ابزار کمی عوض شود. یعنی کنترل همه‌ چیز دستتان باشد؛ یک صفحۀ روشن و رنگی داشته باشید و یک دکمه بزنید و دنیای پیش چشمتان عوض شود. بازی‌های کامپیوتری انتها ندارند. رنگارنگ و متنوع‌اند و بدجوری بچه‌ها را درگیر می‌کنند. هرچند بچه‌ها هنگام بازی کردن یک گوشه نشسته‌اند و دست به چیز خطرناکی نمی‌زنند، اما باید بدانیم که این‌ همه بازی کامپیوتری می‌تواند روی آنها اثرهایی بگذارد. این اثرها را با هم می‌شناسیم.

رفتار پرخاشگرانه

کارشناسان مدت‌ها بر سر این موضوع که آیا بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز ‌حساسیت کودکان و نوجوانان را نسبت به خشونت از بین می‌برند یا نه بحث کرده‌اند. برخی پژوهش‌ها این نظر را رد کرده‌اند، درحالی‌که بقیۀ پژوهش‌ها حاکی از آن است که کودکان و نوجوانانی که نسبت به تصاویر خشونت‌آمیز بی‌تفاوتی سریع‌تری نشان می‌دهند در آینده نسبت به خشونت پذیرش بیشتری نشان خواهند داد و این می‌تواند برای کل جامعه خطرناک باشد.

نمره‌های ضعیف در مدرسه

بسیاری از والدین فکر می‌کنند بچه‌هایی که زمان قابل توجهی را صرف بازی‌های ویدیویی می‌کنند وقت کافی به انجام تکالیف مدرسه اختصاص نخواهند داد. یک پژوهش دیگر این موضوع را تأیید می‌کند. نتایج این پژوهش آشکار کرد که زمان صرف‌شده برای بازی‌های ویدیویی مستقیماً با پرخاشگری و مهارت‌های درسی ارتباط دارد. به ویژه بازی‌های خشن با کم‌توجهی مرتبط بودند و مجموعاً به افت بیشتری در عملکرد درسی منجر شدند.

کمبود ویتامین D

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هفت نفر از هر ۱۰ کودک کمبود ویتامین D دارند. ویتامین D عموماً از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید جذب می‌شود و نشستن جلوی تلویزیون و مانیتور بازی‌های ویدیویی نمی‌تواند کودکان را در معرض نور خورشید قرار دهد.

تغییرات فیزیکی و ظاهری

بازی‌های ویدیویی با تغییراتی در ظاهر افراد مرتبط دانسته شده‌اند. طبق پژوهش‌ها، دانش‌آموزانی که به میزانی افراطی به بازی‌های ویدیویی می‌پرداختند،‌ احتمال بسیار بیشتری برای داشتن حلقه‌های سیاه زیر چشمانشان و جابه‌جایی کتف داشتند که این مشکل می‌تواند ناشی از نامناسب بودن حالت بدن و سفتی عضلات باشد.

محرومیت از خواب

بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که بازی‌های ویدیویی باید به کمتر از یک ساعت در هر روز محدود شوند. اما برخی گیم‌بازها سه برابر این زمان را صرف بازی می‌کنند. کمبود خواب نیز می‌تواند همراه با افزایش ساعت بازی،‌ به ویژ‌ه در میان کودکان، به وجود بیاید. به جای کاهش مقدار زمانی که صرف بازی می‌شود بچه‌ها اغلب ترجیح می‌دهند که از خوابشان کم کنند.

چاقی مفرط

سبک زندگی و عادت‌های بد افراد با افزایش چاقی مفرط ارتباط نزدیکی دارد. بسیاری از پژوهشگران معتقدند ناکافی بودن سطح فعالیت و خوردن تنقلات هنگام بازی کردن می‌تواند موجب چاقی مفرط کودکان شود. در کودکان بین سنین یک تا ۱۲ سال نتایج نشان داد که اگرچه تلویزیون ارتباطی با وزن کودکان ندارد، اما بازی‌های ویدیویی با این موضوع مرتبط است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط