فهرست اطلاعات مورد نیاز پرستار کودک

فهرست اطلاعات مورد نیاز پرستار کودک

هر شخصی هر اندازه هم که فرزندتان را بشناسد، باز هم لازم است در نبود شما و سپردن کودکتان به او، از برخی موارد مهم به صورت جدی و کتبی اطلاع داشته باشد که در این میان یک پرستار بچه جای ویژه‌ای دارد. در این مطلب می توانید با اطلاعاتی ضروری که هر پرستاری باید داشته باشد آشنا شوید.

شمارهٔ تماس شما و همسرتان

شمارهٔ موبایل و محل کار خود و همسرتان را به پرستار فرزندتان بدهید و بخواهید که آنها را در گوشی‌اش ذخیره کند. غیر از آن بهتر است ‌شماره تلفن یک شخص مورد اعتمادتان مثل مادر یا خواهرتان را که در همان شهر زندگی می‌کند نیز برای پرستار بگذارید تا در صورت وقوع اتفاقی خاص و در دسترس نبودن شما، پرستار بتواند با او تماس بگیرد.

اطلاعات تماس‌‌های اورژانسی

فهرستی حاوی شماره‌های آتش‌نشانی، پزشک، مراکز اورژانس و بیمارستان تهیه کنید و آن را جایی بگذارید که جلوی چشم باشد، مثلاً روی یخچال یا کنار میز تلفن. دفترچهٔ بیمهٔ کودک را هم بهتر است در محل مشخصی بگذارید. همچنین آدرس خانه‌تان از جمله شمارهٔ طبقه و واحد را به شکل کامل و نوشته‌شده برای دادن به آتش‌نشانی، ‌پلیس یا اورژانس به پرستار بدهید.

اتفاقات ناگهانی و اضطراری

در صورت آتش‌سوزی یا دیگر بحران‌هایی که نیازمند تخلیهٔ فوری خانه است، یک پرستار باید از تمام مسیرهای خروج امن از خانه آگاه باشد. همچنین اطمینان پیدا کنید که او محل کپسول آتش‌نشانی در صورت وجود، شیرهای اصلی آب، گاز و جعبهٔ فیوز یا تقسیم برق خانه، همچنین جای جعبهٔ ‌کمک‌های اولیه و چراغ قوه را می‌داند. بهتر است پرستار را با تمام نقاط و اتاق‌های خانه نیز آشنا کنید و اگر اتاق‌های خانهٔ شما کلید دارد بهتر است یک دسته کلید از تمام اتاق‌های خانه به او بدهید، زیرا ممکن است کودک داخل اتاقی برود و در را به روی خود قفل کند.

اطلاعات پزشکی کودکتان

اگر کودکتان آلرژی یا بیماری‌ای دارد یا باید دارو بخورد، لازم است این مورد را به پرستارش توضیح دهید. همچنین هر نوع عارضهٔ دیگری مثل ادرار سوختگی کودک یا عادت عق زدن هنگام خوردن غذا را هم به او اطلاع دهید. اگر در یک مورد اورژانسی، شما یا دیگر اشخاص موجود در تماس‌های اضطراری در دسترس نباشید،‌ بهتر است در صورت وجود، فرم و قراداد قانونی را که امکان می‌دهد پرستار اجازهٔ ‌ارائهٔ مراقبت‌های پزشکی به کودک را داشته باشند، در جایی از خانه ‌بگذارید که او نیز از آن اطلاع داشته باشد.

فهرست غذا و نوشیدنی‌ها

پرستار کودک شما ممکن است از غذاهایی که خطر خفگی ایجاد می‌کنند آگاه نباشد. بهتر است از این موضوع ساده نگذرید. بنابراین لازم است دستورالعمل‌های دقیقی دربارهٔ چیزهایی که کودک می‌تواند و نمی‌تواند بخورد یا بنوشد به پرستار بدهید و اگر او باید شیر خشک یا شیر مادر پمپ‌شده به کودک بدهد، دقیقاً توضیح دهید که چگونه باید این کار را انجام دهد، حتی اگر او این کار را بلد باشد.

موارد تربیتی

پرستار ساعات زیادی را با کودک شما می‌گذراند، پس علاوه بر مراقبت‌ها، در وظایف تربیتی فرزندتان نیز با شما شریک خواهد بود. بهتر است در مورد شیوۀ تربیتی خود، قانون‌ها و خط قرمزهای خانه با او حرف بزنید. همچنین بد نیست اگر کودک شما در هنگام خشم یا ترس واکنش خاصی از خود نشان می‌دهد یا اگر از چیز خاصی می‌ترسد، از قبل این موارد را با پرستار مطرح کنید.

برنامهٔ‌ فعالیت‌ها

اگر در زمانی که شما خانه نیستید، کودکتان برنامه‌ٔ روزانهٔ معمول و روتین خودش را داشته باشد خیلی ‌راحت‌تر است. بنابراین بهتر است به پرستار بگویید او چه زمانی غذایش را می‌خورد، ‌کی به ‌رختخواب می‌رود و برنامهٔ روتین قبل از خوابش چیست. برای مثال،‌ اگر شما معمولاً قبل از خواب کتاب خاصی را برایش می‌خوانید، ‌آن را به پرستارش بگویید و کتاب را جایی بگذارید که او یادش نرود.

همچنین شاید بتوانید یک برگهٔ فعالیت‌های روز کودک را یعنی چیزی شبیه یک جدول بنویسید و پرینت کنید تا پرستار در نبود شما زمان و ساعت‌های این جدول را پر کند. در این صورت شما می‌توانید بفهمید وقتی بیرون بوده‌اید کودک چه چیزی و چه مقداری خورده است، کی پوشکش را کثیف یا خیس کرده یا چه وقتی مشغول بازی بوده است.

در آخر نیز، ‌عاقلانه است که اگر کودک اسم خاصی برای اسباب‌بازی‌ محبوب یا اشیای آرامش‌بخش خود دارد،‌ آن را هم با پرستار در میان بگذارید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط