ایجاد قوانینی برای نگهداری از کودک توسط اطرافیان

برخی از والدین به دلایل زیادی دوست ندارند که مراقب کودکشان یکی از اقوام یا دوستان آنها باشد. اما اگر شما از این دسته نیستید و مادر یا یکی از افراد خانواده یا دوست صمیمی و نزدیک شما مایل به مراقبت از کودک شماست و به دلایل مختلف و درستی به آسایش و تربیت کودک شما اهمیت می‌دهد، بهتر است سخاوت این عمل او را درک کنید و قدرش را بدانید. در این مطلب می‌توانید با نکاتی برای داشتن یک برنامهٔ منظم نگهداری از کودک توسط اطرافیان نزدیکتان آشنا شوید و بهتر است حتماً دربارهٔ تمام این موارد گفته‌شده صحبت و همفکری کنید.

نوشتن قرارداد

کتبی کردن هر توافق‌نامه‌ای می‌تواند مفید باشد. در مورد ساعات مراقبت از کودک، روزهای آزاد و هر چیز دیگری که به ذهنتان می‌رسد با مراقب مورد نظرتان صحبت کنید، هرچند ممکن است شما با بستن قرارداد با یکی از خویشاوندان یا دوستانتان راحت نباشید اما نوشتن یک قرارداد کمتر رسمی کمک می‌کند تا همه چیز برای هر دوی شما روشن و مشخص شود. همچنین به یاد داشته باشید که هیچ چیز و هیچ نکته‌ای دربارهٔ موضوع مهمی مثل مراقبت از فرزندتان بی‌اهمیت و جزئی نیست.

گفت‌وگوی صریح و باز

داشتن گفت‌وگویی روشن، صریح و واضح و باز گذاشتن مسیر ادامه‌دار این مکالمه و صحبت‌ها از همان ابتدا، کمک می‌کند که هر نوع رابطهٔ مربوط به مراقبت از کودکان صلح‌آمیز، موفق و بی‌دردسر باشد و این به ویژه زمانی که مراقب کودک یکی از نزدیکان شماست اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

بهتر است راهی برای مطرح کردن و مبادلهٔ سؤالات، نظرات و نگرانی‌های موجود یا موارد احتمالی در آینده ایجاد کنید. به علاوه، او خدمت ارزشمندی به خانوادهٔ شما می‌کند که احتمالاً به معنای فرصت کمتر برای رسیدگی به دیگر بخش‌های زندگی خودش است، بنابراین لازم است با در نظر گرفتن تمام این شرایط به استقبال این تصمیمتان بروید.

فلسفهٔ کودک‌پروری

اگر با نگهداری یکی از خویشاوندان از کودکتان راحت هستید احتمالاً دربارهٔ فرزندپروری دیدگاه‌های مشترکی با او دارید، زیرا اگر به اندازه‌ای به یکی از اطرافیانتان اعتماد دارید که نگهداری از کودکتان را به او بسپارید، پس احتمالاً نظرات و پیشنهادهای مفید او را نیز مابین صحبت‌هایتان و در طول سال‌های گذشته شنیده‌اید، آنها را تأیید کرده‌اید و بر اساس همان‌ها تصمیم گرفته‌اید.

اما حتی اگر خویشاوند منتخب شما هم همان رویکرد سالم و دلخواه شما را در مورد نگهداری از کودکان دارد، باز هم مهم است که شفاف و روشن توضیح دهید که ترجیح می‌دهید موضوعات مختلف را چگونه مدیریت کند.

موارد تربیتی

شرایط مختلف را برای خویشاوندتان شرح دهید تا رویکرد شما را بهتر متوجه شود و ابهامات هم رفع شود. به عنوان مثال به او بگویید که شما سروصدا و فریادهای نابجای کودک را با سکوت تربیتی مدیریت می‌کنید. تکنیک سکوت تربیتی یا وقفه یا اخراج، یک روش تربیتی و تنبیه ملایم است. به این شکل که کودک به مدت چند دقیقه در یک محیط کسل‌کننده و بدون سرگرمی قرار می‌گیرد. ایدهٔ کلی سکوت تربیتی این است که برای متوقف کردن رفتار منفی کودک، او را از برای مدت کوتاهی از محیط فعلی‌اش دور کنید و این صدالبته با به زور بردن کودک و حبسس کردنش در یک اتاق یا هر مکان مشابه ترسناکی تفاوت دارد. همچنین دربارهٔ موارد مربوط به آموزش توالت رفتن، لازم است به مراقب توضیح دهید که آیا خود شما به کودک یادآوری می‌کنید که اگر دستشویی داشت به شما بگوید و پیش شما بیاید یا خودش بدون اطلاع به دستشویی برود.

به‌طورکلی در مورد هر چیزی ذهنتان را نسبت به پیشنهادها و ایده‌های او باز نگه دارید، اما ترجیحات خود را نیز شفاف توضیح دهید.

غذا و تغذیه

نحوهٔ غذا خوردن، زمان آن و نوع غذایی را که می‌خواهید کودکتان بخورد مطرح و مشخص کنید. برای مثال اگر فرزندتان زیر یک سال است، به خویشاوندتان بگویید که تا وقتی به سن مشخص شش ماهگی نرسیده است نمی‌خواهید به او مواد غذایی کمکی و جامد بدهید. اگر یک کودک نوپا دارید نیز فهرستی از وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های مناسب را تهیه کنید و به او بدهید.

اگر فکر می‌کنید دنبال کردن توصیه‌های شما برای خویشاوندتان دشوار خواهد بود، خودتان غذای کودک را از قبل آماده کنید و از او بخواهید فقط آن را به کودکتان بدهد.

چرت و خواب

کودکتان روزها کی و چقدر می‌خوابد؟ آیا کودک نوپای شما هنوز بعدازظهرها چرت می‌زند؟ همهٔ اطلاعات مربوط به عادات خواب کودکتان را به او بگویید و اطمینان حاصل کنید که کودکتان جای ساکت، ایمن و تمیزی برای خواب روزانه‌اش خواهد داشت.

گریه کردن

آیا هنگام خواب می‌گذارید کودکتان گریه کند تا خوابش ببرد یا وقتی گریه می‌کند فوراً به سراغش می‌روید؟ وقتی کودکتان گریه می‌کند، خویشاوندتان باید قبل از رفتن به سراغ او چقدر صبر کند؟ این نیز می‌تواند یک موضوع بحث‌برانگیز باشد، بنابراین آن را با مهارت و کاردانی مطرح کنید. پس تصمیمتان را توضیح دهید و دلایل قابل قبولی برای پشتیبانی از نظرتان عنوان کنید تا او نیز کاملاً به میل شما رفتار کند.

وقت بازی

شما می‌توانید به مراقبتان فهرستی از اسباب‌بازی‌ها و فعالیت‌هایی بدهید که برای کودکتان ترجیح می‌دهید یا دستورالعمل‌هایی دربارهٔ تماشای تلویزیون تعیین کنید. اگر خویشاوندتان در خانهٔ خودش از کودک شما نگهداری می‌کند، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها، کتاب‌ها و چیزهایی را که فرزندتان برای بازی و سرگرمی لازم دارد به خانهٔ او ببرید.

انتظارات خود در مورد میزان و زمان بازی تعیین و اولویت‌هایتان را نیز مشخص کنید. همچنین بحث کردن دربارهٔ مشکلات و نگرانی‌ها از دیدگاه فرزندتان می‌تواند مفید و نشانهٔ کاردانی شما باشد. مثلاً به جای اینکه بگویید شیوهٔ بازی کردن او با کودک را دوست ندارید، بهتر است بگویید کودکتان خیلی فعال است و فکر می‌کنید لازم دارد بیشتر بیرون از خانه بازی کند.

در تماس بودن

برای موفقیت رابطهٔ مراقب و والدین بهتر است از قبل مشخص کنید که چگونه با او در تماس می‌مانید یا چگونه سؤالات و نگرانی‌هایتان را با یکدیگر مطرح می‌کنید. مثلاً می‌توانید در انتهای هر روز یک گفت‌وگوی کوتاه داشته باشید یا یک جلسهٔ ماهانه یا هفتگی را برنامه‌ریزی کنید. به یاد داشته باشید که این مراقبت نیز یک خیابان دوطرفه است و هر دوی شما به فرصتی نیاز دارید که نگرانی‌ها و ایده‌های خود را بیان کنید.

برنامهٔ پشتیبان

در مورد زمان و شرایطی که خویشاوندتان بیمار باشد یا به دلیلی در دسترس نباشد نیز صحبت کنید و با هم یک برنامهٔ جایگزین یا برنامهٔ پشتیبان برای مراقبت از کودک بریزید. او ممکن است کس دیگری را بشناسد که بتواند در موقعیت‌های اضطراری از کودکتان مراقبت کند. اگر او کسی را معرفی کند، شما نیز احتمالاً او را می‌شناسید اما باز هم مطمئن شوید که فرد باصلاحیتی است و می‌توانید کودکتان را با خیال راحت به او بسپارید. شما حتی می‌توانید قرار ملاقاتی سه نفره بگذارید و نکات ضروری را با هم مطرح کنید.

موارد ایمنی

اگر از کودکتان در خانهٔ خویشاوندتان نگهداری می‌شود، به خاطر داشته باشید که ممکن است مانند خانهٔ خودتان برای حضور کودک ایمن‌سازی نشده باشد. در این صورت با نرمی، ملاحظه و ملایمت به خویشاوندتان یادآوری کنید که همهٔ داروها، مواد شوینده یا وسایل شکستنی را دور از دسترس کودکتان نگه دارد.

همچنین بهتر است محافظ پریزهای برق یا چفت کابینت‌ها را برای او تهیه کنید تا خانه‌اش برای کودکتان مثل خانهٔ خودتان امن باشد. اگر هم خویشاوندتان این اجازه را دارد که کودک را با ماشین بیرون ببرد، حتماً از او بخواهید از صندلی ماشین کودک استفاده کند و از به کار بردن آن نیز مطمئن شوید.

بیرون رفتن از خانه و مهمانان

به خاطر داشته باشید که شما اگرچه کارفرمای خویشاوندتان هستید اما فامیل او هم هستید، بنابراین سعی کنید رئیس بدی نباشید، زیرا نگهداری خویشاوندتان از کودک می‌تواند برای شما، همسر و کودکتان یک گزینهٔ خوب باشد. اما با تمام اینها بهتر است از همان آغاز مشخص کنید که در مورد تعامل دیگران با کودکتان چه چیزهایی مجاز و چه چیزهایی غیرمجاز است. به عنوان مثال آیا خویشاوندتان در طول روز مهمان خواهد داشت؟ مراقبتان همچنین باید قبل از بیرون‌ رفتن‌ها و گشت و گذارهای معمول حتی تا سوپرمارکت نزدیک خانه‌اش از شما اجازه بگیرد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط