چطور از کودکتان در برابر میکروب‌های موجود در مهدکودک محافظت کنید؟

چطور از کودکتان در برابر میکروب‌های موجود در مهدکودک محافظت کنید؟

کودکان در مهدکودک در معرض انواع میکروب‌ها هستند و تمام والدین به نحوی از بیمار شدن کودکانشان می‌ترسند. اما باید بدانید که رعایت بهداشت و نظافت باعث پیشگیری از بیماری‌ها و مشکلات مربوط به سلامت کودک خواهد شد. اما آیا می‌دانید چطور از کودکتان در برابر میکروب‌های موجود در یک مهدکودک محافظت کنید؟ در این مطلب می‌توانید با مواردی که می‌تواند از بیمار شدن کودکتان در یک مهدکودک جلوگیری کند آشنا شوید.

ثبت‌نام کودک در یک مهد کوچک

اگر کودکتان به دلایل مختلف بیشتر مستعد بیمار شدن است، شاید بد نباشد که در صورت امکان او را به یک مهدکودک کوچک‌تر بفرستید، زیرا یک مهدکودک یا پیش‌دبستانی کوچک‌تر می‌تواند برای او بهتر باشد، چون با این کار، او با کودکان کمتری تماس خواهد داشت.

شیر دادن به کودک

اگر خودتان به کودکتان شیر می‌دهید، او احتمال کمتری برای بیمار شدن در مهدکودک دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند به اندازهٔ کودکانی که شیر خشک می‌خورند بیمار نمی‌شوند و این به معنای ابتلا به تعداد کمتری از عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، گوش‌ میانی و گوارشی است.

بررسی رعایت بهداشت از طرف کارکنان

نگاه کنید و ببینید که آیا مراقبان مهدکودک دست‌هایشان را در مواقع ضروری می‌شویند؟ شما حتی می‌توانید سؤال کنید که مراقبان چند وقت یک بار دست‌هایشان را می‌شویند. مثلاً آیا قبل و بعد از عوض کردن پوشک یا کمک به کودک برای تمیز کردن بینی‌اش این کار را می‌کنند. مطمئن باشید که این راهکارهای ساده یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از گسترش میکروب‌هاست که نباید بابت پرسیدن یا بررسی این موارد در بین کارکنان و مراقبان مهد خجالت بکشید.

زدن به‌موقع واکسن‌های کودک

واکسن‌های کودک را به‌موقع بزنید. اطمینان از اینکه کودک همهٔ واکسن‌های ضروری و توصیه‌شده را می‌زند تقریباً تضمین می‌کند که او آن بیماری‌های مشخص را نمی‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید بیماری‌هایی مثل سیاه‌سرفه، سرخک، اوریون، سرخجه، هپاتیت B، آنفلوانزا با زدن واکسن قابل پیشگیری است.

ارزیابی سیاست مهد در مورد کودک بیمار

اطمینان حاصل کنید که مهدکودکی که کودکتان را به آنجا می‌برید، سیاستی منطقی در مورد دور نگه داشتن کودکان بیمار از کودکان سالم دارد. بیشتر مهدکودک‌ها کودکان مبتلا به تب، آنفلوانزا، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یا عفونت چشم را ملزم می‌کنند که تا حداقل ۲۴ ساعت پس از ناپدید شدن علائم در خانه بمانند. همین قانون برای استفراغ، اسهال و راش و حساسیت‌های مختلف پوستی هم صدق می‌کند.

با این حال به خاطر داشته باشید که بسیاری از بیماری‌ها از یک یا چند روز قبل از ظاهر شدن علائم آشکار، قابل سرایت هستند.

بررسی سیاست مهدکودک در مورد واکسیناسیون کودک

اگر کودکان واکسینه‌نشده در مهدکودک باشند، کودک شما ممکن است در معرض ریسک بیماری‌ خاصی قرار گیرد که هنوز به طور کامل در برابر آن مصون نباشد. بیشتر واکسن‌هایی که کودکان در طول سال اول زندگی‌شان دریافت می‌کنند نیازمند بیشتر از یک دُز تزریق هستند و اغلب، کودکان بدون اینکه علائم یک بیماری را داشته باشند می‌توانند آن را به بچه‌های دیگر سرایت دهند و از آنجا که بیشتر واکسن‌ها صددرصد مؤثر نیست، حتی اگر کودکتان واکسن‌هایش را به‌موقع زده باشد باز هم ممکن است در کنار کودکان واکسینه‌نشده در خطر بیماری باشد. پس بهتر است به این مورد در سیاست‌های مهدکودک نیز توجه کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط