برنامهٔ دوم یا برنامهٔ پشتیبان برای نگهداری از کودک

برنامهٔ دوم یا برنامهٔ پشتیبان برای نگهداری از کودک

وقتی کودک یا مراقب کودک بیمار می‌شوند معمولاً گزینه‌های جایگزین سریعی برای نگهداری از کودک در دسترس شما نیست. بیشتر مراکز نگهداری از کودکان مثل مهدکودک نیز برای جلوگیری از گسترش بیماری، سیاست‌های سختگیرانه‌ای در مورد کودکان بیمار دارند و اگر شما از پرستار بچه یا یکی از اقوام برای مراقبت از کودک استفاده می‌کنید نیز در زمان بیمار شدن آنها، مراقب و پرستار جایگزینی وجود ندارد. در این مواقع یا باید به دنبال پیدا کردن شخصی دیگر برای مراقبت از کودکتان باشید یا اینکه خودتان در خانه بمانید. اگر از قبل برای چنین مواقعی یک برنامهٔ جایگزین آماده داشته باشید، به شکل ناگهانی با این اتفاق دردسرساز مواجه نمی‌شوید. در این مطلب می‌توانید با مواردی برای یک برنامهٔ جایگزین برای نگهداری از فرزندتان آشنا شوید.

پیدا کردن مراقب دوم

شاید بد نباشد وقتی تحقیق اولیهٔ خود در مورد خدمات نگهداری از کودک را انجام می‌دهید، دربارهٔ برنامهٔ نگهداری جایگزین یا پشتیبان نیز پرس‌وجو کنید. در شرایط ایده‌آل،‌ یک مهدکودک یا مؤسسه‌ای که پرستار کودک شما را فرستاده است، مربی یا شخص دیگری را در موارد اورژانسی جایگزین می‌کند. اگر این طور بود، ‌از قبل با شخص پشتیبان صحبت کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید کودکتان را به او نیز با خیال راحت بسپارید اما اگر این طور نبود می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

از یکی از نزدیکان کمک بگیرید: اگر خویشاوند قابل ‌اطمینانی در نزدیکی خود دارید که می‌پذیرد گهگاهی به مراقبت از یک کودک بیمار کمک کند، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتتان حل شده است، زیرا اطرافیانی که به خوبی آنها را می‌شناسید مثل مادر یا خواهر در مراقبت از فرزندتان بسیار دلسوز خواهند بود.

نگهداری شراکتی را امتحان کنید: اگر یکی از دوستان یا آشنایان شما هم پرستار کودک دارد یا از خویشاوندان نزدیکش کمک می‌گیرد که شما و کودکتان به خوبی آنها را می‌شناسید، می‌توانید در مورد نگهداری از کودکتان در چنین شرایطی با یکدیگر قرارهایی بگذارید. مثلاً وقتی پرستار شما بیمار است آنها فرزند شما را قبول کنند و وقتی پرستار آنها بیمار است، شما این کار را برایشان انجام دهید. حتی اگر شما پرستار ندارید و دوستانتان دارند، ‌باز هم می‌توانید این کار را بکنید و حتی این درخواست کمک را در شرایط اضطراری در ازای دریافت هزینه‌اش به پرستار آنها پیشنهاد کنید. البته لازم است در تمام موارد گفته‌شده کاملاً افراد مورد نظر را بشناسید و به آنها اطمینان داشته باشید.

با یکی از مراکز نگهداری کودک تماس بگیرید: اگر پرستارتان را از طریق یک مرکز خدمات پرستاری یا نگهداری کودک پیدا کرده‌اید،‌ بپرسید که آیا فهرستی از پرستاران اورژانسی دارند یا خیر. گاهی هم ممکن است بتوانید مؤسسه‌ای در نزدیکی‌تان پیدا کنید که نگهداری از کودک را در خانه‌های بازی انجام می‌دهند. درست است که این خدمات می‌تواند هزینه داشته باشد اما اگر نمی‌توانید از سر کارتان مرخصی بگیرید، ممکن است انتخاب خوبی باشد.

خدمات نگهداری از کودکان بیمار را جست‌وجو کنید: برخی مهدکودک‌ها یا مراکز مراقبتی در نگهداری از کودکان بیمار تخصص دارند. در اینترنت جست‌وجو کنید و ببینید در نزدیکی شما چنین مرکزی وجود دارد یا خیر. این گزینه ممکن است در تمام شهرها وجود نداشته باشد اما بد نیست اگر از قبل جست‌وجو کنید، زیرا در این شرایط والدین می‌توانند به کارشان برسند و خیالشان آسوده باشد که کودک بیمارشان توسط یک پرستار باتجربه مراقبت می‌شود و درمان پزشکی درست را دریافت می‌کند.

مراقبت توسط خودتان

هیچ‌کس نمی‌تواند از قبل، آمادگی هر موقعیتی را داشته باشد. طبیعتاً روزی می‌رسد که کودک شما نیز مثل دیگر کودکان بیمار می‌شود یا مشکلی برای پرستار شما به وجود می‌آید و شما هیچ گزینهٔ دومی هم برای نگهداری از فرزندتان ندارید و غیر از خود و همسرتان کسی نیست تا از او کمک بگیرید. در چنین شرایطی اولین چیزی که به نظرتان می‌رسد این است که مرخصی بگیرید و در خانه بمانید. اما شما می‌توانید گزینه‌های دیگری نیز داشته باشید که البته تمام آنها نیاز به شخصیت و نوع روابط شما و مدیر و کارفرمایتان نیز دارد. برخی از این گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

یک برنامهٔ توافقی داشته باشید: اگر مرخصی باحقوق دارید، این مورد ممکن است تنها گزینهٔ شما باشد. اما اگر مرخصی باحقوق ندارید، سعی کنید با مدیر یا کارفرمای خود برنامه‌ای را برای چنین مواردی ترتیب بدهید. به عنوان مثال اگر لازم باشد چند روز به دلیل بیماری کودک یا هر مشکلی سر کار نروید، بتوانید در طول هفته ساعت‌های بیشتری را کار کنید یا در روزهای تعطیل آخر هفته به سر کار بروید تا این کم‌کاری را جبران کنید. با این کار حتی لازم نیست از روزهای مرخصی‌ استفاده کنید. البته لازمهٔ چنین توافقی این است که مدیر شما هم آن را بپذیرد.

از خانه دورکاری کنید: کار بسیاری از کارمندان، این گزینه را دارد که بتوانند از خانه هم دورکاری کنند، هرچند مدیر شما نیز باید با چنین موردی توافق کند. وقتی بتوانید از کودک بیمارتان مراقبت کنید و کارتان را هم انجام دهید، ‌ممکن است بهترین گزینه را داشته باشید.

شما و همسرتان مراقبت را نوبتی انجام دهید: اگر کودکان چند روز بیمار بود، می‌توانید به نوبت مرخصی بگیرید یا نیمی از روز را شما مراقب کودک باشید و نیمی دیگر را همسرتان انجام دهد. به عنوان مثال اگر فرزندتان از شب قبل بیمار شود،‌ صبح زودتر به سر کار بروید، ‌شرایط را برای کارفرمای خود توضیح بدهید، چند ساعت بمانید و بقیهٔ کار را به خانه ببرید تا بعد از آن همسرتان بتواند بقیهٔ روز را با همین روش به سر کارش برود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط