خشک شدن شیر مادر: علل و راهکارها

خشک شدن شیر مادر: علل و راهکارها

شیر مادر بهترین غذا برای شیرخوار است و پزشکان توصیه می‌کنند که تا دو سالگی به کودک خود شیر بدهید. اما گاهی مشکلاتی مثل موارد پزشکی پیش می‌آید که مادران قادر به ادامهٔ شیردهی نیستند و تا زمان خشک شدن شیرشان هم دردهایی در سینه‌هایشان دارند که در این مطلب می‌توانید با راهنمایی‌هایی برای کاهش درد سینه‌ها آشنا شوید.

روند قطع و خشک شدن شیر مادر

در صورت شیر ندادن به نوزاد، شیر مادر شروع به خشک شدن می‌کند، اما چیزی در حدود یک هفته طول می‌کشد تا بدنتان این پیام را دریافت کند. بدن زنان هم به عنوان یک پستاندار و از لحاظ بیولوژیکی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌ است که برای کودک شیر تولید کند. این فرایند تولید شیر در طول بارداری شروع می‌شود. شما ممکن است از هفتهٔ ۱۶ بارداری به بعد ترشح آغوز یعنی همان شیر اولیه از سینه‌تان را دیده باشید.

زایمان کودک و خارج شدن جفت به بدنتان این پیام را می‌دهد که شروع به تولید مقدار زیادی شیر کند. خواه برنامهٔ شیردهی داشته باشید و خواه نداشته باشید، سینه‌های شما با به دنیا آمدن کودک سنگین‌تر و پرتر خواهد شد.

هورمونی که شیر مادر را می‌سازد، ‌پرولاکتین نامیده می‌شود. اگر سینه‌ها با شیر دادن یا پمپ کردن تخلیه نشوند، بدنتان شروع به تولید فاکتور مهارکنندهٔ پرولاکتین می‌کند. فاکتور مهارکنندهٔ پرولاکتین به مغز پیام می‌دهد که نیازی به شیر نیست و به تدریج تولید شیر را قطع می‌کند.

پیشنهادهایی در طول خشک شدن شیر مادر

اگر شیردهی نمی‌کنید و شیرتان را پمپ نمی‌کنید، معمولاً بعد از زایمان هفت تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا سطح هورمون‌های بدنتان به سطح هورمونی یک زن غیرباردار یا غیرشیرده برسد. در طول این زمان، اگر سینه‌هایتان پر از شیر شود ممکن است احساس ناراحتی کنید. احتمالاً اگر سوتین مناسبی بپوشید احساس راحتی بیشتری در سینه‌ها خواهید داشت اما سینه‌ها را تخت نکنید. تخت کردن سینه‌ها می‌تواند به مشکلاتی مثل التهاب سینه و انسداد مجاری شیر منجر شود و حداقلش این است که ناراحتی شما را بیشتر می‌کند.

همچنین می‌توانید گذاشتن کمپرس سرد یا بسته‌های یخ مثل یک بسته سبزی منجمد را روی سینه بگذارید. خوردن داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل پروفن را هم می‌توانید امتحان کنید. این اقدامات تولید شیر شما را کاهش نمی‌دهد اما ممکن است احساس راحتی بیشتری به شما بدهند.

اگر واقعاً از پری سینه‌ها احساس ناراحتی می‌کنید، ایرادی ندارد که کمی از شیرتان را بدوشید، اما به خاطر داشته باشید که دوشیدن منظم شیر به بدنتان پیام می‌دهد که شیر بیشتری بسازد و توقف تولید شیر را به تأخیر می‌اندازد. همچنین در زیر دوش حمام باید سینه‌هایتان را از آب گرم دور نگه دارید، زیرا این کار می‌تواند تولید شیر را تحریک کند، مگر اینکه خیلی احساس نارحتی کنید و بخواهید سینه‌هایتان را بدوشید.

برخی پزشکان معتقدند که گذاشتن کلم خام روی سینه‌ها می‌تواند به تسکین ناراحتی و کاهش تولید شیر کمک کند. برای این کار، ابتدا برگ‌های کلم را در یخچال یا فریزر سرد کنید؛ این کار خطری ندارد و ارزش امتحان کردن را هم دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط