نوشیدنی‌هایی که در دوران بارداری باید از آنها پرهیز کنید

نوشیدنی‌هایی که در دوران بارداری باید از آنها پرهیز کنید

غیر از مواد غذایی نامناسب و خوراکی‌های مضر که خوردن آنها در بارداری ممنوع است، نوشیدنی و مایعاتی نیز وجود دارد که لازم است در دوران بارداری از خوردن آنها پرهیز کنید یا مراقب برخی آلاینده‌ها در مایعات مصرفی روزانه‌تان باشید. در این مطلب می‌توانید با برخی از این مایعات و نوشیدنی‌ها آشنا شوید.

شیر غیرپاستوریزه و آب‌میوه‌های غیرپاستوریزه

نوشیدن شیر و آب‌میوه‌های غیرپاستوریزه در طول بارداری ریسک‌های جدی برای سلامت دارد. نگرانی اصلی در این مورد لیستریوزیس است. لیستریوزیس یک عفونت باکتریایی است که می‌تواند برای جنین شما خطرناک باشد و شما به ویژه در طول بارداری در معرض ریسک ابتلا به آن هستید، زیرا سیستم ایمنی بدنتان پایین‌تر از دیگر مواقع است.

باکتری لیستریا مونوسیتوژنس می‌تواند در شیر غیرپاستوریزه و محصولات لبنی غیرپاستوریزه‌، آب‌میوهٔ غیرپاستوریزه و دیگر غذاها کمین کند و حتی در یخچال نیز می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. به همین دلیل بهتر است که از خوردن این نوشیدنی‌ها به طور کامل خودداری کنید و لبنیات پاستوریزه مصرف کنید. همچنین سعی کنید همیشه آب‌میوه‌های مختلف را خودتان با میوه‌های تمیز و تازه در خانه تهیه کنید.

نوشابه و نوشیدنی‌های شیرین‌شده

نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های شیرین‌شده فقط به دلیل وجود کافئین در بارداری ممنوع نیست، بلکه به دلیل وجود سطح بالای شکر پردازش‌شده در هر بطری نیز هست. یک بطری نوشابهٔ ۳۵۴ میلی‌لیتری حاوی ۲۷ گرم شکر افزوده است. این تقریباً معادل هفت قاشق چای‌خوری شکر است، دیگر بطری‌های نوشیدنی نیز وضعشان بهتر از این نیست. آیس‌تی، آب‌میوه‌ها و لیموناد شیرین‌شده بین ۲۰ تا ۳۵ گرم شکر در هر بطری دارند و مواد مغذی چندانی هم فراهم نمی‌کنند.

پس لازم است در دوران بارداری تشنگی‌تان را با آب، شیر پاستوریزه و آب‌میوه یا آب سبزیجات خالص خانگی رفع کنید و اگر آب خسته‌کننده شده است، با اضافه کردن مقداری خیار و لیمو به پارچ آب، آن را خوش‌طعم کنید.

چای و قهوهٔ زیاد

در طول بارداری مصرف روزانهٔ ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین معمولاً ایمن تلقی می‌شود. هرچند وقتی مصرف این مقدار در طول روز را رعایت کنید، اغلب مشکلی نخواهید داشت، اما به خاطر داشته باشید که کافئین ممکن است غیر از چای و قهوه در بسیاری از نوشیدنی‌ها، غذاها یا مواد دیگر نیز وجود داشته باشد و باعث شود میزان مصرف شما را بیشتر از حداکثر مصرف مجاز و تعیین‌شده کند.

برای اطلاع از کافئین موجود در مواد مختلف، مطلب کافئین و بارداری را ببینید.

چای‌ گیاهی

ایمنی و بی‌خطر بودن چای‌های گیاهی در دورهٔ بارداری مشخص نیست. هیچ پژوهش قابل ‌اتکایی در مورد ایمن بودن این محصولات گیاهی در دورهٔ بارداری وجود ندارد.

کارشناسان می‌گویند مادران باردار بهتر است از نوشیدن چای‌های گیاهی موجود در سوپرمارکت‌ها خودداری کنند و از خوردن تمام مکمل‌های گیاهی به طور کامل پرهیز کنند. همچنین باید قبل از خوردن هر مکمل یا چای گیاهی با پزشک یا مامای خود صحبت کنید.

نوشیدنی‌های انرژی‌زا

در طول بارداری نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف نکنید. اگرچه برخی از آنها ممکن است کمتر از یک لیوان قهوه کافئین داشته باشند اما این نوشیدنی‌ها ممکن است باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب نامنظم می‌شوند. بنابراین بهتر است از مصرف انواع نوشیدنی‌های حاوی انرژی‌ حتی آنهایی که ادعای طبیعی بودن دارند نیز پرهیز کنید، زیرا همهٔ آنها محرک‌های هستند که ایمن بودن مصرف آنها در طول بارداری ثابت نشده است.

الکل

آبجو، شراب و دیگر مشروبات الکلی، سلول‌های در حال رشد را از اکسیژن و مواد مغزی محروم می‌کند و در نتیجه از رشد جنینی نرمال جلوگیری می‌کند. تأثیرات قرارگیری جنین در معرض الکل روی توانایی‌های ذهنی و رشد فیزیکی مادام‌العمر است.

یادتان باشد هیچ سطحی از مصرف الکل وجود ندارد که ثابت شده باشد خوردن آن در بارداری ایمن است.

آب‌ لوله‌های از جنس سرب

اگر در خانه‌ای قدیمی زندگی ‌می‌کنید که لوله‌های آن از جنس سرب است، این ماده می‌تواند آب‌شویی و وارد آب شیر شود. سیستم‌های تصفیهٔ آب خانگی نیز ممکن است نتوانند از رسیدن آن سرب به شما جلوگیری کنند و سرب با وزن پایین هنگام تولد، زایمان زودرس و تأخیرهای تکاملی در کودکان ارتباط داده شده است.

اگر در مورد آب لوله‌کشی خانه‌تان تردید دارید می‌توانید آب آن را برای آزمایش به یک آزمایشگاه بدهید که البته پیدا کردن چنین آزمایشگاهی شاید برایتان کمی سخت باشد.

مایعات درون ظروف پلاستیکی حاوی بیسفنول آ یا BPA

بیسفنول آ؛ BPA، یک مادهٔ شیمایی مورد استفاده در تهیهٔ بسیاری از پلاستیک‌های سخت و لایهٔ داخلی بسیاری از کنسروهای غذاست. این ماده یک ترکیب مختل‌کنندهٔ درون‌ریز است که می‌تواند در رشد جنین اختلال ایجاد کند.

کارشناسان همچنان در حال مطالعهٔ BPA هستند و به طور قطع توصیه نکرده‌اند که زنان باردار از آن اجتناب کنند اما پژوهش‌های اخیر دلایلی برای برخی نگرانی‌ها در مورد اثرات بالقوهٔ BPA روی مغز، رفتار و غدهٔ پروستات جنین‌ها، کودکان زیر یک سال و بچه‌های بزرگ‌تر فراهم کرده‌ است ولی صنعت پلاستیک ادعا می‌کند قرارگیری کم در معرض BPA ایمن است.

به همین دلایل، همچنان عدم قطعیت و شبهات زیادی دربارهٔ اثرات BPA روی سلامت فرد وجود دارد که در نهایت بهتر است در طول بارداری از نوشیدن مایعاتی که درون ظرف‌های پلاستیکی ریخته شده است پرهیز کنید و مایعات را درون ظروفی جنس شیشه یا پلاستیک‌های فاقد BPA بریزید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط