کبودی زیر چشم یا حلقۀ سیاه زیر چشم کودکان

کبودی زیر چشم یا حلقۀ سیاه زیر چشم کودکان

سیاهی زیر چشم کودکان یکی از مواردی است که مادران در مورد آن زیاد به پزشک مراجعه می‌کنند و نگرانی‌های زیادی در مورد آن دارند که گاهی هم بجا و درست است. در این مطلب می‌توانید با این مشکل بیشتر آشنا شوید.

آیا سیاهی چشم در کودک نگران‌کننده است؟

علت و دلایل این اتفاق در جواب این پرسش اهمیت دارد. به عبارت دیگر، باید دید که این عارضه چگونه به وجود آمده است. بیشتر موارد کبودی چشم نگران‌کننده نیستند، اما گاهی اوقات هم کبودشدگی چشم نشانۀ وجود مشکل جدی‌تری است، بنابراین لازم است حتماً یک متخصص اطفال این مورد را بررسی کند.

دلیل کبودی زیر چشم کودک چیست؟

رنگ کبود یا سیاه زیر چشم می‌تواند به دلیل تجمع خون در زیر پوست نازک پلک و ناحیۀ اطراف چشم کودک ایجاد شود. این حالت می‌تواند پس از ضربه به ناحیۀ چشم رخ دهد و در این صورت شما باید مطمئن شوید که چشم آسیبی ندیده است. همچنین این وضعیت می‌تواند به دلیل ضربه به پیشانی نیز اتفاق بیفتد.

دوباره توصیه می‌کنیم که در صورت مشاهدۀ کبودی زیر چشم بهتر است کودک را نزد پزشکش ببرید تا به شکل دقیق معاینه شود، چون برخی کبودی‌ها می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد که در صورت بی‌اعتنایی و نادیده گرفتنشان باعث مشکلات بسیار جدی‌تری شود.

چه زمانی باید برای سیاهی زیر چشم کودک به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهدۀ سیاهی زیر چشم بهتر است خیلی زود با پزشک کودک خود صحبت کنید تا مشخص شود که وضعیت چشم کودکتان تنها یک کبودشدگی ساده است، به ویژه اگر مطمئن نیستید که چطور این اتفاق افتاده است.

اگر هر دو چشم فرزندتان بعد از یک ضربه یا جراحت سر کبود شده یا اگر کودک خون‌دماغ می‌شود یا در سفیدی چشمش خون وجود دارد، احتمالاً پزشکتان بخواهد او را معاینه کند.

اگر فرزندتان مشکل بینایی پیدا کرده است، نمی‌تواند چشم خود را به طور معمول حرکت دهد یا درد شدیدی دارد، به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد، پس او را بلافاصله به یک مرکز اورژانس ببرید.

اگر کودکتان آلرژی داشته باشد، ممکن است دچار نوع دیگری از کبودی چشم شود که در آن تیرگی خفیفی زیر هر دو چشم ظاهر می‌شود. این وضعیت تیرگی آلرژیک دور چشم نامیده می‌شود که برای این مورد نیز لازم است برای اطمینان کامل‌تر به پزشک کودک مراجعه کنید.

کبودی زیر چشم کودک چگونه درمان می‌شود؟

برای کبودی ساده و بی‌دلیل چشم که دلایل آلرژیک دارد، نیازی به نگرانی نیست و پزشک کودک شما ممکن است توصیه‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد. اما برای دیگر دلایل لازم است کودک به شکل دقیق‌تری بررسی و معاینه شود. بنابراین و به علت داشتن دلایل مختلف نمی‌توان راهکار و درمان‌های خانگی یا سطحی را برای رفع این مشکل به والدین توصیه کرد. پس بهتر است در زودترین زمان ممکن، پزشک کودکتان را در جریان قرار دهید تا مشکل را بررسی کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط