مادرم شو و مادرم بمان

مادرم شو و مادرم بمان

اگر شما هم عاشق داشتن یک کودک هستید، چرا فکر کنید که برای مادر شدن حتماً باید او را خودتان به دنیا بیاورید؟ تفاوت قشنگی هست بین کسی که مثل بیشتر مادران خودش کودکش را به دنیا می‌آورد با مادری که به کودک بی‌پناهی که در این دنیا هست و وجود دارد، یک آغوش امن می‌دهد تا انسان سالم و آزادی باشد. کودکان خوبی‌ها را فراموش نمی‌کنند و آیندهٔ این دنیا در دست‌ و ذهن‌های کودکان ماست، پس زمین و آسمان را با وجود تمام کاستی‌ها و ناپاکی‌ها، برایشان روشن‌تر بسازیم. در این مطلب می‌توانید دربارهٔ قانون فرزندپذیری در ایران و اینکه چطور خانم‌های مجرد بالای ۳۰ سال دیگر می‌توانند کودکی را به فرزندی بپذیرند بیشتر بدانید.

بندهای قانونی فرزندخواندگی برای خانم‌های مجرد در ایران

بر اساس تصویب لایحهٔ «حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست» معروف به قانون «فرزندخواندگی» سازمان بهزیستی، دختران مجرد ایرانی بالای ۳۰ سال از سال ۱۳۹۲ می‌توانند فرزندی را به سرپرستی بگیرند تا مادر یک کودک باشند. اما با اینکه حدود پنج سال از تصویب قانون جدید فرزندخواندگی در ایران می‌گذرد اما هنوز بیشتر افراد اطلاع دقیقی از آن ندارند. برای آگاهی بیشتر لازم است با بندهای مختلف این قانون آشنا شوید تا شاید خودتان یا اطرافیانتان بتوانند کودکی را صاحب یک مادر واقعی کنند:

  • در بند «ج» مادهٔ ۵ قانون فرزندخواندگی آمده است: «دختران و زنان بدون شوهر، درصورتی‌که حداقل ۳۰ سال سن داشته باشند، منحصراً حق سرپرستی اناث را خواهند داشت.»
  • همچنین بر اساس تبصرهٔ ۳ همین ماده، «اولویت در پذیرش سرپرستی به ترتیب با زن و شوهر بدون فرزند، سپس زنان و دختران بدون‌ شوهر فاقد فرزند و در نهایت زن و شوهر دارای فرزند است.»
  • اما به خانم‌های مجرد، کودک زیر دو سال داده نمی‌شود و آنها باید برای فرزندخواندگی کودک بالای دو سال اقدام کنند.

شرایط گرفتن حق سرپرستی فرزند برای خانم‌های مجرد در ایران

اما شرایط خود خانم‌ها و دختران متقاضی بالای ۳۰ سال برای فرزندخواندگی چیست؟ سازمان بهزیستی کشور شرایط را به شکل زیر عنوان کرده است:

  • عدم اعتیاد
  • عدم سوء‌پیشینه
  • داشتن تمکن مالی
  • ادای فرائض دینی
  • نداشتن محکومیت کیفری
  • دریافت تأییدیهٔ جسمی و روانی از مراجع مربوطه

بدون شک چون دختران متقاضی بالای ۳۰ سال باید از عهدهٔ تأمین مخارج نگهداری و نیازهای یک کودک بربیایند، باید شغل ثابت و بیمه داشته باشند و درصورتی‌که شغل آزاد داشته باشند نیز پس از ارائهٔ جواز کسب و تحقیق بازرسان بهزیستی و تأیید آنها در سایر موارد، مراحل اعطای فرزند به آنها صورت می‌گیرد. بازرسان و ناظران کلینیک‌های مددکاری سازمان بهزیستی نیز دست کم دو بار در سال از فرزند و شرایط زندگی کودک بازدید خواهند کرد.

آمار رسمی مادران مجرد در ایران

طبق گفتهٔ معاونت اجتماعی بهزیستی تهران در آبان ماه ۱۳۹۶، ۴۳۵ دختر برای فرزنددار شدن برگهٔ تقاضا پر کردند که از این تعداد ۱۳۴ دختر مجرد توانستند حس مادری را تجربه کنند. تیرماه ۱۳۹۷ آمار واگذاری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست به دختران مجرد بالای ۳۰ سال در سال ۱۳۹۶ را ۹۳ دختر مجرد ایرانی اعلام شد. گرچه هنوز آمار دقیقی از تعداد مادران مجرد در سراسر ایران به دست نیامده است اما بر اساس آمار رسمی منتشرشده از سازمان بهزیستی طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ می‌توان جمع‌بندی کرد که نزدیک به ۲۰۰ دختر مجرد ایرانی مادر شده‌اند و تاکنون بیش از ۴۰۰ تقاضای فرزندخواندگی از سوی زنان مجرد ایرانی مطرح شده است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط