آموزش خواب به کودک هم‌اتاق با فرزندان دیگر

آموزش خواب به کودک هم‌اتاق با فرزندان دیگر

آموزش خواب به کودک وقتی شما فرزند یا فرزندان دیگری نیز دارید می‌تواند کمی مشکل باشد. اما آگاهی از این موضوع که چنین فرایندی ممکن است برای دیگر افراد خانواده و به ویژه کودکان بزرگ‌تر نیز سخت باشد، به شما کمک می‌کند تا انتظارات خود و آنها را مدیریت کنید و به مرور راه‌حلی بیابید که برای همه مناسب باشد. در این مطلب می‌توانید با راهکارهای همگام کردن کودک یا کودکان بزرگ‌تر برای آموزش خواب به کودک تازه‌وارد آشنا شوید.

راهکارهای همراه کردن کودکان بزرگ‌تر

برای آسان‌تر کردن اوضاع برای کودک یا کودکان بزرگ‌تر، اهمیت آموزش خواب کودک کوچک‌تر را برایشان توضیح دهید و به آنها کمک کنید تا درک کنند که خواهر یا برادر کوچکشان برای اینکه یاد بگیرد چطور شب‌ها بخوابد و بگذارد آنها نیز بخوابند به زمان نیاز دارد. برخی از این راهکارها شامل موارد زیر است:

موضوع را ساده توضیح دهید: در مورد این موضوع خیلی راحت و قابل فهم صحبت کنید تا آن را بفهمند. به عنوان مثال بگویید بچه ممکن است وقتی از خواب بیدار می‌شود بترسد و به دنبال مامان یا بابا بگردد، اما بعد از چند هفته می‌فهمد که همه چیز خوب است و دیگر نباید بترسد. بگذارید آنها انتظار گریه‌های کودکتان را هم که ممکن است ناگهان بیدارشان کند، داشته باشند.

از آنها کمک بخواهید: از کودک یا کودکان بزرگ‌تر بخواهید برای خواهر یا برادرشان الگوی خوبی باشند. مثلاً برای انجام برنامۀ روتین قبل از خواب، شما و کودک را همراهی کنند و در رختخواب بمانند. برای خواندن یک ترانه یا لالایی، مرتب کردن تخت بچه یا خاموش کردن چراغ‌ها نیز از آنها کمک بخواهید.

محل خواب کودک بزرگ‌تر را به طور موقت به جای دیگری منتقل کنید: در شروع آموزش خواب هر شب می‌توانید کودک یا کودکان بزرگ‌تر را برای چند دقیقه یا هر زمانی که نیاز است در جای دیگری بخوابانید. این به معنای آن است که ساعت خواب شب شیرخوارتان لازم است زودتر شروع شود و در این حال فرزند بزرگ‌ترتان مسواک بزند، در هال یا اتاق خودتان کتاب بخواند یا دیگر کارهایی را که صلاح می‌دانید انجام دهد. او بعد از خوابیدن کودک کوچک‌تر می‌تواند به رختخوابش در اتاق مشترکشان برگردد.

یک اتاق هیجان‌انگیز بسازید: شما می‌توانید این شرایط را برای فرزند بزرگ‌ترتان به یک اتفاق هیجان‌انگیزتر تبدیل کنید. به عنوان مثال یک گوشۀ دنج در خانه را به عنوان اتاق موقت او برای کتاب خواندن تا زمان به خواب رفتن کودک کوچک‌تر در نظر بگیرید و برایش چادر خواب یا خانه‌ای با ملافه‌های رنگی امن درست کنید. خریدن یک پتو یا بالش خاص یا حتی خوابیدن پدرش کنار او در چند شب اول نیز به او و شما کمک می‌کند. شاید اصلاً آن‌قدر این اتاق جدید را دوست داشت که برای مدتی تا وقتی که کودک کوچک‌تر خوابیدن را یاد بگیرد، شب‌ها همان جا ماند و مشکل برطرف شد. بعد از آن هم می‌توانید چادر خوابش را اگر خواست به اتاقش منتقل کنید.

سروصدا را کم کنید: اگر فرزند بزرگ‌تر موافقت کند، یک گوشی صداگیر کودکان می‌تواند راه‌حل ساده و مفیدی باشد. همچنین نویز سفید را امتحان کنید و در اوایل خواب یا در طول خواب برای آنها پخش کنید. شما می‌توانید یک دستگاه نویز سفید بخرید یا از یک اپلیکشین موبایل یا یک پخش‌کنندهٔ ساده برای این کار استفاده کنید. در طول چند شب اول به بچه‌ها سر بزنید تا از راحتی آنها مطمئن شوید. نویز سفید می‌تواند صدای هر کدام از کودکانتان را برای دیگری کم کند تا آنها کمتر یکدیگر را بیدار ‌کنند. اما بهتر است سعی کنید سروصدا را برای کودک بزرگ‌تر به حداقل برسانید، زیرا کودک کوچک‌تر معمولاً می‌تواند در بیشتر سروصداها بخوابد.

انتظار نداشته باشید شیرخوارتان شبیه کودک دیگرتان باشد: روش آموزش خوابی که برای یکی از فرزندانتان مؤثر بوده، ممکن است برای دیگری مناسب نباشد. موفقیت روش‌های آموزش خواب، بیشتر به خلق‌وخوی کودک و وضعیت فعلی شما ارتباط دارد.

با استفاده از این توصیه‌ها و عمل به آنها، بیشتر شب‌ها احتمالاً مشکلی پیش نخواهد آمد، اما بعضی از شب ها هم ممکن است دردسر زیادی داشته باشید. بهتر است در رسیدن به هدفتان مصمم باشید و با صبر و حوصله اوضاع را پیش ببرید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط